پروژه Loon یا اینترنت بالنی گوگل چگونه کار می‌کند؟

احتمالا پروژه لون (Loon) گوگل به گوشتان خورده است؛ پروژه‌ای که بیشتر به فیلم‌های علمی تخیلی شباهت دارد تا واقعیت. ماجرا از جای شروع می‌شود که آزمایشگاه مخفی آلفابت (X) که در گذشته با نام Google X از آن یاد می‌شد خبر از کار برروی پروژه اینترنت رسانی به کشورهای محروم می‌دهد.

در این پروژه اینترنت پرسرعت توسط بالن‌های معلق در هوا به‌صورت هات اسپات به اشتراک گذاشته شده و منطقه وسیعی را تحت پوشش اینترنت وایرلس قرار می‌دهند.

ماه گذشته گوگل یکی از لانچرهای اتوماتیک خود را به نام جوجه کوچک (Chicken Little) به پورتوریکو ارسال کرده تا مراحل آزمایشی این پروژه را پشت سر بگذارد. Chicken Little درواقع یک جرثقیل به ارتفاع ۵۵ فوت (۱۶.۷ متر) می‌باشد که قابلیت پر کردن بالن از گاز، به پرواز در آوردن و نهایتا رها ساختن آن را فراهم می‌کند. این جرثقیل مساحتی حدود یک زمین تنیس را اشغال می‌کند که کمی برای انجام وظیفه خود بزرگ محسوب می‌شود! به گفته گوگل، تمام پروسه آماده کردن بالن برای نشر اینترنت تنها ۳۰ دقیقه به‌درازا می‌انجامد.

جابه‌جایی آسان لانچرهای پروژه لون، آن را به یکی از مهم‌ترین فاکتورهای این پروژه بدل ساخته است، چرا که می‌توان با تغییر موقعیت جرثقیل با وضعیت بد آب و هوایی و بادهای مزاحم مقابله و الگوی جدیدی برای نحوه به پرواز درآمدن بالن طراحی کرد.

پس از به پرواز در آمدن هشت بالن، نوبت به اتصال داده‌های این بالن‌ها برای تعامل بهتر و افزایش کیفیت و سرعت اینترنت می‌رسد. بدین ترتیب محدوده‌ تحت پوشش این ۸ بالن از اینترنت پرسرعت بی‌سیم گوگل بهره خواهد برد.

سریلانکا اولین کشوری خواهد بود که پروژه Loon گوگل در بهار جاری میلادی در آن اجرا می‌شود. همچنین در ادامه با اجرای این پروژه‌ها در سایر کشورها، کارآفرینی‌هایی برای امریکای لاتین، افریقای غربی و آسیا صورت خواهد گرفت.

در ادامه تصاویر پایگاه پرتاب بالن Chicken Little جزئیات بیشتری به نمایش می‌گذارند.

منبع : AndroidAuthority

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. سلام به دوستان عزیز سوالی دارم آیا گوگل پلان دارد که در کشور های آسیایی همچو افغانستان پروگرام انترنت بالون را راه اندازی کند یا خیر؟