تولید انبوه چیپ های ۱۰ نانومتری سامسونگ از اواخر سال ۲۰۱۶

سامسونگ پیش از این اعلام کرده بود که تولید انبوه چیپ های ۱۰ نانومتری خود را از اواخر سال ۲۰۱۶ میلادی آغاز خواهد کرد. این پیشرفت در تولید مزایای چشمگیر مختلفی نظیر افزایش قدرت پردازشی، کاهش ابعاد چیپ و کاهش توان مورد نیاز برای عملکرد مطلوب را به همراه خواهد داشت.

سامسونگ در ساخت چیپ های ۱۰ نانومتری همچنان از ترانزیستورهای اثر میدانی FinFET خود بهره خواهد برد. این ترانزیستورها پیش از این در ساخت Exynos 7420 سامسونگ که نخستین پردازنده ساخته شده در دنیا با فناوری ۱۴ نانومتری است به کار رفته اند.

Exynos 7420 همان پردازنده ای است که به سامسونگ گلکسی اس۶ و اس۶ اج جان داده است و بنچمارک ها نشان داده اند که سریع ترین پردازنده ای است که تا به امروز بر روی یک گوشی اندرویدی به کار گرفته شده است.در همایشی که اوایل هفته طی کنفرانس International Solid-State Circuits سال ۲۰۱۵ در سان فرانسیسکو برگزار شد، سامسونگ از یک ویفر ۳۰۰ میلی متری که با فناوری جدید ساخته شده بود پرده برداری کرد. این بدان معناست که سامسونگ به طور کامل تمامی جوانب مورد نیاز برای به راه انداختن خط تولید چیپ های ۱۰ نانومتری را نهایی کرده است.طبیعتاً با شنیدن چنین خبری گوش هایمان را تیز می کنیم تا در آینده ای نه چندان دور خبر تعبیه چیپ جدید را روی گوشی های آینده سامسونگ ببینیم. اما نکته مثبت این است که چیپ های ۱۰ نانومتری بخاطر ابعاد و بازدهی مناسبی که دارند در رده های دیگری نظیر گجت های پوشیدنی، تجهیزات شبکه و سخت افزار دیتا سنترها نیز می توانند به کار گرفته شوند.

sch1

در شایعات آمده است که شروع تولید چیپ ۱۰ نانومتری سامسونگ از اواخر سال ۲۰۱۶ از یک جهت بدان معناست که اپل می تواند از این فناوری ساخت در تولید پردازنده آی دیوایس های سال ۲۰۱۷ کمک بگیرد. البته از آن جایی که این یک مورد بیشتر شایعه و پیش بینی است تا اعلامی رسمی بهتر است کمی با احتیاط آن را نقل کرد. اما رخ دادن چنین موضوعی بخاطر همکاری هایی که دو شرکت طی سالیان اخیر داشته اند چندان دور از ذهن نیست.

شرکت تایوانی TSMC را می توان بزرگترین رقیب سامسونگ در زمینه تأمین چیپ برای شرکت اپل دانست. جالب این که TSMC نیز بیکار ننشسته و چندی پیش شایعه شده بود که از ماه آینده تست ساخت چیپ های ۱۰ نانومتری FinFET خود را آغاز خواهد کرد. تولید انبوه چیپ های ۱۰ نانومتری TSMC نیز در سال ۲۰۱۶ آغاز خواهد شد. اینطور که پیداست TSMC قصد ندارد از سامسونگ عقب بماند و کشمکش این دو شرکت بر سر تأمین چیپ برای اپل در سال های آینده نیز همچنان برقرار خواهد بود.

منبع : phonearena

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*