ساخت پای مصنوعی مکانیکی که توسط مغز انسان کنترل می شود

کمپانی Ossur ، روز گذشته طی یک کنفرانس مطبوعاتی که در شهر کپنهاک کشور دانمارک برگزار گردید از پروژه‌ی طراحی و ساخت حسگر‌های قابل‌ کاشت‌ خبر داد که به کسانی که بخش‌هایی از بدن‌شان مثل دست یا پا رنج این امکان را می‌دهد تا اعضای مکانیکی مصنوعی خود را همچون اعضای طبیعی کنترل کنند.این تکنولوژی که با عنوان Implanted MyoElectric Sensor شناخته می‌شود به کاربران اجازه می‌دهد پای مکانیکی ساخت این شرکت را مثل پای واقعی تکان دهند.

در پا‌های مکانیکی آنالوگ فعلی، از زمانی که قصد انجام حرکتی را دارید تا صورت گرفتن‌اش، اختلاف زمانی آزار‌دهنده‌ای وجود دارد؛ چرا که کاربر ابتدا باید ماهیچه‌‌های‌اش را منقبض کند تا به‌وسیله‌ی آن‌ها پای مکانیکی فعال شود. اما در ساز و کار IMES این اختلاف زمانی کاملا حذف شده است. برای حذف این تاخیر زمانی در بافت ماهیچه‌های قسمت قطع شده‌ی پا دو حسگر قرار داده می‌شود.

این دو حس‌گر سیگنال‌های الکتریکی فرستاده شده از مغز را دریافت و سپس سیگنال بی‌سیمی به پای مکانیکی می‌فرستند و به آن دستور خم شدن یا راست شدن را می‌دهند. بنابراین با حذف پیش نیاز انقباض ماهیچه‌ها دیگر اختلاف زمانی میان قصد و عمل وجود نخواهد داشت. علاوه بر این، جراحی تعبیه کردن حسگرها در پا۱۵ دقیقه طول می‌کشد و فقط به یک سانتی‌متر برش احتیاج دارد.

«گودموندور اولافسون»، یکی از اولین کسانی که این تکنولوژی جدید روی‌اش آزمایش شد در این باره گفته:

باورنکردنی است! اولین باری که از این پای مکانیکی استفاده کردم، گریه‌ام ‌گرفت.

این شرکت امیدوار است بتواند طی سه تا پنج سال آینده این دستگاه را به بازارهای جهانی عرضه کند.

منبع : engadget

درباره آیدا صالحی

آیدا صالحی در رشته مهندسی نرم افزار کامپیوتر تحصیل کرده و عاشق تکنولوژی و مباحث علمی است.طراحی وب سایت ، برنامه نویسی و ترجمه متون انگلیسی هم از دیگر فعالیت های او می باشد.وی به عنوان نویسنده در وب سایت گجت نیوز مشغول فعالیت است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. کم کم داریم به سمت سایبورگ ساختن حرکت میکنیم جالبه