آزمایش موفقیت آمیز تکنولوژی Li-Fi با سرعتی ۱۰۰ برابر Wi-Fi

یک استارت آپ استونیایی موفق به توسعه تکنولوژی جدیدی شده که سرعتی ۱۰۰ برابر وای فای ( Wi-Fi ) دارد.این تکنولوژی جدید که لای فای ( Li-Fi ) نام دارد از لامپ های LED برای انتقال پرسرعت اطلاعات استفاده می کند.این تکنولوژی اولین بار در سال ۲۰۱۱ معرفی شد و اکنون توسط شرکت ولمنی با موفقیت مورد آزمایش قرار گرفته است.

ولمنی در مرحله ی تست های اولیه توانست اطلاعات را با سرعت ۱ گیگابایت بر ثانیه، از طریق این لامپ های Li-Fi ارسال کند. با این سرعت می توان یک فیلم با کیفیت HD را در عرض یک ثانیه دانلود کرد.

دیپک سلانکی ، مدیر عامل ولمنی گفت :

در حال حاضر طرح هوشمندانه ای برای محیط های صنعتی داریم، جایی که در واقع ارتباط اطلاعات از طریق نور انجام می شود. ما همچنین در حال فعالیت روی یک پروژه برای یک مشتری خصوصی هستیم، او قصد دارد در شرکت خود از تکنولوژی Li-Fi برای دسترسی به اینترنت استفاده کند.

این تکنولوژی توسط پروفسور هرالد هاس استاد دانشگاه ایدنبرگ اختراع شده است. در تکنولوژیLi-Fi (مخفف کلمه ی Light Fidelity ) ، به جای انتقال اطلاعات از طریق امواج رادیویی از یک طیف بصری استفاده می شود. در واقع از طریق لامپ هایی که به سرعت روشن و خاموش می شوند، اطاعات را برای گیرنده ارسال می شود.

در طول تهیه و تولید، سریعترین سرعت ثبت شده برای این فن آوری در محیط آزمایشگاه، ۳ گیگابایت در ثانیه بوده است. دو سال قبل دانشمندان شروع به استفاده از لامپ های LED مخصوص کردند، که می توانست نور را به جریان های موازی تقسیم کند و سرعت آن را تا سه برابر افزایش دهد. تا به اینجا عملکرد سرعت آن در محیط آزمایشگاه بسیار چشمگیر بوده است، اما نتایج دقیق آن در دنیای واقعی هنوز مشخص نیست.

اعتقاد ها بر این است که این تکنولوژی برای افزایش قدرت شبکه ی نسل آینده در ارتباط با Wi-Fi استفاده می شود و پوشش محکم تری برای سازه ها و شبکه های امن تر فراهم خواهد کرد.

منبع: techradar

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

2 دیدگاه

  1. بجای اینکارا بیایین ایران و از لذت اینترنت پرسرعت بهرمند بشین اینجا سرعت ما اینقدر زیاده که نمیشه اندازه گیریش کرد. :Tounge-Out: :Be-Happy: