اپلی ها مراقب باشید : بدافزار YiSpecter میلیون ها دیوایس iOS را تهدید می کند

به تازکی یک بدافزار امنیتی جدی با نام YiSpecter منتشر شده که میلیون ها دیوایس مبتنی بر سیستم عامل iOS را تهدید می کند.این ویروس جدید قادر به انجام انواع خراب کاری ها در دیوایس قربانی است و اطلاعات وی رابه سرقت می برد.در ادامه با گجت نیوز همراه باشید تا با بدافزار YiSpecter بیشتر آشنا شویم.

YiSpecter کی کشف شده است؟

حدودا از اوایل ژانویه‌ی ۲۰۱۵ یعنی بیش از ۱۰ ماه است که این بدافزار شناخته شده است. اما جالب است بدانید که از میان ۵۷ ابزار شناسایی در VirusTotal، تنها یکی از آنها قادر است این بدافزار را شناسایی کند!

YiSpecter چگونه گسترش میابد و پخش میشود؟

این بدافزار از طریق روش های معمول و شبکه های اجتماعی به دیگر دیوایس ها منتقل میشود؛ هرچند که نحوه‌ی دقیق انجام اینکار هنوز مشخص نیست.

آیا این بدافزار به طور مخفیانه نصب میشود؟

خوشبختانه خیر. برای نصب آن نیاز به نصب یک پروفایل میباشد و کاربر باید نصب آنرا تایید کند. هرچند که این بستگی به کاربر دارد که آیا متوجه نا‌امن بودن این پروفایل بشود یا خیر.

کاربران بیشتر در کدام مناطق آلوده شده اند؟

طبق همیشه بیشترین درصد آلودگی در چین و تایوان گزارش شده است اما کاربرانی از تمام نقاط جهان نیز دچار این مشکل شده اند.

چگونه میتوانیم متوجه شویم که آیا دیوایس ما هم آلوده شده است یا خیر؟

متاسفانه هیچ روش دقیقی برای پیدا کردن این بدافزار بر روی دیوایس های جیلبریک شده یا نشده وجود ندارد. اما اگر دیوایسی آلوده باشد، کاربر آن با رفتارهای عجیبی از جمله نمایش ناگهانی تبلیغات تمام صفحه در بعضی از نرم افزارها یا وجود اپلیکیشن های سیستمی عجیب در میان فولدرهای آی او اس مواجه میشود.

YiSpecter چه کار میکند؟

این بدافزار بعد از نصب میتواند به طور دلخواه نرم افزارهای مورد نظرش را بر روی دیوایس نصب کند و حتی آنها را با نرم افزارهای قبلی جایگزین کند. میتواند تنظیمات مرورگر سافاری را تغییر دهد و بوکمارک ها، موتور جستجو و صفحات باز شده را تغییر دهد، حذف کند و یا موارد جدیدی را جایگزین آنها کند. دزدی اطلاعات و فرستادن آن به سرور سازنده نیز از دیگر توانایی های این ابزار جاسوسی است.

اگر دیوایس من آلوده شده است، چکار میتوانم بکنم؟ یا چگونه از آن پیشگیری نمایم؟

حذف دستی به هیچ عنوان امکان ندارد و این بدافزار درصورت حذف نیز خود را دوباره ظاهر میکند. تنها راه حل این است که دیوایس خود را به سیستم عامل بالاتر از iOS 8.4 ارتقا دهید. زیرا اپل در آی او اس ۸٫۴ و نسخه های بعد از آن، راه نفوذ این بدافزار را بسته است و مشکل را حل کرده است. بنابراین تنها روش مطمئن برای رهایی از شر این مشکل، آپدیت سیستم عامل آی او اس به ۸٫۴ و ورژن های بالاتر از آن میباشد.

منبع : redmondpie

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*