مقایسه live photos و motion photos

تماشا کنید: مقایسه تصاویر زنده اپل و Motion Photos سامسونگ

کمپانی سامسونگ برای رقابت با ویژگی تصاویر زنده (Live Photos) اپل در پرچم‌داران جدید خود از ویژگی تازه‌ای به نام Motion Photos رونمایی کرد. این دو ویژگی در اصل کارایی یکسانی دارند اما نوع عملکردشان با یکدیگر متفاوت است. ما نیز قصد داریم نگاه نزدیک‌تری را به این دو قابلیت بی اندازیم.

اپل با عرضه آی او اس ۹ به همراه آیفون ۶ اس از ویژگی جذابی به نام «تصاویر زنده – Live Photos» رونمایی کرد. این ویژگی در هنگام عکس‌برداری به وسیله دوربین گوشی شما چند فریم قبل و بعد عکس گفته شده را به صورت یک فایل ویدیویی در اختیار کاربران قرار می‌دهد. ایده جالبی که تنها در دو دستگاه آیفون ۶ اس و ۶ اس پلاس ابتدا موجود بود و سپس آیفون جدید SE نیز از چنین قابلیتی برخوردار شد اما تمامی کاربران آی او اس ۹ به بعد می‌توانند چنین تصاویری را مشاهده کنند.

این ویژگی در دو آیفون ۶ اس و ۶ اس پلاس با قابلیت لمس سه بعدی آمیخته شده است. کاربران می‌توانند با وارد کردن کمی فشار بر روی تصویر گرفته شده، در صورت فعال بودن این قابلیت تصاویر زنده قبل و بعد از عکس گرفته شده را مشاهده کنند. کاربران آیفون SE نیز کافی است این ویژگی را در بخش دوربین گوشی هوشمندشان فعال کنند و سپس با کمی نگه داشتن انگشتان دستشان بر روی تصویر گرفته شده، چنین تصاویری را می‌توانند مشاهده کنند.

سامسونگ که یکی از جدی‌ترین رقبای اپل به‌حساب می‌آید نیز تصمیم گرفت تا ویژگی مشابهی را با نام «تصاویر متحرک – Motion Photos» به دوربین دو پرچم‌دار خود گلکسی اس ۷ و اس ۷ اج بی افزاید. این ویژگی تقریباً قابلیت مشابهی را به کاربران اهدا خواهد کرد. اما تفاوت‌هایی نیز بین این دو ویژگی وجود دارد. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی مختصری را بین این دو ویژگی انجام دهیم.

مقایسه تصاویر زنده اپل و تصاویر متحرک (Motion Photos) سامسونگ

Motion Photos سامسونگ Live Photos اپل
ضبط فریم‌های قبل از تصویر ضبط فریم‌های قبل و بعد از تصویر
بدون صدا همراه با صدا
انیمیشنی قابل استخراج به عنوان فایل ویدیویی بدون وجود یک راه رسمی برای استخراج

این سه از عمده تفاوت‌های ویژگی‌های Live Photos و Motion Photos دو تولیدکننده بزرگ گوشی‌های هوشمند است. اپل در دو قضیه کاملا از رقیب خود پیش است اما در زمینه به اشتراک‌گذاری این سامسونگ است که عملکرد بهتری را داشته است.

به طور استاندارد کاربران می‌توانند تصاویر زنده گرفته شده را بین دوستان آیفون دارند به اشتراک بگذارند. این قضیه از دو طریق فیس بوک و اینستاگرام قابل اشتراک‌گذاری خواهد بود اما ما می‌خواهیم بدانیم که چگونه کاربران باید این تصاویر زنده را از طریق کامپیوتر شخصی خود به اشتراک بگذارند؟ چرا که هیچ یک از کاربران اندروید و کامپیوتر شخصی قادر به تماشای این ویدیو‌ها نخواهند بود. اگر می‌خواهید این تصاویر را بر روی دستگاه‌های دیگر نیز قابل پخش کنید باید ابتدا به‌وسیله یک اپلیکیشن شخص ثالث این فایل‌ را به یک فایل Gif و یا یک فایل ویدیویی تبدیل کنید. سپس آیفون خود را به کامپیوتر متصل کرده و این فایل را به عنوان یک فایل ویدیویی به کامپیوتر خود منتقل کنید.

این در حالی است که Motion Photos موجود در گلکسی اس ۷ سامسونگ عملکرد آسان‌تری خواهد داشت. شما می‌توانید این تصاویر را به شکل یک تصویر جامد و یا به عنوان یک فایل ویدیویی با فرمت mp4. به راحتی استخراج کرده و با دوستان خود به اشتراک بگذارید. از سوی دیگر شما می‌توانید در هنگام دیدن این تصاویر متحرک مکث کرده و هر فریم را به صورت جداگانه همانند یک عکس مشاهده کنید.

در ویدیو زیر عملکرد دو ویژگی Live Photos اپل و Motion Photos سامسونگ را می توانید از نزدیک مشاهده کنید: