مغز ما می‌تواند یک پتابایت اطلاعات را نگه دارد، چیزی در حدود کل اینترنت !

هر آنچه را که در مورد حافظه‌ی انسان می‌دانستید بهتر است فراموش کنید زیرا تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ظرفیت مغز ما ۱۰ برابر بیشتر از آن چیزی‌ست که قبلا می‌دانستیم؛ یعنی چیزی بیشتر از یک پتابایت که می توان هرآنچه اطلاعات در اینترنت وجود دارد را در آن جا داد !

Terry Sejnowski محقق بیولوژی از انستیتو سالک در این زمینه گفته:

به دست آوردن این اطلاعات مانند یک بمب در حوزه‌ی عصب شناسی صدا خواهد کرد.

وی همچنین افزود:

در اندازه گیری‌های جدید از میزان حافظه‌ی مغز انسان متوجه شده ایم که این میزان حداقل ۱۰ برابر آنچه که فکر می‌کردیم بوده و حداقل یک پتابایت است؛ چیزی اندازه‌‌ی شبکه جهانی وب.

البته درصورتی‌که کنجکاو هستید باید بگویم که یک پتابایت معادل ۱,۰۰۰ ترابایت است.

دانشمندان بافت هیپوکامپ موش را مطالعه و آن را به سه بعدی بازسازی کردند تا بتوانند در مورد مرکز حافظه‌ی مغز تحقیق کنند. پس از انجام این کار دانشمندان توانستند پدیده‌ی شگفت آوری را برای اولین بار متوجه شوند. ظاهر سیناپس‌های معز می‌توانند ابعاد را تغییر دهند که همین امر باعث می‌شود ظرفیت حافظه افزایش یابد.

چیزی که آن‌ها کشف کرده بودند فقط ۱۰ درصد از ماجراست، سیناپس‌ها می‌توانند تکرار شوند. برای پی بردن به علت این امر، دانشمندان از میکروسکپ‌های پیشرفته و الگوریتم‌های محاسباتی استفاده کردند تا بتوانند به نحوه‌ی بازسازی اتصالات، شکل، ولوم‌ها و سحط محیط بافت‌های مغز پی ببرند.

درنتیجه ، آن‌ها متوجه شدند که تفاوت در اندازه‌ی جفت‌های سیناپس‌ها خیلی کم است (در حدود ۸ درصد). محقق تام بارتول (Tom Bartol) در این زمینه گفته:

هیچکس فکر نمی‌کرد که چنین تفاوت کوچکی وجود داشته باشد.

جالب است بدانید که دانشمندان معتقدند که در حدود ۲۶ سیناپس مختلف در بافت مغز وجود دارد که قبلا باور بر این بود که تنها چند عدد هستند. بنابراین این پیچیدگی موجود در نورون‌ها باعث می‌شود تا ظرفیت بالقوه‌‌ی حافظه‌ی مغز بالاتر برود.

Sejnowski در این زمینه گفته:

نیتجه‌ی این عمل، یافتن مقادیری‌ست که خارج از تصور هر فردی بوده است. پیامد‌هایی که ما دریافتیم غیر قابل تصور هستند. در زیر هرج و مرج و آشفتگی مغز، اسپیانس‌هایی قرار گرفته اند که تا به حال از دید ما مخفی مانده بودند.

تحقیقات بعدی آن‌ها نشان داده که سیناپس‌ها می‌توانند اندازه و قابلیت‌ خود را با توجه به انتقال‌های عصبی تقریبا در همان لحظه تغییر دهند.

هر چقدر هم این اکتشاف فوق العاده به نظر برسد باز به شما کمک نمی‌کند که به یاد آورید چه چیزی در اتوموبیل جا گذاشته اید یا شماره‌ تلفن فرد مورد نظر شما چه بوده است. اما در آینده می‌تواند به داشنمندان کمک کند تا چنین تکنیکی را در ساخت حافظه های کامپیوتری استفاده کنند.

بهتر است بدانید مغز انسان می‌تواند ۲۰ وات برق تولید کند و همچنین قادر به انجام کارهای خارق العاده است. در حقیقت توانایی دارد که هیچ کامپیوتری در حال حاضر قادر به انجام آن نیست. برای درک بهتر سیناپس‌ها نیز ما یک ویدیو برای شما قرار داده ایم که می‌توانید از مشاهده‌ی آن لذت ببرید:

منبع: BGR

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. اگه این کلیپ زیر نویس میداشت بهتر بود من که چیزی نفهمیدم از این کلیپ

  2. ۱۰۰۰ ترابایت چیزی نیست که. احتمالا منبع خبر مشکل داشته.
    شاید ۱۰۰۰ پتابایت بوده