انویدیا Tesla P100

پردازنده انویدیا Tesla P100 با معماری پاسکال معرفی شد

انویدیا Tesla P100 تازه‌ترین محصول سازنده معروف پردازنده‌های کامپیوتری است. اگر از علاقه‌مندان به کامپیوترها باشید قطعاً می‌دانید که سیستم‌های فوق پیشرفته‌ای به نام HPC یا ابرکامپیوترها وجود دارند که اکثراً در دیتاسنترها استفاده می‌شوند. اینک انویدیا از تراشه فوق مدرن و قدرتمندی مخصوص این سیستم‌ها رونمایی کرده است که می‌تواند انقلاب تازه‌ای را در میان این دستگاه‌ها به وجود آورد.

تراشه انویدیا Tesla P100 تازه‌ترین محصول این غول دنیای سخت‌افزار است که با پردازنده‌‌ی آنبرد GP100 قابل‌عرضه است. البته محصول نام‌برده برای کاربران عادی کارایی ندارد. چراکه انویدیا Tesla P100 نخستین تراشه ساخته شده این کمپانی بر مبنای معماری پاسکال بوده که مخصوص ابرکامپیوتر‌ها معرفی و عرضه شده است.

تراشه تازه‌وارد کمپانی انویدیا فوق‌العاده قدرتمند است. انویدیا ادعا می‌کند که این پردازنده قادر به پردازش ۵.۳ ترافلاپ بر ثانیه داده‌ها در حالت double precision، ۱۰.۶ ترافلاپ بر ثانیه داده‌ها در حال single precesion و پردازش ۲۱.۲ نرافلاپ بر ثانیه در حالت half precision است. این به معنی وجود یک افزایش بسیار عظیم در عملکرد کلی این پردازنده است.

اگر بخواهیم Tesla P100 را با محصولات گذشته انویدیا مقایسه کنیم باید گفت که قدرت آن حتی از قدرت محاسباتی دو پردازنده کنار یکدیگر نیز بسیار پیشرفته‌تر است. به‌عنوان‌مثال اگر به عملکرد پردازنده Tesla M40 همراه با پردازنده کاملاً آنلاک شده GM200 نگاه کنیم، این پردازنده قادر به پردازش ۶.۸ ترافلاپ بر ثانیه در دو حالت single precision و half precesion است که عملکردی تقریباً نصف این تراشه نوظهور را دارا است.

انویدیا Tesla P100

انویدیا Tesla P100 از ۱۵ میلیارد ترانزیستور همراه با لیتیوگرافی ۱۶ نانومتری FinFet طراحی شده است. توان مصرفی آن نیز حدود ۳۰۰ وات بوده و مساحتی حدود ۶۰۰ میلی‌متر را از آن خود خواهد کرد.

SM‌ها در این تراشه مدرن به ۵۶ عدد از کل ۶۰ عدد رسیده‌اند. علاوه بر آن هسته‌ها نیز دارای سرعتی معادل ۱.۳۲۸ مگاهرتز بوده که در حالت تقویتی (boost mode) به ۱.۴۸۰ مگاهرتز نیز خواهند رسید.

انویدیا تازه‌ترین تراشه خودش را همراه با حافظه ۱۶ گیگابایتی HBM2 (سرعت ۱.۴ گیگابایت در ثانیه) در یک پهنای باند بسیار عظیم ۷۲۰ گیگابایت در ثانیه ارائه کرده است. برخلاف نسل اول کارت‌های گرافیک HBM شرکت ای ام دی، این کمپانی قادر است تا حافظه‌ای بیش از ۴ گیگابایت را در ساختار محصول جدیدش جای دهد.

انویدیا Tesla P100

ابرکامپیوتر DGX-1 نخستین دستگاهی خواهد بود که به تراشه مدرن انویدیا Tesla P100 مجهز است و این محصول در ماه ژوئیه به بازار عرضه خواهد شد. البته انویدیا تراشه تازه‌ساخت خودش را در اختیار کمپانی‌های بزرگ سازنده مانند IBM، Dell و Cray نیز قرار داده است تا در سال‌های پیش رو شاهد عرضه ابرکامپیوتر‌هایی فوق‌العاده قدرتمند باشیم.

انویدیا Tesla P100

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*