سیستم دفاعی AUDS ، ابزاری برای شناسایی، ردیابی و انهدام پهپادها !

پهباد ها هم در کنار تما مزایا و کاربردهای مثبتی که دارند ، گاهی مواقع برای اهداف منفی و خراب کارانه مورداستفاده قرار می گیرند و همین موضوع باعث شده تا گروهی به فکر ساخت یک سیستم دفاعی برای مقابله با این گجت ها بیوفتند.مجموعه‌ی Blighter Surveillance Systems به تازگی از یک سیستم دفاعی با نام Anti-UAV Defence System یا به طور خلاصه AUDS ، اولین سیستم کاملا یکپارچه‌ی جهان به منظور شناسایی، ردیابی و انهدام پهپادهای کوچک و بزرگ طراحی شده، از پرتوهای رادیویی برای راکد کردن پهپادها در میانه‌ی هوا با ایجاد اختلال در کانال‌های کنترلی آنها استفاده می‌نماید.

AUDS در نتیجه‌ی همکاری سه کمپانی بریتانیایی ساخته شد: Blighter Surveillance Systems، Chess Dynamics و Enterprise Control Systems. این سیستم دارای طراحی ماژولار بر روی پلتفرم‌های ثابت یا متحرک بوده که هر واحد منفرد آن دارای وزن حدود ۲۵ کیلوگرم است. این واحدها شامل یک رادار امنیتی تجسس هوایی الکترونیکی A400 Series Ku band، یک هدایت کننده‌ی الکترواپتیک x30 به همراه دوربین‌های اینفرارد، حرارتی و روشنی روز، و یک بازدارنده‌ی فرکانس رادیویی جهت‌دار (RF) می‌باشند. AUDS از ردیاب‌های راداری و اپتیکال متصل به یک نرم‌افزار اختصاصی به منظور تشخیص، ردیابی و شناسایی پهپادهای تا فاصله‌ی ۸ کیلومتری بهره می‌برد.

هنگامی که پهپاد مشکوک شناسایی شد، یک بازدارنده/دستگاه پخش پارازیت رادیویی اقدام به شلیک پرتوی جهت‌دار ۴ وات به سمت پرنده می‌نماید که بسیار قدرتمندتر از سیگنال دریافتی توسط کنترلر پهپاد است. بر اساس اعلام Blighter، سیستم AUDS می‌تواند به گونه‌ای پهپاد را از کار بیاندازد که اپراتور آن تصور بد عمل کردن و یا قفل شدن را داشته باشد و این عمل تا تخلیه‌ی باتری‌های پهپاد و در نتیجه سقوط آن ادامه داشته باشد. نسخه‌ی اخیر این سیستم از بازدارنده/دستگاه پخش پارازیت فرکانس رادیویی چهار باند استفاده می‌نماید که می‌تواند موجب اختلال در کار تمامی انواع پهپادهای تجاری شود و همچنین قادر به تاثیر بر روی میکرو UAVها از فاصله‌ی ۲ کیلومتری و مینی UAVها از مسافت طولانی‌تر است.

علاوه بر اخلال‌گر رادیویی، AUDS همچنین دارای یک اخلال‌گر اپتیکال نیز است که می‌تواند بر روی دوربین پهپادها تاثیر گذاشته و موجب بلا استفاده شدن آنها شود.

گراهان بیل، مدیر اجرایی Chess Dynamics می‌گوید:

مقابله با پهپادها به یک مشکل جهانی تبدیل شده و دغدغه‌های زیادی را برای مراکز نظامی، دولت‌ها و نیروهای امنیتی کشورها به دنبال دارد. انتظار می‌رود استفاده‌ی منفی از سیستم‌های هوایی بدون سرنشین به دلیل حمل دوربین‌ها، سلاح‌ها، مواد شیمیایی سمی و منفجره توسط آنها رو به رشد باشد و از آنها در اهداف تروریستی، جاسوسی و قاچاق استفاده شود.

وی ادامه داد:

سیستم ما به منظور جلوگیری از این کاربردهای ناشایست و غیرمجاز طراحی شده و در تست‌های دولتی نتایج موفقیت‌آمیزی را کسب کرده است.

سیستم AUDS در ماه می رونمایی عمومی شده و در اروپا و امریکای شمالی در زمینه‌های مختلف مورد تست قرار گرفت. نسخه‌ی تولیدی این سیستم در نمایشگاه DSEI لندن ماه گذشته به نمایش گذاشته شد و با قیمت ۱.۲ میلیون دلار به فروش می‌رسد.

منبع : gizmag

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*