دانشمندان با نارنجک‌های میکروسکوپی به جنگ سلول‌های سرطانی می‌روند

گروهی از دانشمندان به تازگی نارنجک‌های میکروسکوپی ساخته اند تا آنها را به جنگ سلول های سرطانی بفرستند ! این نارنجک‌های میکروسکوپی پس از رسیدن به سلول سرطانی ، محتویات سمی خود را تخلیه کرده و باعث نابودی آنها می شوند.

نارنجک های طراحی شده توسط آنها لیپوزوم (حباب های ریز چربی) هستند که داروهای سمی لازم را در داخل بدن حمل خواهند کرد.هدف از طراحی این شیوه پرهیز از عوارض جانبی انتشار این مواد سمی در سایر نقاط غیر از سلول های سرطانی است.کارشناسان گفتند که این فناوری که در آزمایش های حیوانی موفق بوده، از اهداف مهم پزشکی نانو است.این حباب های چربی توانایی زیادی در حمل و نقل مواد در داخل بدن دارند و برای همین مورد علاقه متخصصان سرطان هستند.

پروفسور کوستاس کوستارلوس از دانشگاه منچستر می گوید :

مشکل اینجاست که وقتی این حباب ها به مقصد رسید چطور آنها را منفجر کنیم؟

آزمایشگاه پزشکی نانو (نانومدیسین) در منچستر لیپوزوم هایی طراحی کرده که در دمای عادی بدن کاملا محفوظ می ماند (به اصطلاح آب بندی شده) اما وقتی دمای آن به ۴۲ درجه سانتیگراد می رسد سر باز می کند.

پروفسور کوستارلوس می گوید:‌

چالش پیش رو برای ما این است که برای ساختن لیپوزوم هایی تلاش کنیم که در دمای ۳۷ درجه سانتیگراد کاملا پایدار باشند و ملکول های مواد ضدسرطانی از آنها نشت نکند، اما آن را در دمای ۴۲ درجه ناگهان منتشر کند.

او می گوید که برای گرم کردن حباب ها در جاهایی مثل پوست، سر یا گردن که مبتلا به سرطان شده می توان از تشکچه های گرمازا استفاده کرد.برای داخل بدن می توان از میله های مخصوص پزشکی استفاده کرد و همچنین بحث از بکارگیری اولتراسوند برای گرم کردن تومورها در میان است.

در آزمایش های اولیه به روی موش مبتلا به ملانوما (سرطان پوست) استفاده از این نارنجک ها باعث رسیدن مقدار خیلی بیشتری داروی ضدسرطانی به تومور شد. و این به “پیشرفت نسبی” در کاهش موارد مرگ منجر شد.

پروفسور کوستارلوس گفت که هم اکنون تکنیک های مشابه در بیماران آزمایش می شود و این شیوه “نه مربوط به خیالات بلکه واقعی است.”

پروفسور چارلز سوانتون رئیس کنفرانس موسسه ملی تحقیقات سرطان گفت:‌

این شیوه هنوز در مراحل اولیه است اما این لیپوزوم ها می تواند راهی موثر برای هدف گرفتن سلول های سرطانی و تنها گذاشتن سلول های سالم باشد.

این تیم یافته های خود را هفته آینده در کنفرانس موسسه ملی تحقیقات سرطان ارائه خواهد کرد.

منبع : BBC