پاناسونیک اولین سری تلویزیون های مجهز به سیستم عامل فایرفاکس را عرضه می کند

شرکت فایرفاکس مدت هاست که در حال کار بر روی سیستم عامل اختصاصی خود موسوم به Firefox OS است.یکی از گجت هایی که میزبان سیستم عامل Firefox OS خواهد شد تلویزیون‌های هوشمند است که حالا پاناسونیک می خواهد اولین سری از تلویزون های خود را با این سیستم عامل روانه بازار کند.

پاناسونیک پیش از این هم خبر از بکارگیری سیستم عامل فایر فاکس در تلویزیون های جدید خود داده بود.این شرکت اعلام کرده که حدود ۱۶ ماه بر روی این تلویزیون ها با همکاری فایرفاکس کار کرده است.پاناسونیک همچنین در نمایشگاه CES امسال نمونه اولیه تلویزیون Firefox OS خود را به نمایش گذاشت.

اما امروزی روزی است که بالاخره اولین تلویزیون‌های هوشمند مجهز به فایرفاکس او‌اس از راه رسیده‌اند. ۶ مدل جدید که طبق معمول نامشان VIERA است، روانه‌ی بازای اروپا می‌شوند و باندکی پس از آن راهی بازارهای دیگر کشور های جهان خواهند شد.پاناسونیک تلویزون های جدید فایرفکس Os خود را با شماره مدل های CR850 ,CR730,CX800,CX750,CX700,CX680 روانه بازار خواهد کرد.

احتمالاً پنل همه‌ی مدل‌ها ۴K باشد، درست مثل نمونه‌ی رونمایی شده ولیکن در مورد مشخصات دقیق خبری در دست نیست. فایرفاکس او‌اس سیستم عاملی است که به خوبی برای HTML5 و استفاده از وب‌اپلیکیشن‌ها بهینه شده است؛ جای تعجب نیست چرا که بیشتر اپ‌های فایرفاکس او‌اس مبتنی بر وب است. در ضمن نیازی به فضای ذخیره‌سازی حجیم نیست چرا که وب‌اپلیکیشن مثل اپ‌های معمولی روی تلویزیون نصب نمی‌شود. پاناسونیک و موزیلا کاری کرده‌اند که استفاده از تلویزیون و در واقع رابط کاربری آن ساده و توانمند باشد.

اگر همه چیز بر وفق مراد مشتریان باشد، علاوه بر تایزن سامسونگ و وب‌او‌اس ال‌جی، یک رقیب خوب دیگر هم خواهیم داشت. فایرفاکس او‌اس پلتفرمی متن‌باز است، بنابراین اگر مسیر توسعه‌ی آن ادامه پیدا کند، نه فقط موزیلا بلکه هر کمپانی دیگری می‌تواند از آن استفاده کند و به بهینه‌سازی آن بپردازد. انتشار اپ‌های متنوع هم از آرزوهای بنیاد موزیلاست که شاید به واقعیت تبدیل شود.

متاسفانه پاناسونیک هنوز مشخصات دقیق و قیمت محصولات جدید فایرفاکسی خانواده‌ی ویرا را منتشر نکرده است.اما بدون شک طی روزهای آینده به صورت رسمی از این تلویزون ها رونمایی خواهد شد.

منبع : mozilla

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*