ساخته نوعی شیشه که از فولاد مقاوم تر است !

همه ما خوب می دانیم که شیشه استحکام زیادی ندارد.هرچند که در سال های اخیر شیشه های ضد گلوله و مقاومی ساخته شده اما تولید اینگونه شیشه ها هم مستلزم افزایش ضخامت و استفاده از تکنیک های خاصی است که محدودیت هایی هم دارد.ما حالا تیمی از متخصصان ژاپنی اعلام کرده اند توانسته اند نوع خاصی از شیشه را تولید کنند که استحکام آن به اندازه فولاد است و می توان از آن در تولید پنل های شیشه ای فوق العاده پر قدرت استفاده کرد. چنین محصولی می تواند باعث بروز نوآوری های گسترده در به کار گیری شیشه در ساختمان ها و همچنین خودروها خواهد شد.

تولید این شیشه‌های فوق‌العاده قدرتمند می‌تواند در تحولی بزرگ در نمایشگرهای گجت های الکترونیکی نظیر تبلت‌ها، کامپیوترها و گوشی‌های هوشمند بوجود آورد. این تیم تحقیقاتی از دانشگاه علوم صنعتی توکیو، در اوایل این ماه یافته‌های علمی خود را در گزارش‌های علمی Nature منتشر کردند.

استادیار دانشگاه توکیو، Atsunobu Masuno، در گفتگو با Asahi Shimbun، چنین عنوان داشته است که: ” ما به دنبال روشی برای تجاری نمودن این محصول در عرض ۵ سال هستیم.”

گفتنی است ماده مرموز و اسرارآمیز به کار رفته در ساخت این شیشه “آلومینا” نام دارد. “آلومینا” اکسید آلومینیوم است که ترکیب آن با دی‌اکسید سیلیکون موجب تشکیل شیشه‌ای سخت‌تر می‌شود.

جالب است بدانید که در گذشته نیز دانشمندان زیادی تلاش نموده‌اند تا از این ماده در فرایند تولید شیشه‌ای مستحکم‌تر استفاده نمایند اما به محض افزودن آلومینا و پیش از ریختن مواد درون قالب به منظور شکل‌گیری، در مخلوط شیشه مایع تبلور اتفاق می‌افتاد و بدین ترتیب فرصت شکل‌دهی از آن گرفته می‌شد.

با توجه به این مسئله تیم تحقیقاتی دانشگاه توکیو تصمیم گرفت تا برای مقابله با این مشکل از هیچ گونه ظرفی برای مخلوط کردن مواد استفاده نکرده و به جای آن بدین منظور از گازهای فشرده شیمیایی موجود در هوا در زمان انجام عمل سنتز آن‌ها با هم کمک بگیرند. نتیجه اینکه یک شیشه فوق‌العاده شفاف که ۵۰ درصد آن را آلومینا تشکیل می‌دهد و قابل مقایسه با ماژول آهن و فولاد “یانگ” است، تولید شد. باید به این نکت اشاره کنیم که ماژول یانگ، میزان استحکام و قابلیت ارتجاعی را در جامدات اندازه‌گیری می‌کند.

شکی نیست که استفاده‌های عملی این محصول بسیار گسترده خواهد بود. چنانچه مطالعات انجام شده نشان می‌دهد شیشه آلومینا توسط یک شناور آیرودینامیکی تولید شده که قابلیت ارائه یک محصول نهایی نازک، روشن و دارای خواص نوری بسیار عالی را دارد.

منبع: gizmodo

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*