یک سال در فضا؛ تصاویر فوق‌ العاده از سفر اسکات کلی به دور کره‌ی زمین

یک سال در فضا؛ تصاویر فوق‌ العاده از سفر اسکات کلی به دور کره‌ی زمین

شاید تابحال مجموعه تصاویر حیرت انگیزی را دیده باشید که از موضوعی خاص تهیه شده باشند. این تصاویر معمولا به دلیل زاویه‌ی دید متفاوت عکاس نسبت به دیگر انسان‌ها جذابیت دارند. اما مجموعه تصاویری که امروز برایتان انتخاب کرده‌ایم، با دیگر گالری‌ها یک فرق اساسی دارند و آن هم این است که این تصاویر حاصل یک سفر یک ساله هستند: آن‌هم نه بر روی زمین، بلکه به دور آن! در ادامه با تصاویر سفر یک ساله در فضا با گجت نیوز همراه باشید.

حدود ۳۶۰ روز پیش، سفر جسورانه‌ی اسکات کلی (Scott Kelly) فضانورد ۵۲ ساله‌ی ناسا به دور کره‌ی زمین آغاز شد. او به همراه کیهان‌نورد روسی، میخائیل کورنینکو (Mikhail Korniyenko) یک اقامت طولانی در یک سکونت‌گاه غیر عادی داشته‌اند، ۳۴۰ روز اقامت در ایستگاه فضایی و ۳۴۰ روز سفر به دور کره‌ی زمین!

۳-oneyearspace

این یعنی طولانی‌ترین مدتی که یک انسان خارج از کره‌ی زمین و در فضای بیکران منظومه‌ی شمسی زیسته است. این سفر که شامل ۵۰۰۰ دور گردش به دور کره‌ی زمین می‌شود دارای آمار و ارقام عجیبی است که از آن جمله می‌توان به مصرف ۲۰۰ گالون آب آشامیدنی توسط این دو فضانورد اشاره کرد؛ آبی که از تصفیه‌ی عرق و ادرار آنها بدست آمده است!

۰۲yearinspace.ngsversion.1456790590319

این سفر به خودی خود خاص است اما چیزی که باعث شهرت و البته محبوبیت بیش از حد فضانوردان این ماموریت شده است، پروژه‌ی عکاسی “یک سال در فضا” است که توسط اسکات کلی انجام شده است. او در طول مسیر این سفر، بیش از صدها و هزاران عکس زیبا و خارق العاده را از نمای منحصر‌بفرد خارج از جو کره‌ی زمین شکار کرده است و آنرا با ساکنان کره‌ی زمین به اشتراک گذاشته است.

۰۳yearinspace.ngsversion.1456790585981

هشتگ #YearInSpace که کلی از آن برای شناساندن تصاویرش استفاده می‌کرد، به یکی از پربازدیدترین هشتگ‌های شبکه‌های اجتماعی نظیر توییتر، اینستاگرام، تامبلر و فیسبوک تبدیل شد و تصاویر ارسالی توسط او میلیون‌ها بار به اشتراک گذاشته شدند و لایک خوردند.

سفرهای فضایی به لطف کلی قابل لمس شده است

جان یمبریک (John Yembrick)، مدیر رسانه‌های اجتماعی ناسا درباره‌ی این سفر می‌گوید:

در نهایت، تمام سفرهای فضایی در تجربه‌ی انسان ها خلاصه می‌شوند. اسکات نه تنها این تجربه‌ی بی نظیر را با جهان به اشتراک گذاشته است، بلکه عموم مردم را در تجربه‌ی خود درگیر کرده است. به لطف تلاش‌های او، سفرهای فضایی بسیار قابل لمس‌تر شده‌اند و توصیف آنها برای مردم عادی بسیار راحت‌تر شده است.

۰۷yearinspace.ngsversion.1456790585175

نمایی که اسکات تصاویرش را از آنجا تهیه می‌کرد، یک جایگاه منحصربفرد در ارتفاع ۴۰۰ کیلومتری از سطح زمین است و این باعث شده است تصاویر او دید متفاوتی از سطح زمین و جو بالای آن به ارائه دهند. این تصاویر گستره‌ای وسیع را در بر می‌گیرند، از غبارهای خرامان بر فراز آتشفشان آورورا (aurora) گرفته تا طوفان‌های سهمگین که بر فراز اقیانوس‌های آبی غرش می‌کنند. جالب است بدانید که او تصاویری نیز از دریاچه‌ی ارومیه گرفته بود که روند تاسف‌بار خشک شدن این دریاچه‌ی عظیم را نشان می‌دهد.

۱۲yearinspace.ngsversion.1456790589717

یک دوربین معمولی برای گرفتن تصاویر بشدت غیر معمولی

کاری که اسکات کلی کرده است این بوده که دریاها، دشت‌ها، ابرها و نور را ترکیب کرده است و مناظر زمین را به مانند یک نقاشی سورئال طراحی کرده است. ارزش کار او وقتی بالاتر می‌رود که بدانید او برای خلق این تصاویر، نه از تجهیزات ماورای بشری ناسا، بلکه از یک دوربین عکاسی Nikon D4 استفاده کرده است، مدلی که برای گرفتن عکس از مسابقات فوتبال هم از آن استفاده می‌شود!

۱۰yearinspace.ngsversion.1456790583114

تصاویر او بقدری جذاب هستند که به غیر از علاقه‌مندان به نجوم، میلیون‌ها انسان با علایق شخصی دیگر هم حساب‌های او در توییتر و Tumblr را دنبال کرده‌اند. تنها خواندن ده نظر از عکس‌های او کافی است تا میزان علاقه‌ی شدید مردم به اسکات کلی و پروژه‌ی یک سال در فضا را متوجه شوید.

تفاوت اصلی تصاویر او در چیست؟

تلاش اسکات کلی برای خلق مفاهیم انتزاعی، آثار او را از کار باقی فضانوردان جدا می‌کند. در آثار فضانوردان دیگر، بیشتر بر روی این موضوع تمرکز می‌شود که مثلا نقاط خاصی از شهرهای مشهور را از فضا شکار کنند و مثلا بگویند نگاه کنید! این تصویر از شهر ایندیانا پلیس است؛ ببینید از ارتفاق چند صد کیلومتری چگونه به نظر می‌رسد. درواقع آنها توجه خاصی به هنری بودن تصاویر ندارند، اما اسکات نقطه‌ی عکس این موضوع است.

۱۱yearinspace.ngsversion.1456790588772

توضیحات بالا را دیوید مک لین (David MacLean) می‌دهد، استاد مرکز علوم جغرافیایی کالج نوا اسکوشیا (Nova Scotia) که در کشور کانادا واقع شده است. او از سال ۲۰۱۳ و به طور حرفه‌ای تصاویر گرفته شده توسط فضانوردان مختلف را رصد می‌کند و آنها را با یکدیگر مقایسه می‌کند. او می‌گوید بسیار هیجان انگیز است، زیرا من هم بخشی از یک عکس العمل عمومی هستم؛ عکس العمل عموم مردم نسبت به تصاویر اسکات کلی. او توانسته علاقه‌ی بخش زیادی از مردم را به تصاویر خود جلب کند.

پروژه‌ی یک سال در فضا، پایان زیبایی بر یک عمر فضانوردی

scott

اسکات کلی حدود ۲۰ سال به فضانوردی مشغول بود و در این عمر ۲۰ ساله، حدود ۵۲۰ روزش را خارج از جو زمین سپری کرد. او در ماموریت‌های بیشماری با ناسا همکاری کرده است و پروژه‌ی یک سال در فضا، آخرین پروژه‌ی فضایی و کاری او بود و بعد از فرود موفقیت آمیز در روز اول ماه مارس (حدود دو هفته‌ی پیش)، او به طور رسمی بازنشسته شد و پروژه‌ی یک سال در فضا، حسن ختام یک عمر زندگی او در فضا بود.

منبع: NationalGeographic

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*