اپل هم‌چنان هم باارزش‌ترین کمپانی جهان باقی مانده است

اپل هم‌چنان هم باارزش‌ترین کمپانی جهان باقی مانده است

بعد از این‌که اپل در روز سه‌شنبه گزارش مالی سالیانه‌ی خود را منتشر کرد، یک سیگنال مهم به تمام کارشناسان بازار ارسال شد و آن‌هم کاهش فروش آیفون در دوره‌ی سه ماهه‌ی سال مالی این کمپانی بود؛ اتفاقی که برای اولین بار در طول ۱۳ سال اخیر (تقریبا از زمان معرفی اولین آیفون) برای اپل رخ داده است.

این کاهش فروش بی‌سابقه باعث شد که بازار سهام بلافاصله واکنش نشان دهد و این واکنش، یک کاهش ۶.۳ درصدی در ارزش سهام برند اپل بود. این کاهش باعث شد ارزش سهام اپل حدود ۶.۵۳ دلار پایین بیاید و به رقم هر سهم معادل ۹۷.۸۲ دلار برسد. شاید با این اعداد نتوانید به‌راحتی ارتباط برقرار کنید و ضرر هنگفت اپل را متوجه نشوید، بدین منظور بهتر است جمله‌ی بعدی را بخوانید: این کاهش ۶.۳ درصدی در سهام این کمپانی باعث شده است که معادل ۴۰ میلیارد دلار از ارزش برند اپل کاسته شود و این یعنی یک شوک بزرگ به سهام‌داران این ابر کمپانی موفق آمریکایی!

اما جالب است بدانید که با وجود این ضرر مالی گسترده که خودش به‌تنهایی می‌تواند یک کمپانی بزرگ را کاملا ورشکسته کند، اما اپل هنوز هم با‌ارز‌ش‌ترین برند جهان باقی مانده است. رتبه‌ی دوم برندهای با‌ارزش دنیا در اختیار کمپانی مادر گوگل یعنی آلفابت (Alphabet) است؛ این برند که نزدیک‌ترین تعقیب‌کننده‌ی اپل محسوب می‌شود، دچار سرنوشت مشابهی شده و بعد از منتشر کردن گزارش مالی خود با کاهش ۵ درصدی ارزش سهام خود مواجه شد.

مدیران اپل پیش‌بینی چنین اتفاقی را کرده بودند

تیم کوک، مدیر ارشد اپل درباره‌ی این اتفاق مهم گفته است که این کاهش ارزش سهام موقتی است و این مشکل را نیز پشت سر خواهیم گذاشت؛ بنابراین به نظر می‌رسد که مدیران ارشد کمپانی از این پیش آمد مطلع بوده‌اند و احتمالا چشم به ماه‌های آینده دوخته‌اند تا با معرفی محصولات جدید خود نظیر آیفون ۷، نسل جدید مک‌بوک‌ها و البته سیستم عامل آی او اس ۱۰، باز هم سود مناسبی را به جیب سهام‌داران و سرمایه‌گذاران خود واریز نمایند.

اپل در دومین سه ماهه‌ی سال مالی خود (سال مالی کمپانی‌ها با سال میلادی تفاوت دارد) توانسته است ۵۱ میلیون و ۲۰۰ هزار آیفون بفروشد، آن‌هم درحالی که کارشناسان بازار وال استریت (بورس آمریکا) پیش‌بینی می‌کردند که این رقم معادل ۵۰ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد باشد. نکته‌ی دیگری که بر خلاف پیش‌بینی این کارشناسان از آب درآمده است، قیمت دریافتی از فروش هر آیفون برای اهالی کوپرتینو بوده است.

اپل از فروش هر آیفون به طور متوسط ۶۴۱ دلار کسب می‌کند (این رقم، سود کمپانی را نشان نمی‌دهد)، در حالی که کارشناسان عقیده داشتند این رقم معادل ۶۵۸ دلار باشد. برای اینکه تاثیر این اختلاف را در معادلات کلان به دست آورید، باید اختلاف حدودا ۲۰ دلاری این دو رقم را در ۵۱ میلیون آیفونی که به فروش رفته است، ضرب کنید؛ یعنی اختلافی نزدیک به ۱ میلیارد دلار!

همچنین گفته می‌شود که فروش کلی آیفون‌های این برند آمریکایی در کشورهای بازار حوزه‌ی چین -شامل دو کشور اصلی چین و هنگ کنگ و چند بازار کوچک‌تر- حدود ۲۶ درصد کاهش یافته است که این مورد، تاثیر بسزایی در کاهش درآمد آن‌ها داشته است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*