آیفون تروریست سن برناردینو حاوی اطلاعات مهمی برای FBI بوده است

آیفون تروریست سن برناردینو حاوی اطلاعات مهمی برای FBI بوده است

شاید برایتان عجیب باشد اما آیفون تروریست بمب‌گذار در حادثه‌ی تاسف‌بار سن برناردینوی آمریکا، هنوز هم خبرساز است و این پرونده به طور کامل بسته نشده است. طبق اظهار نظر جدیدی که از سوی FBI انجام شده است، گویا این آیفون جریان تحقیقات را سرعت بخشیده و کمک مهمی به آن‌ها کرده است.

بیایید یک بار و به طور سریع تمام مراحلی که این دعوای حقوقی بین اپل و پلیس فدرال آمریکا طی کرده است را با هم مرور کنیم تا کاربرانی که در جریان این پرونده‌ی مهم نبوده‌اند، از کلیات آن باخبر شوند. سید فاروق (Sayed Farook) نام تروریستی است که چند ماه پیش به همراه همسر خود، در طی حادثه‌ی تراژدیک اقدام به تیراندازی در یک ساختمان ادارای در بخش سن برناردینوی ایالت کالیفرنیای آمریکا می‌کند و در جریان این حادثه علاوه بر کشته و مجروح شدن حدود ۴۰ نفر از کارمندان و مردم بی‌گناه، خود او و همسرش نیز در جریان درگیری با پلیس کشته می‌شوند.

اطلاعات داخل آیفون تروریست سن برناردینو کمک زیادی به FBI کرده است

بعد از تحقیقات پلیس مشخص می‌شود که آیفون 5c متعلق به فاروک که از طرف دپارتمان سلامت عمومی (محل کار فاروق) به او اعطا شده بوده، در صحنه یافت شده است و اینجا نوبت به اپل می‌رسد که وارد قضیه شود و درخواست کمک FBI را برای باز کردن آیفون تروریست مورد نظر رد کند. آن‌ها از اپل می‌خواستند که یک سیستم عامل به نام Govt. OS بسازد تا مثل حکم شاه کلید عمل کند و پلیس بتواند با استفاده از آن هر آی‌دیوایسی را باز کند. اپل طبیعتا جواب منفی می‌دهد اما پلیس فدرال دست از تلاش نمی‌کشد و سرانجام یک موسسه‌ی اسرائیلی که در بحث امنیت و رمزنگاری تخصص دارد، این آیفون را برای آن‌ها رمزگشایی می‌کند.

بعد از رمزگشایی گزارشی منتشر شد که آیفون تروریست بمب‌گذار حاوی هیچ‌گونه اطلاعات مهمی نبوده و درواقع تلاش پلیس فدرال هیچ نتیجه‌ای در بر نداشته است. اما طبق اعلام نظر رسمی FBI که ساعاتی پیش انجام شده است، این گزارش قبلی حقیقت ندارد و آیفون فاروق اتفاقا گره‌های زیادی از پرونده را حل کرده و کمک مهمی در روند تحقیقات پلیس داشته است.

دو بخش از اطلاعات مهمی که در آیفون تروریست سنگ‌دل وجود داشته است، مربوط به این می‌شود که اولی ثابت می‌کند که فاروق با رابط‌های گروهک تروریستی داعش در ارتباط نبوده است و دومی هم ثابت می‌کند که هیچ اطلاعات و ارتباطات مخفی و رمزنگاری شده‌ای از این آیفون با منابع خارجی برقرار نشده است؛ مجموعا شاید بتوان گفت که او در این عمل شنیع، به طور مستقل عمل کرده است.

آیفون تروریست سن برناردینو حاوی اطلاعات مهمی برای FBI بوده است

همچنین طبق اطلاعاتی که احتمالا مربوط به مکان‌یابی و اطلاعات لحظه‌ای آیفون می‌شود، پلیس فدرال توانسته است بخشی از خط زمانی روز حادثه را تکمیل کند. آن‌ها پیش از این در زمان خاصی از روز، ۱۸ دقیقه از مکان و موقعیت فاروق و همسرش باخبر نبوده‌اند و درواقع این ۱۸ دقیقه به یک تکه‌ی گم‌شده از پازل تبدیل شده بود؛ اهمیت این ۱۸ دقیقه در این بوده است که ممکن است عملیات نصب بمب در محل حادثه، تحویل مهمات و یا هماهنگی با تروریست‌های هم‌دست احتمالی در این مدت زمان کوتاه انجام شده باشد.

بنابراین با روشن شدن این اطلاعات، متخصصان و ماموران FBI در این پرونده توانسته‌اند چند گره‌ی مهم در جریان تحقیقات را از سر راه خود بردارند و احتمالا بتوانند در مدت زمان کوتاه‌تری پرده از راز این عملیات تروریستی بردارند.

 

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*