سند ثبت اختراع هواپیمای برادران رایت

سند ثبت اختراع هواپیمای برادران رایت پس از گذشت ۳۶ سال پیدا شد

پس از گذشت ۳۶ سال، روز گذشته بالاخره سند ثبت اختراع هواپیمای برادران رایت در موزه ملی ایالات‌متحده پیدا شد. این سند که به مناسبت سالروز نخستین پرواز موفقیت‌آمیز برادران رایت در اختیار یک موزه هوا و فضا قرار گرفته بود، با یک اشتباه کوچک در موزه ملی گم شده بود.

یکی از حواشی جنجالی چند سال اخیر در ارتباط با مخترعین نخستین هواپیمای جهان یعنی برادران رایت بوده است که باعث شده بود اختراع هواپیما توسط این دو برادر به زیر سوال برود؛ اما به‌تازگی سند ثبت اختراع هواپیمای برادران رایت که کمتر از نیم‌قرن به دنبال آن می‌گشته‌اند، بالاخره در موزه ملی ایالات متحده پیدا شد و نکته جالب آن است که هیچ‌گاه این سند به سرقت نرفته است.

سند گم شده پس از گذشت سه دهه به‌تمامی حواشی و شایعات پیرامون سند ثبت اختراع هواپیمای برادران رایت پایان داد

درحالی‌که تصور این قضیه نیز خنده‌دار است، یکی از مسئولین موزه ملی آمریکا مکان نگهداری سند مربوط به ثبت اختراع هواپیمای برادران رایت را در بین اسناد بزرگ این موزه از خاطر برده و آن را پیدا نکرده است.

در دهه هفتاد میلادی و سال ۱۹۷۸، حق ثبت اختراع هواپیمای برادران رایت همراه با چندین سند تاریخی مهم دیگر، به مناسبت سالروز نخستین پرواز موفقیت‌آمیز برادران رایت در اختیار موزه هوا و فضای اسمیتسونین قرار گرفت. اسناد نشان دهنده آن است که پس‌ازاین مراسم سند مربوطه به موزه ملی پس فرستاده شده است ولی مسئولین مربوطه نتوانسته‌اند آن را بیابند.

با توجه به این خطای صورت گرفته به مدت ۳۰ سال شایعه بزرگی در مورد وجود نداشتن این سند پدید آمده بود. هرچند اگر بخواهیم کمی منطقی فکر کنیم پیدا کردن یک سند در بین ۲۶۹ میلیون برگه سند مختلف ذخیره شده در موزه ملی ایالات‌متحده می‌تواند کار بسیار دشواری باشد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*