هرآنچه که باید در مورد تصاویر Raw در گوشی های اندرویدی بدانید

حتما تاکنون چیزهایی درباره تصاویر Raw در گوشی های اندرویدی شنیده اید.اما آیا می دانید فرمت Raw چیست و چه کاربردی دارد ؟! ویژگی ذخیره تصاویر با فرمت (RAW (DNG یکی از قابلیت هایی بود که گوگل به اپلیکیشن دوربین در نسخه ۵ سیستم عامل اندروید افزود.امکان ذخیره‌ی تصاویر با فرمت DNG فرصت اعمال تغییرات و بهبود نواقص و مشکلات تصویر را پس از ثبت آن بدون کاهش کیفیت در اختیار کاربران قرار می‌دهد. به‌واسطه‌ی ذخیره‌‌ی تصاویر با فرمت DNG که برخلاف JPEG هیچ‌گونه فشرده‌سازی در آن صورت نمی‌پذیرد، می‌توان تغییرات و بهبود‌های کارگشایی را در تصاویر اعمال کرد.در این مطلب هرآنچه که باید در مورد تصاویر Raw در گوشی های اندرویدی بدانید را به شما خواهیم گفت.با گجت نیوز همراه باشید.

تصویر RAW چیست؟

اگر گوشی جدیدی خریده‌اید آن را از جعبه خارج کنید و یک عکس با دوربین آن بگیرید. تصویری که شما با دوربین ثبت کردید شامل داده‌هایی است که سنسور جمع‌آوری می‌کند، این داده‌ها نقاط کوچکی هستند که از نورهای رنگی مختلف، که پیکسل نامیده می‌شوند تشکیل شده‌اند. وپس از فشرده‌سازی‌هایی که انجام می‌گیرد یک تصویر خوب در صفحه‌نمایش گوشی می‌بینید، ولی در فشرده‌سازی‌های صورت گرفته اطلاعات اضافی تصویر حذف می‌شوند و نتیجه نهایی یک تصویر به فرمت JPEG است که اندازه فایل آن بسیار کوچک است، اگر از گوشی‌های اندرویدی مدرن استفاده کنید به احتمال زباد از تصویر گرفته شده راضی خواهید بود. هنگامی که شما از گوشی اندروید استفاده می‌کنید قادر خواهید بود با دو فرمت RAW + JPG عکسبرداری کنید در این صورت شما همان خروجی بالا، به علاوه یک فایل که حاوی یک نسخه پردازشی شامل همه‌ داده‌های تصویر که سنسور جمع آوری کرده است را خواهید داشت.

در فرمت JPEG به دلیل فشرده‌سازی‌هایی که صورت می‌گیرد برخی داده‌ها حذف می‌شوند و تصحیح برخی مشکلات عکس در این فرمت تقریبا غیرممکن است. در فرمت RAW سنسور تمام اطلاعات موجود در مناطق بسیار تاریک، بسیار روشن و یا رنگ‌های مختلف موجود را جمع‌آوری می‌کند، بنابراین با حفظ تمام داده‌ها نرم‌افزارهای خاص قادر خواهند بود داده‌ها را تغییر دهند دراین صورت شما می‌توانید تصویری باب میل‌تان تولید کنید.

اصولا شما همیشه نیاز ندارید از فرمت RAW برای تصویربرداری با گوشی اندرویدتان استفاده کنید. برای مثال درگوشی‌هایی مثل LG G4، خروجی فرمت JPEG به خوبی فشرده‌سازی می‌شود و به احتمال زیاد عکس‌برداری با این فرمت همان نتیجه دلخواه شما خواهد بود. وقتی با فرمت JPEG عکاسی می‌کنید، دوربین پردازش خودش را برای تبدیل RAW به JPEG انجام می‌دهد.

به هر حال، دوربین شما نه تنها به باهوشی مغزتان نیست، بلکه به قدرتمندی کامپیوتر شما هم نیست ولی وقتی RAW عکس بگیرید، می‌توانید آن پردازش را خودتان انجام دهید، شما می‌توانید تصمیم بگیرید عکس‌تان چگونه به نظر برسد و راهی برای نتیجه‌های بهتر پیدا کنید.

فرمت RAW دراندروید چرا و چگونه استفاده می‌شود؟

اندروید آبنبات‌چوبی دارای یک متدی است که ذخیره تصاویر RAW DNG را امکان‌پذیر می‌سازد. DNG یک فرمت متن‌باز برای فشرده‌سازی تصاویر خام، که توسط Adobe در سال ۲۰۰۴ ایجاد شده است. برای افرادی که نرم‌افزارها و دستگاه‌های اندرویدی تولید می‌کنند، داشتن یک فرمت فایل که از استانداردهای باز پشتیبانی کند بسیار مهم است. آنها به‌راحتی و آزادانه می‌توانند نرم‌افزار را توزیع کنند و برای نسخه‌های جدیدتر به‌روزرسانی انجام دهند همچنین از سازگاری و برگشت‌پذیری آن اطمینان داشته باشند. وعلاوه براین حق امتیاز کمتری پرداخت کنند.

برای کاربرانی مثل من و شما، تنها مسئله مهم پیدا کردن نرم‌افزاری برای مشاهده و یا ویرایش فایل‌ها است. فرمت DNG به طور گسترده مورد قبول واقع شده است و از اکثر ویرایشگرهای عکس در ویندوز، مک و لینوکس پشتیبانی می‌کند و براحتی می‌توانید با نرم‌افزارهای موجود فایل‌های DNG را مشاهده کنید و ویرایش‌های دلخواه را روی آن انجام دهید. درقسمت بعدی به ویرایش فایل های DNG نگاهی می‌اندازیم. در این قسمت فهمیدیم که پشتیبانی RAW در اندروید، برای افرادی که علاقه‌ی شدید به ویرایش اساسی فایل‌ها دارند، امکان خوبی فراهم کرده است.

همچنین به یاد داشته باشید در حالی که پشتیبانی از تصاویرRAW بسیارخوب است و اجازه می‌دهد تا برخی از ویرایش‌های شگفت‌انگیز در عکس‌هایتان انجام دهید ولی تاثیری در افزایش محدودیت فاصله کانونی ثابت وکوچکِ دوربین ندارد و قادرنخواهید بود اطلاعات عکس‌های بزرگتر از سنسور دوربین‌تان را در گوشی‌های هوشمندتان ذخیره کنید. درحالت کلی نمی‌تواند جایگزینی برایDSLR باشد. پس لطفا انتظار بیش ازحد نداشته باشید!

چگونه فایل‌های RAW را ویرایش کنیم؟

برای ویرایش بهتر باید از کامپیوتر استفاده کنید. با اینکه قطعا هم اکنون افرادی در حال ایجاد ویرایشگرهای DNG قابل استفاده دراندروید هستند، اما بیشتر تصاویر RAW به صفحه‌نمایش بزرگتر و نرم‌افزارهای نسبتا پیچیده‌تری نیاز دارند، بنابراین فایل‌های خود را به کامپیوتر منتقل کنید.

نرم‌افزارهای مناسبی برای ویرایش تصاویر وجود دارند برای مثال کاربران ویندوز و مک می‌توانند از نرم‌افزارهایی همانند فتوشاپ ولایت‌روم و یا نرم‌افزارهای ارزان قیمت و یا رایگانی مثل GIMP ویا فتوشاپ اکسپرس استفاده کنند، کاربران لینوکس نیز از نرم‌افزارهایی مثل DarkTable، ImageMagickو digiKam که عملکردی به خوبی GIMP دارند، می‌توانند بهره ببرند.

خب اکنون شما یک فایل برای ویرایش و نرم‌افزار مناسبی در اختیار دارید می‌توانید تنظیمات دلخواه‌تان را اعمال کنید. باید کنترل کاملی روی تعادل رنگ سفید و نقاط تیز و… داشته باشید و تنظیمات غیرمخربی روی تصویر انجام دهید. ایجاد یک تصویر، به خوبی خروجی JPEG نیاز به تمرین بیشتری دارد ولی این کار بسیار سرگرم‌کننده وجذاب است، بخاطر داشته باشید می‌توانید هر تغییری که دوست دارید روی تصویر موردنظر انجام دهید در حالی که این امکان در خروجی JPEG امکان‌پذیر نیست.در ابتدا با تمرکز بیشتری عکس‌برداری کنید و پس از آن به صورت دستی هرگونه نویز یا نقاط تیز را کاهش دهید و عکس‌های دیدنی و جذابی را ایجاد کنید. تصویری که در بالا مشاهده می‌کنید در عرض ۵ ثانیه ویرایش شده‌است.

آب جاری در رودخانه با نرم‌افزار لایت‌روم کمی تیره‌تر شده است که سبب شده تصویر جذاب‌تر و طبیعی‌تر به‌نظر برسد. چنین تصویر زیبا و جذابی را نمی‌توانید با حالت‌های خودکار ویا تصاویر JPEG ایجاد کنید.

نکته: اگر سرعت شاتر کم باشد تصاویر بیش ازحد روشن می‌شوند.

البته در همه‌ی تصاویر شما نیازی به ویرایش ندارید و همان تصاویر خودکار بسیار خوب به‌نظر می رسد و طبیعی‌ست که همه‌ی افراد علاقه‌ی زیادی به ایجاد تصاویر بکر و جذاب ندارند این‌گونه افراد به خاطر داشته باشند که تصاویرJPEG گاهی بهترین و بی‌نقض‌ترین اثرها را ایجاد می‌کند.

آیا قابلیت عکس‌برداری RAW درگوشی اندروید شما وجود دارد؟

همانطور که می‌دانید باید گوشی‌اندرویدتان مجهز به نسخه لالی‌پاپ باشد ولی همه‌ی گوشی‌های لالی‌پاپ قادر به پشتیبانی از camera2 API نیستند، بنابراین نمی‌توانید تصاویرRAW ایجاد کنید و همچنین به خاطر داشته‌ باشید که همه‌ی اپلیکیشن‌های دوربین از تصاویرRAW پشتیبانی نمی‌کنند.

ال‌جی جی۴ و اچ‌تی‌سی وان ام۹ توسط اپلیکیشن stock camera تصاویرRAW را ایجاد می‌کنند.نکسوس۶ با اپلیکیشن third party camera تصاویرRAW را ایجاد می‌کند.سامسونگ گلکسی اس۶ نیز با آپدیت جدید احتمالا از تصاویرRAW پشتیبانی می‌کند.سایر گوشی‌ها نیز ممکن است از این قابلیت پشتیبانی کنند ویا گوشی‌هایی مثل نکسوس۴ یا موتوایکس احتمالا با به‌روزرسانی‌ درآینده بتوانند camera2 API را پشتیبانی کنند.

امیدواریم که این مطلب مورد استفاده شما یاران همیشگی گجت نیوز قرارگرفته باشد.

منبع : androidcentral

درباره آیدا صالحی

آیدا صالحی در رشته مهندسی نرم افزار کامپیوتر تحصیل کرده و عاشق تکنولوژی و مباحث علمی است.طراحی وب سایت ، برنامه نویسی و ترجمه متون انگلیسی هم از دیگر فعالیت های او می باشد.وی به عنوان نویسنده در وب سایت گجت نیوز مشغول فعالیت است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. تنها نتیجه ای گرفتم اینه lg g4 داره ولی galaxy s6 نداره
    البته طبق عادت سامسونگ در اینده کپی میزنه و ادعا هم میکنه