تصاویری از آثار باستانی شهر پالمیرا قبل و بعد از حمله‌ی داعش

تصاویری از آثار باستانی شهر پالمیرا قبل و بعد از حمله‌ی داعش

شهر پالمیرا (Palmyra) که در نزدیکی دمشق واقع شده است، یک صندوقچه‌ی جواهر است که پر است یا شاید بهتر بگویم، پر بود از آثار باستانی بسیار ارزشمند و قدیمی. اما نیروهای داعش با حمله‌ی وحشیانه به این منطقه کاری کردند که تمام آن آثار باستانی چند هزار ساله با خاک یکسان شوند.

آثار باستانی شهر پالمیرا به‌قدری زیاد و ارزشمند بوده است که این شهر را در گذشته به‌صورت یک موزه‌ی خدادادی می‌توانستیم توصیف کنیم. قدمت برخی از آثار یافت شده در این شهر به دوران نوسنگی باز می‌گردد. برای آن‌که ارزش تاریخی آن‌ها را بهتر درک کنید، باید این نکته را بدانید که دوران نوسنگی همان دورانی است که بشر برای اولین بار به سمت استفاده از فلزات به‌عنوان ابزار و کشاورزی رفته و توانسته بود چند حیوان را اهلی کند!

حال تصور کنید چنین آثار با قدمت و کلاسیکی نظیر معبد بل (Temple of Bel) که در طول هزاران سال از شر دشمنان داخلی و خارجی، تغییرات آب‌وهوا و زلزله جان سالم به در برده‌اند، در عرض چند روز و توسط چند موجود پست‌فطرت که شاید لفظ انسان هم برای آن‌ها زیادی باشد، تخریب شده‌اند و دیگر چیزی جز تپه‌ای از خاک از آن‌ها باقی نمانده است.

تصاویری از آثار باستانی شهر پالمیرا قبل و بعد از حمله‌ی داعش

جوزف اید (Joseph Eid) یکی از عکاسان آژانس خبری AFP است که دو سال پیش به این منطقه سفری داشته است و تصاویر زیبایی را از مکان‌های باستانی شهر پالمیرا نظیر معبد بل، طاق تریومف (Triumph’s Arch) و موزه‌ی پالمیرا گرفته بود. او در اقدامی جالب و البته تأثربرانگیز، سفری مجدد به این منطقه داشته است و تصاویر جدیدی را از این مکان‌ها گرفته است تا نشان دهد حجم وحشی‌گری‌های داعش تا چه حدی بالا بوده است.

خود تصاویر گویا هستند که تقریبا تمام شکوه و زیبایی این گنجینه‌های تاریخی از بین رفته است و به‌سختی قابل بازگشت هستند. مامون عبدالکریم (Mamoun Abdulkarim) مسئول حفظ آثار باستانی کشور سوریه در مصاحبه‌ای گفته‌ است که این خسارت‌ها تا حدی قابل جبران است:

مطمئناً معبد بل هیچ‌گاه به شکل اولش بازنخواهد گشت. اما ما به کمک متخصصان باستان‌شناسی قادر هستیم تا حدود یک‌سوم این بناهای تاریخی را بازسازی کنیم؛ این مقدار با کمک سازمان یونسکو می‌تواند بالاتر هم برود. من از تمام متخصصان و باستان‌شناسان سراسر دنیا دعوت می‌کنم تا در پروژه‌ی بازسازی این مخروبه‌ها به ما ملحق شوند، زیرا این گنجینه‌های تاریخی متعلق به همه هستند و جزو میراث بشریت به‌حساب می‌آیند.

در نهایت از شما دعوت می‌کنیم گالری تأسف‌بار تصاویر مخروبه‌های شهر پالمیرا را مشاهده کنید تا متوجه شوید نادانی و خوی حماقت تا چه مقدار می‌تواند در یک انسان بالا برود و آن را از اشرف مخلوقات به  پست‌ترین موجودات تبدیل کند.

تصاویر مکان‌های باستانی شهر پالمیرا ، بعد و قبل از حمله‌ی داعش

تصاویری از آثار باستانی شهر پالمیرا قبل و بعد از حمله‌ی داعش

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. کثیفتر از این موجودات کسانی هستند که پشتیبان و حامی مالی آنها هستند