انتشار جزئیاتی جدید از ویندوز ۱۰ ویژه‌ی اینترنت اشیاء

مایکروسافت در روز اول کنفرانس Build 2015 با ارایه‌ی راهکارهای توسعه‌‎ی اپ و توضیحاتی در مورد ویندوز ۱۰، توجه همه را معطوف آنچه دیدنی است کرده اما بخشی از فعالیت‌های مایکروسافت هم فعلاً در حاشیه و بسیار جدی ادامه دارد. منظورم دقیقاً اینترنت اشیاء است که شاید مثل ویندوز ۱۰ جذابیت‌های بصری همچون منوی استارت جدید نداشته باشد.

مایکروسافت بیش از چیزی که تصور می‌شود به ویندوز ۱۰ ویژه‌ی اینترنت اشیاء که قبلاً نسخه‌های مختلفش را مرور کردیم، و همین‌طور سرویس ابری Azure بها می‌دهد.رایگان بودن ویندوز ۱۰ برای وسایل توکار یکی از بلنداندیشی‌های مایکروسافت است و شاید به واقع تا چند سال آتی ویندوز ۱۰ را به شکل‌های مختلفش روی بیش از ۱ میلیارد وسیله‌ی مختلف ببینیم. این هدفی است که مایکروسافت از آن سخن می‌گوید و پنهانی یا آشکار برای نیل به آن تلاش می‌کند.

هولولنز و ویندوز هولوگرافیک هم به نوعی از ظاهر دوست داشتنی ویندوز ۱۰ فاصله دارد و البته بسیار مهیّج و جالب است. به همین علت است که ردموندی‌ها پیش‌نمایش دیگری ترتیب دادند. رباتی که با برد مایکروکنترلری Arduino کنترل می‌شود، روی صحنه آمده و مشغول حرکت است و برفراز آن و در گوشه‌های نمایشگر، عناصر مجازی اضافه شده است.

عناصر مجازی که کاملاً سه‌بعدی هستند، از طریق ویندوز هولوگرافیک و عینک هولولنز به دنیای واقعی اضافه شده‌اند. هولولنز می‌تواند پستی و بلندی‌ها را هم تصویر کند و راننده‌ی ربات که هولولنز را جلوی چشمان خویش دارد، با آگاهی بصری مسیر حرکت ربات را عوض می‌کند. قابلیت‌های ویندوز هولوگرافیک در عرصه‌ی واقعیت افزوده تحسین‌برانگیز است و از آینده‌ای روشن در عصر ربات‌ها و سیستم‌های خودران حکایت دارد.

مایکروسافت دیروز نسخه‌ای از ویندوز ۱۰ اینترنت اشیاء برای برد توسعه‌ی Raspberry Pi را معرفی کرده است، ویندوزی که احتمالاً برای پردازش امور سنگین از سرویس ابری Azure استفاده می‌کند. ماه پیش بود که ردموندی‌ها از Azure IoT Suite پرده برداشتند، سوییت کاملی برای اینترنت اشیاء که شامل بخشی به اسم loT Hub است.

هاب اینترنت اشیاء یا loT Hub همان‌طور که از نامش پیداست، سرویسی برای ارتباط حسگرها و ابزارهای ویندوزی است و شبکه‌ای بین محصولات ارزان و کوچک ایجاد می‌کند. قابلیت ارتباط ایمن از طریق پروتکل‌های HTTPS و پروتکل‌های رمزگذاری دیگر مثل PSK و RPK هم به loT Hub اضافه شده و از همه جالب‌تر اینکه می‌تواند مرکز ارتباطی میلیون‌ها ابزار متصل به اینترنت باشد.

منبع  : windowscentral

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*