FBI

پایان جنگ دادگاهی اپل با FBI پس از آنلاک آیفون 5c دیگر

پلیس فدرال امریکا (FBI) طی دو ماه گذشته دو پرونده حقوقی مرتبط با کمپانی اپل و آنلاک آیفون‌های این شرکت را زیر دست داشته است. آیفون 5c که مالک آن تروریستی با نام سید فاروق بود، نهایتا توسط سرویس جانبی آنلاک شد و در نتیجه کدورت جدیدی بین سازمان امنیت و کمپانی اپل به وجود نیامد.

بر خلاف گزارش‌های ضد و نقیض اخیر، به نظر می‌رسد سازمان FBI اطلاعات جدیدی را پس از آنلاک این تلفن از آیفون‌های اپل استخراج کرده است. پرونده حقوقی دوم، مربوط به یک آیفون 5c دیگر بود که مالک آن، ژون فنگ (یک دلال بزرگ آمریکایی)، قسم خورده بود پسورد آن را فراموش کرده است. این اتفاق باز هم FBI را مجبور کرد تا به برگزاری دادگاهی جهت درخواست آنلاک تلفن توسط اپل بپردازد؛ اما باز هم این سازمان امنیتی توانست آیفون این مجرم را بدون کمک اپل و به کمک سرویسی دیگر آنلاک کند؛ اما این بار خبری از پرداخت هزینه هنگفت جهت آنلاک آیفون نبود (چندی پیش گزارشی مبنی بر پرداخت یک میلیون دلاری FBI جهت آنلاک آیفون فاروک منتشر شد).

در گزارش‌ها آمده است که فردی با مراجعه به FBI و اعلام رمز عبور این آیفون توانسته است مشکل سازمان امنیتی را حل کند. حال اینکه فرد مورد نظر از چه طریق به پسورد دسترسی داشته است هنوز در برایمان مبهم است. البته این احتمال وجود دارد که این مجرم پسورد خود را دوباره به یاد آورده باشد.

پنجشنبه قبل، سازمان FBI این رمز عبور را بر روی تلفن امتحان کرد و موفق شد. دیگر نیازی به اپل نبود و در روز جمعه درخواست رسمی و حقوقی خود از اپل جهت آنلاک این آیفون را لغو کردند و خوشبختانه از یک جنگ دادگاهی دیگر جلوگیری به عمل آمد.

عقب‌نشینی استراتژیک سازمان FBI

با این حال به نظر می‌رسد سازمان FBI با لغو پرونده خود در رابطه با کمپانی اپل، به خودش ضربه می‌زند. سازمان‌های امنیتی و سیاسی ایالات متحده مدت‌هاست که امیدوارند برخلاف قوانین از سازندگان عرصه تکنولوژی دیتای خصوصی کاربران را به دست آورند؛ بنابراین یک عقب‌نشینی می‌تواند به ضرر این سازمان‌ها تمام شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*