ویدیوی صحنه آهسته راز سالم فرود آمدن گربه‌ها را برملا می‌کند

این ویدیوی صحنه آهسته راز سالم فرود آمدن گربه‌ها را برملا می‌کند

یکی از موجوداتی که بیشترین تعداد ویدیو کلیپ‌ها در اینترنت را به خود اختصاص داده اند، گربه‌ها هستند! یکی از رازهای شگفت انگیز گربه‌ها، سالم فرود آمدن آن‌ها بر روی پاهایشان بعد از هر نوع سقوط است. در ویدیویی که اخیرا منتشر شده است، راز این حرکت عجیب برملا شده است.

گربه‌ها موجودات پر رمز و رازی هستند. زندگی آن‌ها آن‌قدر عجیب است که برای برخی از انسان‌ها آن‌ها موجوداتی ماورایی به حساب می‌آیند و حتی تا حد تبدیل شدن به یک فوبیا پیش رفته اند! اما برای برخی دیگر، گربه‌ها، دوست‌داشتنی‌ترین موجودات دنیا هستند و نگه داشتن این پشمالوهای ملوس، بسیار برایشان لذت‌بخش است!

اما برای هر دو دسته از این افراد، هنوز هم زندگی گربه‌ها پر از رازهای پیچیده است و شگفتی‌های فراوانی دارد. از بحث چند جان داشتن گربه‌ها که بگذریم، جذاب‌ترین ویژگی این پستانداران این است که آن‌ها از هر ارتفاعی که سقوط کنند و به هر شکلی که پرتاب شوند یا بیافتند، باز هم بر روی پاهایشان فرود می‌آیند و خیلی کم آسیب می‌بینند.

به تازگی شبکه‌ی بی بی سی (BBC) مستند جدیدی را تولید کرده است که در یکی از قسمت‌های آن به بررسی این رفتار گربه‌ها می‌پردازد. در بخشی از این مستند که در قالب سری مستندهای Life in the Air پخش می‌شود، فرود یک گربه‌ی وحشی نشان داده می‌شود و مشخص می‌شود که این حیوان چگونه حرکت خود را به گونه‌ای تنظیم می‌کند که بر روی پاهایش فرود بیاید.

این گربه که نوعی سیاه‌گوش (Caracal) است، از ارتفاعی به پایین سقوط می‌کند و برای این‌که بر روی پاهایش فرود بیاید، بدن خود را در هوا می‌چرخاند! این چرخش به حدی سریع و دقیق است که در سرعت معمولی مشخص نمی‌شود و برای درک دقیق آن لازم است که سرعت فیلم کاهش بیابد. در ویدیوی زیر که به صورت صحنه آهسته ضبط شده است، می‌توانید روش دقیق انجام این کار را مشاهده کنید:

مشخص شده است که این تکنیک در تمام گربه‌ها یکسان است و می‌توان گفت یک روش خانوادگی گربه‌ای برای فرار از خطر است! البته در مواقعی که ارتفاع کمتر است و فرصت چرخش کامل وجود ندارد، گربه‌ها پاهای جلوی خود را خم می‌کنند و از پاهای عقبشان برای افزایش سرعت چرخیدن استفاده میکنند؛ این روش مشابه کاری است که اسکیت سواران برای انجام حرکات نمایشی و چرخش در هوا از آن بهره می‌برند.

ویدیوی صحنه آهسته راز سالم فرود آمدن گربه‌ها را برملا می‌کند

با دانستن این نکته‌ی علمی از زندگی گربه‌ها، بار دیگر به توانایی خداوند عظیم در مهندسی خارق العاده‌ی طبیعت پی می‌بریم و اینکه چگونه هر جزء و موجودی را با توانایی‌های مختلف خلق کرده است تا شاید بشریت را به تفکر وادار کند که آیا چنین حقایقی می‌توانند به طور خودبخودی و بدون هدف ایجاد شوند؟

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. خیلی باحال بود…

    این گربه خیلی کمر سفتی داره با این قری که داد من بودم کمرم میشکست