تام نیلسون مخترع ایمیل

ری تاملینسون مخترع ایمیل و علامت اختصاری @ در سن ۷۴ سالگی درگذشت

ری تاملینسون ( Ray Tomlinson ) نام مخترع فقید ایمیل و علامت اختصاری @ است. وی در سال ۱۹۶۳ به عضویت کمپانی IBM درآمد اما شاید کمتر کسی فکرش را می‌کرد روزی برسد که او سرویسی را طراحی کند که به کاربران این امکان را می‌دهد بین دو شبکه مختلف به ارسال پیام های متنی بپردازند. تاملینسون صبح امروز در سن ۷۴ سالگی و پس از یک حمله قلبی مشکوک درگذشت. در ادامه با گجت نیوز همراه باشید.

“Ray Tomlinson” اسطوره آمریکایی دنیای کامپیوتر، کسی که برای نخستین بار سرویس ایمیل را اختراع کرد تا کاربران بتوانند بین دو میزبان اینترنت متفاوت به ارسال پیام بپردازند، در سن ۷۴ سالگی و پس از یک حمله قلبی مشکوک درگذشت.

تاملینسون پس از به عضویت درآمدن IBM در سال ۱۹۶۳ میلادی، برای گرفتن مدرک کارشناسی ارشد مهندسی برق در سال ۱۹۶۵ به دانشگاه فنی ماساچوست آمریکا رفت. چند سال بعد او در شرکت مهندسی بولت برانک و نیومن (BBN) جایی که وی کمک به توسعه سیستم عامل TENEX کرد مشغول به کار شد. سال ۱۹۷۱ و در حالی که وی همچنان فعالیت خودش را در کمپانی BBN ادامه می‌داد، توانست نخستین اپلیکیشن ارسال ایمیل بین شبکه‌های مختلف اینترنت که آن زمان APRANET نام داشت را طراحی و پیاده سازی کند. تاملینسون درباره نخستین ایمیل خود می‌گوید:

” نخستین پیام ارسالی بین دو ماشین بود که به معنای واقعی چند کلمه در کنار یکدیگر ارسال شد. در آن زمان اتصال تنها از نوع فیزیکی بود که از طریق APRANET قابل اجرا بود. من جهت آزمایش تعدادی ایمیل را از یک ماشین به یک ماشین دیگر خودم فرستادم. این پیام ها چندین کلمه بودند که به صورت آزمایشی در کنار یکدیگر قرار داشتند. به عنوان مثال مانند کلمه QWERTYUIOP بودند. زمانی که از کارکردن این برنامه مطمئن شدم، من یک پیام به بقیه اعضای گروه فرستادم و چگونگی ارسال پیام بر روی شبکه را به آنها توضیح دادم. اینگونه بود که ایمیل شکل گرفت.”

علاوه بر آن ایده استفاده از علامت اختصاری استاندارد ایمیل‌ @ جهت تفکیک نام کاربران و دامنه نیز توسط تامنیلسون بود که شکل گرفت. درحال حاضر نیز ما شاهد گسترش  استفاده از علامت “AT” در ایمیل‌ها،  قبل از حساب‌های کاربری توییتر و اکثر سرویس‌های اینترنتی هستیم.

منبع: neowin