قدرت نظامی آذربایجان

مقایسه قدرت نظامی آذربایجان و ارمنستان؛ کدام کشور برتری نظامی دارد؟

قدرت نظامی آذربایجان بیشتر است یا ارمنستان؟ این سوالی است که این روزها با شدت گرفتن درگیری‌های این دو کشور بارها مطرح شده است. در ادامه به این پرسش پاسخ خواهیم داد.

درگیری دو کشور آذربایجان و ارمنستان که در همسایگی هم قرار دارند موضوع جدیدی نیست و اولین جنگ آنها به سال ۱۹۱۸ برمی‌گردد و طی این سال‌ها چند بار دیگر نیز این دو کشور با یکدیگر درگیر شدند، اما معروف‌ترین این درگیری‌ها جنگ قره باغ است که در فوریه ۱۹۸۸ تا مارس ۱۹۹۴ در ناحیه قره‌باغ، واقع در جنوب غربی جمهوری آذربایجان رخ داد و تلفات بسیار زیادی را به همراه داشت. اکنون نیز بار دیگر این دو کشور بر سر منطقه قره‌باغ با یکدیگر وارد درگیری شدند. از این رو قصد داریم قدرت نظامی آذربایجان و ارمنستان را مورد مقایسه قرار دهیم.

مقایسه قدرت نظامی آذربایجان و ارمنستان

عنوانارمنستانآذربایجان
رتبه نظامی در جهان۸۴۵۳
بودجه نظامی۲.۲ میلیارد دلار در سال۶۳۴ میلیون دلار در سال
تعداد نیروهای زمینی۴۶ هزار نفر۵۶ هزار و ۸۰۰ نفر
تعداد تانک۵۲۹۶۶۵
تعداد خودروهای زرهی۱۰۰۰ دستگاه۱۶۳۷ دستگاه
تعداد جنگنده و بالگرد۶۵۱۲۷
تعداد توپخانه۲۹۳۷۴۳
موشک بالستیکموشک توچکا (با برد ۱۲۰ کیلومتر)موشک توچکا (با برد ۴۵ کیلومتر)
موشک اسکاد (با برد ۳۰۰ کیلومتر)موشک لورا (با برد ۳۰۰ کیلومتر)

 

 

موشک اسکندر ( با برد ۲۸۰ کیلومتر)

آمارهای جدول فوق حاکی از آن است که شرایط نظامی کشور آذربایجان از ارمنستان بهتر است، اما بازهم این آمار نمی‌تواند توان نیروی نظامی دو کشور را به صورت دقیق نشان دهد و به همین دلیل نمی‌توان برتری آذربایجان را مطلق دانست، اما واضح است اگر این دو کشور وارد درگیری شدیدی شوند، شاهد یک جنگ طولانی‌مدت خواهیم بود. هرچند که امیدواریم چنین درگیری شدیدی برای همسایگان ایران رخ ندهد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۴ دیدگاه

  1. در بودجه اشتباه نکردید؟؟اذربایجان توی این چند سال فقط از اسراییل چند میلیارد دلار سلاح خرید.مثل موشک لورا یا پهپاد یا ارتقا زرهی یا ضد کشتی و…چطور ارمنستان بالای ۲ میلیارد هست در حالی که غیر از ۳ تا سوخو۳۰ و تعدادی اسکندر و معدودی تانک تی نود از اس ۳۰۰ گرفته تا سوخو ۲۵ و…همه مدلهای متعلق به گذشته و برجامانده از شوروی هست ولی اذربایجان با این حجم خرید بودجش فقط ۶۳۴ میلیون دلار هست؟؟؟؟!!!!

  2. قدرت نظامی آذرباایجان بیشتره

  3. خوب وقتی ارمنستان بودجا نظامیش بالا تره ارمنستان قوی تره