تشعشعات

آیا می‌دانستید دوربین آیفون قادر به شناسایی تشعشعات است؟

به نظر می‌رسد هم‌اکنون تلفن‌های هوشمند از پس هر کاری برمی‌آیند. امروز متوجه شدیم که دوربین‌های رزولوشن بالای این گجت‌ها قادر به شناسایی و ارزیابی تشعشعات است. البته آن‌چنان به این قابلیت نیازی نداریم، اما به هر حال حضور آن برای کاربران یک دلگرمی و امنیت خاطر است.

دوربین‌ها بیش از آنچه تصور می‌شود به تشعشعات حساسیت دارند.

اما چنین چیزی چطور ممکن است؟ یک دوربین دیجیتالی بر اساس استاندارد‌های چشم انسان طراحی می‌شود. شبکیه چشم نور را جذب می‌کند و پس از تبدیل آن به نوارهای عصبی، آن را به مغز تحویل می‌دهد. دوربین‌ها نیز به کمک سنسور CMOS، نور را جذب کرده و آن را به الکتریسیته تبدیل می‌کنند و درنهایت مقصد این اطلاعات پردازنده دستگاه است؛ در واقع پردازنده نقش مغز را در تلفن همراه ایفا می‌کند.

ترفند اصلی دوربین‌ها برای این کار چیست؟ نور در واقع حالتی از تشعشعات به‌حساب می‌آید؛‌ خوشبختانه نوعی که لاک‌پشت‌ها را به نینجا بدل نمی‌کند! از آنجایی که دوربین‌ها کار خود را با نور و عکس‌العمل‌های آن پیش می‌برند، حساسیت آن‌ها به تشعشعات مختلف نیز توجیه می‌شود. جهت پردازش نور و تشعشعات ثبت شده در دوربین‌های دیجیتالی به نرم‌افزاری نیاز است که به گفته کارشناسان از الگوریتم دنباله‌دار دلتا بهره می‌گیرد.

چنین نرم‌افزاری را تنها به آزمایشگاه‌های تخصصی محدود نیستند. برعکس، می‌توانید چنین اپلیکیشنی را در آیفون خود نصب کنید! اپلیکیشن Ray Detect اولین برنامه‌ای است که از الگوریتم یاد شده بهره می‌گیرد؛ جهت دانلود این برنامه به فروشگاه آیتونز مراجعه کنید. این برنامه به کمک قابلیت Burst Shooting و پردازش‌های گرافیکی در iOS 7 توانست چنین امکانی را برای کاربران آیفون به ارمغان بیاورد. Ray Detect پیکسل‌های هر تصویر دوربین را بررسی می‌کند. سپس تمامی اطلاعات استخراج‌شده با دیتابیس تشعشعات مطابقت داده‌ خواهند شد.

در سیستم‌عامل اندروید هنوز چنین اپلیکیشن قدرتمند و تخصصی در دسترس نیست و باید در این زمینه کمی بیشتر صبر کنیم. نظر شما پیرامون چنین قابلیتی در تلفن‌های هوشمند چیست؟

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*