تماشا کنید:ویدیوی بسیار زیبای فضاپیمای DSCOVR ناسا به هنگام عبور ماه از مقابل زمین

سازمان فضایی ناسا ویدیویی شگفت انگیز از عبور ماه از مقابل رخ آفتابی زمین منتشر کرده که هر بیننده ای را مجذوب خود خواهد کرد.این ویدیو از مجوعه تصاویر گرفته شده در روز ۱۶ ژوییه توسط دوربین تصویربرداری چندرنگ فضاپیمای “رصدخانه ی آب و هوایی ژرفای فضا” (DSCOVR) از فاصله یک میلیون مایلی تهیه شده و در آن‌ «نیمه‌ی تاریک ماه» که هرگز از زمین دیده نمی‌شود به خوبی نمایان شده است.

فضاپیمای DSCOVR به منظور مطالعه‌ی شرایط اقلیمی زمین و بادهای خورشیدی حدود شش ماه پیش به فضا پرتاب شد و فقط پس از ۱۰۰ روز از پرتاب موفق شد در مدار پایدار L1 میان زمین و خورشید قرار بگیرد. فاصله‌ی این فضاپیما از زمین حدود ۱/۶ میلیون کیلومتر است که به این ترتیب در موقعیتی فراتر از مدار زمین و ماه قرار دارد. این فضاپیما با دوربین EPIC و دو دوربین دیگر نصب شده روی فضاپیما این تصاویر را ثبت کرده‌ است. در این مجموعه‌ی تصاویر عبور ماه از مقابل زمین نیز دیده می‌شود که تضاد رنگی بسیار واضحی را در پس‌زمینه‌ی تیره‌ی فضا ایجاد کرده است.

به نقل از ناسا ، به محض این‌که دوربین EPIC رصدهای روزانه‌ی خود را از ماه آینده‌ آغاز کند ناسا نیز تصاویر رنگی روزانه‌ای را منتشر خواهد کرد. این تصاویر مناظر گوناگونی از زمین را نمایش خواهد داد زیرا زمین درحال چرخش به دور خودش است. آماده کردن هر تصویر ممکن است بین ۱۲ تا ۳۶ ساعت طول بکشد.

مأموریت DSCOVR مأموریت مشترک میان ناسا، سازمان ملی اقیانوس و جوّی NOAA و نیروی هوایی آمریکاست که هدف اصلی آن ارائه‌ی گزارش زنده از وضعیت بادهای خورشید به زمین است.

منبع : NASA

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. ببخشید در واتس اپ شایعه ای پخش شده که میشه قراره در روز ۵ شهریورماه امسال کره مریخ به نزدیکترین حد خود بخ زمین برسد طوری که انگار دو ماه در اسمان دیده میشود و این رخداد ساعت ۱۲:۳۰ شب اتفاق میافتد.اگر میشه بررسی کنید و ببینید واقعیت دارد یا خیر

  2. دم ناسا گرم
    فقط فاز ناسا چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    بشینه رو زمین با برنامه گوگل earth بره همه جای کره را صید کنه
    خب تکنولوژی هست چرا میرید اون بالاااااااااها