SpaceX سرانجام یک قرارداد رسمی با سازمان امنیت ملی آمریکا امضا کرد

SpaceX سرانجام یک قرارداد رسمی با سازمان امنیت ملی آمریکا امضا کرد

اگر یک گیک فعال باشید، به احتمال زیاد ایلان ماسک را می‌شناسید و وقتی ایلان ماسک (Elon musk) را بشناسید، باید کمپانی‌های ماجراجویانه‌ای که توسط او تشکیل شده را هم بشناسید! SpaceX نام تشکیلاتی است که با هدف ارسال تجهیزات و فضانورد (در آینده) به فضا توسط ماسک تاسیس شده است.

تا به اینجای کار، تشکیلات فضایی SpaceX به‌جز چند پرتاب آزمایشی ناموفق که همگی با انفجار و شکست در فرود همراه بوده‌اند، دستاورد خاصی نداشته و می‌توان گفت که تمام ابعاد این پروژه‌ها در حد آزمایش باقی مانده است؛ اما خبری که اخیرا منتشر شده است، نشان می‌دهد که ایلان ماسک بالاخره موفق شده این برند را به یک موضوع جدی تبدیل کند و سرانجام به مرحله‌ای از موفقیت برسد.

این دستاورد بزرگ برای SpaceX، انعقاد قرارداد رسمی بین این تشکیلات و سازمان امنیت ملی آمریکا است. این قرارداد که به‌تازگی و به‌طور رسمی بین SpaceX و بخش هوا و فضای سازمان امنیت ملی ایالات متحده‌ی آمریکا (NSS) امضا شده است، شامل پروژه‌ای نظامی می‌شود و در طی آن قرار است یک ماهواره‌ی مکان‌یابی حامل قطعات GPS نیروی هوایی آمریکا به فضا پرتاب شود و در مدار زمین قرار بگیرد.

SpaceX با این قرارداد، یک گام مهم در جهت افزایش اعتبار و وجهه‌ی رسمی خود برمی‌دارد

ارزش این قرارداد معادل ۸۲ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار است و اولین قراردادی محسوب می‌شود که SpaceX قرار است نقش یک پیمان‌کار را برای دولت آمریکا ایفا کند و می‌توان گفت که به‌نوعی این قرارداد باعث خواهد شد که تمام نگاه‌ها به‌سوی تشکیلات فضایی تحت مدیریت ایلان ماسک جدی‌تر شود. این قرارداد بزرگ، جدا از این‌که یک گام مهم در جهت رسمی شدن SpaceX محسوب می‌شود، از منظر دیگری نیز برای دولت آمریکا و حتی مردم سراسر جهان اهمیت دارد.

اهمیت آن برای دولت آمریکا این است که پیش از این، تمام ماموریت‌های پرتاب ماهواره برای سازمان امنیت ملی و دولت، توسط شرکت سرمایه‌گذاری مشترک بوئینگ (Boeing) و لاکهید (Lockheed) انجام می‌شد و تقریبا به مدت یک دهه، تمام این قراردادهای پیمانکاری در انحصار این دو شرکت بود؛ اما با ورود SpaceX به این معادله، انحصار شکسته می‌شود و یک بازار رقابتی برای بوئینگ و لاکهید به وجود می‌آید.

این بازار رقابتی باعث کاهش قیمت‌ها و فضای رقابتی در بازار صنایع ماموریت‌های فضایی و تولید قطعات می‌شود و درنهایت منجر به کاهش چشم‌گیر هزینه‌ها خواهد شد. یکی از سخن‌گویان نیروی هوایی ایالات متحده در این باره به خبرنگاران توضیح می‌دهد:

ورود SpaceX در همین مدت کوتاه هم تاثیرات خود را در این معادلات کلان نشان داده است. ماموریتی که توسط این کمپانی اجرا خواهد شد، در همین مراحل اولیه هم برای دولت آمریکا ارزان‌تر بوده و هزینه‌های ساخت، تحقیق و پرتاب ماهواره‌ی مکان‌یابی را حدود ۴۰ درصد کاهش داده است.

بنابراین تا به اینجای کار علاوه بر ایلان ماسک و تشکیلات زیر نظر او، خود دولت هم سود برده و توانسته است تا هزینه‌های ماموریت‌های فضایی نیروهای هوایی ارتش خود را کاهش دهد؛ اما اهمیت این موضوع برای مردم عادی آمریکا و البته مردم سراسر دنیا در چیست؟ اگر این پروژه با موفقیت اجرا شود و تمام اهداف دو طرف قرارداد برآورده شود، باعث خواهد شد که در آینده علاوه بر SpaceX، کمپانی‌ها و برندهای دیگری نیز وارد این حوزه شوند و به‌نوعی یک بازار پویا و کاملا رقابتی در بخش سفرها و ماموریت‌های فضایی ایجاد شود.

SpaceX سرانجام یک قرارداد رسمی با سازمان امنیت ملی آمریکا امضا کرد

نتیجه؟ این‌که در نهایت تمام قیمت‌ها و هزینه‌ها با کاهش محسوس و دائمی همراه خواهند شد و ممکن است در یک بازه‌ی زمانی حدودا ۱۰ تا ۲۰ ساله، هزینه‌ها به‌قدری کاهش یابد که سفرهای فضایی به مدار زمین و پروژه‌هایی نظیر گردشگری فضایی محقق شوند و مردم عادی هم بتوانند با مبالغ منطقی و قابل پرداخت، از این امکانات استفاده کنند و از پروازهای فضایی ارزان لذت ببرند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*