Casa Brutale، بکارگیری جادوی معماری برای سکونت در لبه‌ی دره‌ها

Casa Brutale، بکارگیری جادوی معماری برای سکونت در لبه‌ی دره‌ها

یکی از جذابیت‌های علم معماری این است که معماران می‌توانند بنا به محیطی که در اختیارشان است، خلاقیت به خرج دهند و بناهایی را طراحی کنند که خارج از عرف معمول است. Casa Brutale نیز نتیجه‌ی یکی از همین خلاقیت‌هاست که با بکارگیری جادوی معماری ، سکونت در لبه‌ی دره‌ها را میسر می سازد.

روند جمعیت‌پذیری شهرها به گونه ای پیش می‌رود که شاید در عرض ده سال آینده، شهرهای بزرگ حتی ظرفیت لازم برای پذیرفتن صد نفر اضافه را هم نداشته باشند. اکثر انسان‌ها مایل هستند در مناطقی که امکانات آن زیادتر است و به مراکز خدماتی نزدیک‌تر است، متمرکز شوند. همین موضوع سبب خواهد شد که در آینده معماران تلاش کنند مناطقی که تا پیش از این قابل سکونت نبودند را به سکونت‌گاه‌های امن تبدیل کنند.

Casa Brutale نیز با همین هدف طراحی شده است و البته بدلیل اینکه در مناطق صعب العبور قابل اجرا است، می‌تواند به مسکن مورد علاقه‌ی تبهکاران و ستارگان مشهور هم تبدیل شود! در پروژه‌ی Casa Brutale  تلاش شده که اصول معماری سنتی با افکار نو ترکیب شود و خانه‌هایی ساخته شوند که سکونت در لبه‌ی دره‌ها و روبروی فضای آزاد را انسان میسر سازد.

Casa Brutale، بکارگیری جادوی معماری برای سکونت در لبه‌ی دره‌ها

این پروژه ابتدا قرار بود در کشور یونان عملی شود اما این تصمیم تغییر داده شد و اکنون مراحل اولیه‌ی آن در لبنان انجام شده است. اولین خانه بر مبنای پروژه‌ی Casa Brutale قرار است تا سال ۲۰۱۸ میلادی در شهر بیروت کشور لبنان آماده شود و برای ساخت آن نیز حدود ۲.۵ میلیون دلار هزینه خواهد شد.سکونت در لبه‌ی دره‌ها

البته به دلیل تغییر در کشور و محل ساخت این خانه‌ها، نمای دریا روبروی آن‌ها نخواهد بود اما دیگر موارد و مشخصات، دقیقا مطابق رندرهای سه بعدی‌ای که مشاهده می‌کنید، ساخته خواهند شد. موسسه‌ای که این پروژه را انجام خواهد داد یک موسسه‌ی آزاد معماری متشکل از معماران یونانی و هلندی است؛ البته الکس دمیردجیا (Alex Demirdjia) مدیر تشکیلات Demco نیز برای همکاری در این پروژه، با مسئولان آن‌ها تماس گرفته است و موسسه‌ی مهندسی Arup نیز به صورت داوطلبانه برای انجام آن فعالیت خواهد کرد.سکونت در لبه‌ی دره‌ها

اقدامات اولیه در محل ساخت این پروژه انجام شده است و بزودی اولین ساخت و سازها در کوهستان Faqra که در نزدیکی بیروت واقع شده است، شروع خواهد شد. جالب است بدانید که Casa Brutale در ارتفاع ۱۶۰۰ متری (۵۲۴۹ فوت) ساخته خواهد شد و نمای آن به سمت مراکز شهری در حومه‌ی شمال شرقی شهر خواهد بود.

Casa Brutale، بکارگیری جادوی معماری برای سکونت در لبه‌ی دره‌ها

شاکله‌ی اصلی پروژه را بتن ضخیم تشکیل خواهد داد و ستون‌های چوبی قدیمی، سردی آن را برای ساکنان خنثی خواهند کرد. مساحت کلی پروژه ۲۷۰ متر مربع است و یک استخر شیشه‌ای نیز سقف خانه را تشکیل خواهد داد که البته شیشه‌ی تشکیل دهنده آن با استفاده از لایه‌های اضافی تقویت شده است و جداره‌ی خارجی آن هم با نمای جلویی ساختمان هم سطح خواهد شد.

در طبقه‌ی زیرین Casa Brutale یک گاراژ با ظرفیت پارک ۳ ماشین در نظر گرفته شده است که از طریق یک آسانسور به داخل خانه متصل می‌شود. البته به غیر از این راه، یک راه پله‌ی بتنی سرتاسری نیز از قسمت زیرین تا سقف خانه را به هم متصل می‌کند و برای رفت و آمد ساکنان می‌توان از آن استفاده کرد.سکونت در لبه‌ی دره‌ها

فضای داخلی هم قرار است شامل ۴ اتاق خواب، ۴ سرویس بهداشتی، یک سالن پذیرایی، یک آشپزخانه و یک سالن غذاخوری باشد که یک میز ناهارخوری بتنی هم داخل این سالن وجود خواهد داشت.

این پروژه‌ی ماجراجویانه قرار است تا پایان سال ۲۰۱۸ آماده شود و سازندگان علاوه بر چالش اصلی که همان ساخت و اجرای پروژه است، باید خود را برای چالش‌های دیگر نظر مقاومت در برابر زلزله نیز آماده کنند. در آینده و با پیشرفت ساخت و ساز Casa Brutale، اخبار بیشتری را از آن منتشر خواهیم کرد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*