تماشا کنید : ویدیوی دیدنی از انفجار بمب یخ خشک به صورت اسلوموشن

یخ خشک (Dry ice) در واقع همان دی اکسید کربن جامد است. این ماده معمولاً به عنوان عامل سرد کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. یخ خشک عالی با فشردن مستقیم گاز اتمسفر در دمای ثابت ۷۸٫۵ درجه سانتیگراد زیر صفر از حالت گاز به مایع تبدیل می‌شود. آنتالپی چگالش در ۷۸٫۵ درجه سانتیگراد زیر صفر ۱۹۹ کیلوژول بر کیلوگرم است.ویدیویی دیدنی که در ادامه مطلب مشاهده میکنید انفجار جالب بمب یخ خشک را به صورت صحنه آهسته ( اسلوموشن ) در زیر آب به تصویر کشیده است.

اگر مقداری یخ خشک را به همراه کمی آب در یک بطری پلاستیکی بریزیم در واقع یک بمب یخ خشک ساخته ایم.اگر در ظرف را نبندید مشکلی پیش نمی‌آید اما اگر در را ببندید، گرما یخ خشک را به دی‌اکسید کربن تبدیل می‌کند و راهی برای فرار گاز وجود ندارد.بدیهی است که فشار داخل ظرف به سرعت افزایش پیدا می‌کند و به نقطه‌ای میرسد که چاره‌ای جز انفجار نیست.

انفجار ظرف معمولاً صدای زیادی دارد و موج فشاری قوی حاصل از آن، می‌تواند به انسان آسیب برساند. البته اگر فاصله را حفظ نکنید.

اما موضوع ویدیوی زیر، یخ خشک و آب در بطری ریخته شده و سپس به داخل استخر پرتاب می‌شود و لحظات گذرا با یک فیلم اسلوموشن ، به تصاویر جالب تبدیل می‌شوند. برای سنجش قدرت بمب، چند بالن هوا در فواصل مختلف قرار داده شده تا قدرت انفجار آشکار شود.

منبع : slashgear

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه