تصاویری حیرت‌انگیز از هیولاهای ترسناک اعماق تاریک دریا

 


هیولاهای اعماق دریا که در دل تاریکی مطلق عمق اقیانوس زندگی می‌کنند، با ظاهر ترسناک بیشتر به موجودات فرازمینی شباهت دارند.
به گزارش گجت نیوز به نقل از سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اندازه این هیولاهای دریایی در حدود دو تا سه سانتیمتر است و جزء اکوسیستمی محسوب می‌شوند که تا ۴۰ سال قبل ناشناخته مانده بودند.
از اوایل دهه ۷۰ میلادی و با توسعه فناوری‌های دریایی، اکتشافات در اعماق اقیانوس امکانپذیر شد و گونه‌های نادری در تاریکی های مطلق کشف شدند.
هیولاهای دریایی که از رده پرتاران (Polychaetes) محسوب می‌شوند، در فشار بسیار زیاد در عمق هزار متری و در نزدیکی منافذ هیدروترمال (گرم آبی) عمیق‌ترین اقیانوس‌ها زندگی می‌کنند.
این موجودات دهان وحشتناکی دارند که ربودن طعمه در اعماق تاریکی را تسهیل می‌کند و از دندان‌های خود برای جویدن باکتری‌ها و ارگانیسم‌های ابتدایی که در کنار آب‌های گرم منطقه ساکن هستند، استفاده می‌کنند.
به گفته «دانیل دسبرایرز» محقق ارشد مؤسسه تحقیقات اکتشافات اعماق دریا ( I'lfremer) اجتماع متنوعی از جانوران در اطراف منافذ هیدروترمال زندگی می کنند.
توانایی این موجودات برای زندگی در سخت‌ترین شرایط در اعماق اقیانوس بسیار شگفت‌انگیز است و این کشف دیدگاه محققان را نسبت به قلمرو دریایی بسیار تغییر داده است.
محققان امیدوارند با کشف این موجودات در عمق اقیانوس‌ها بتواند به محققان به کشف گونه‌های حیات در سیارات دیگر کمک کند.
منافذ هیدروترمال در اطراف مناطق زلزله خیز، آتشفشان ها و صفحات تکتونیکی دیده می‌شوند. آب بسیار گرم و مواد شیمیایی خارج این مناطق یک محیط ایده آل برای زندگی این جانوران فراهم می‌کنند.
محققان معتقدند چنین منافذ هیدروترمال در قمر مشتری «اروپا» نیز وجود دارد و نمونه‌ای از آنها زمانی بر سطح مریخ نیز وجود داشته است.

گالری عکس(لطفا جهت نمایش عکس ها در سایز بزرگ کلیک کنید)

 

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. بزگیه خدارو برم

    واقعا وحشت ناکه مخصوصا تو اون عمقو تو اون تاریکی

    خیلی ممنون

  2. با تشکر از حضور شما دوست عزیز، خوشحال می شوم بازهم به من سر بزنید. همانطور که خواسته بودید لینک شما در وب ما قرار گرفت، لطفاً ما را با نام وب نوشت شخصی کمدین لینک نمایید.

    عنوان وب من:   وب نوشت شخصی کمدین

    آدرس وب من:   http://www.doctorcomedian.ir