هنرمندی که با ۵۰ هزار چراغ، صحرا را به سرزمین رویاها تبدیل کرده است

هنرمندی که با ۵۰ هزار چراغ، صحرا را به سرزمین رویاها تبدیل کرده است

در تعریف دقیق هنرمندان آمده است که هنرمند کسی است که زاویه‌ی دید متفاوتی داشته باشد و بتواند آن زاویه را از طریق مدیوم هنر، در اختیار دیگر انسان‌ها قرار دهد. اگر این تعریف را مد نظر قرار دهیم، تبدیل بخشی از طبیعت عادی به یک منظره‌ی فوق فانتزی، می‌تواند یک هنر ناب باشد؛ مخصوصا نگاهی که هنرمند مورد نظر ما به صحرا داشته است.

بروس مانرو (Bruce Munro) هنرمند اهل انگلستان در جدیدترین پروژه‌ی خود به سراغ رنگ‌آمیزی رفته است؛ با این تفاوت که رنگ‌های او درواقع چراغ‌های الکتریکی مخصوصی هستند و بوم نقاشی او نیز دشت‌ها و صحراها هستند! او مدت‌هاست که به دلیل شاهکارهای نوآورانه‌ای که با استفاده از چراغ‌ها انجام می‌دهد معروف شده است و یکی از چهره‌های شناخته‌شده در هنر انگلستان به‌حساب می‌آید.

کاری که او انجام می‌دهد این است که به مناطق دور افتاده و کمتر شناخته شده سفر می‌کند و با نصب چندین هزار چراغ زیبا در رنگ‌های مختلف، آن مکان را به یک نقطه‌ی دیدنی و لذت‌بخش تبدیل می‌کند. پروژه‌ی او «دشت روشنایی» نام دارد و در ادامه‌ی مسیر انجام آن، مانرو به سراغ صحرایی در استرالیا رفته است.

هنرمندی که با ۵۰ هزار چراغ، صحرا را به سرزمین رویاها تبدیل کرده است

این صحرا نام خاصی ندارد و در منطقه‌ای واقع شده است که نزدیک‌ترین منطقه‌ی شناخته شده به آن، منطقه‌ی اولورو است؛ به همین دلیل به آن، منطقه‌ی مجاور اولورو می‌گویند. منطقه‌ی اولورو (Uluru) که با نام صخره‌ی آیرس (Ayers Rock) هم شناخته می‌شود، منطقه‌ای کوهستانی است که دارای خاصیت‌های روحانی است و افراد برای طی کردن مراحل معنوی و مراقبه‌های عبادی به آنجا می‌روند.

مانرو در سال ۱۹۹۲ و در جریان انجام پروژه‌ای، از صحرای سرخ به منطقه‌ی اولورو سفر کرده بود و از آن زمان با این منطقه آشنا بوده است. طبق گفته‌ی خود بروس مانرو، در جریان سفر به این منطقه او با جریان قدرتمندی از انرژی معنوی روبرو شده بوده است و این جریان باعث روشنایی و گرمای خاص آن منطقه شده بوده است.

هنری که صحرا را به سرزمین عجایب تبدیل خواهد کرد

آن‌طور که در وب‌سایت شخصی او آمده است، پروژه‌ی دشت روشنایی درواقع تجسمی از آن انرژی فوق‌العاده بوده است. مانرو قصد دارد با اجرای این پروژه، انرژی معنوی و روحی که در خاک این منطقه جریان دارد را برای انسان‌هایی که به آنجا سفر نکرده‌اند یا این انرژی را حس نکرده‌اند، قابل مشاهده کند. ازاین‌رو، مانرو با استفاده از ۵۰ هزار چراغ مخصوص که به شکل ساقه‌ی علف‌های صحرایی هستند، این منطقه را تزیین کرده است و هر منطقه را به رنگ خاصی درآورده است؛ گویا یک انرژی هارمونیک در بستر خاک منطقه جریان دارد.

مجموعه‌ای از تصاویر پروژه‌ی هنری او را در زیر می‌توانید مشاهده کنید. سه تصویر اول، مربوط به اجرای پروژه در منطقه‌ی اولورو می‌شوند و باقی تصاویر هم در طول ماه‌های گذشته و در مناطقی نظیر باغ گیاه‌شناسی آتلانتا در کشور آمریکا، باغ گیاه‌شناسی صحرایی در صحرای آریزونای آمریکا و عمارت اشرافی مادسون (Waddesdon) در کشور انگلستان گرفته شده‌اند:

surreal-light-installations-field-of-light-bruce-munro-uluru-australia-3

surreal-light-installations-field-of-light-bruce-munro-uluru-australia-2

surreal-light-installations-field-of-light-bruce-munro-uluru-australia-1

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*