افزایش کیفیت خواب

افزایش کیفیت خواب با عدم انجام این ۱۰ کار (قسمت اول)

شاید یکی از مهم‌ترین معضلات افراد نداشتن یک خواب مناسب و کیفیت خواب بالا است؛ اما هر چیزی بی‌علت نیست. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی عواملی بپردازیم که منجر به این قضیه خواهند شد.

تمامی ما جوانان معمولاً قبل از خواب که بهترین زمان برای آزاد سازی ذهنمان و استراحت است به انجام بسیاری از کارهای مضر می‌پردازیم. غافل از آن‌که تمامی این کار‌ها منجر به کاهش کیفیت خوابمان خواهد شد. به هر حال ما در طول یک روز زمان کافی را برای انجام تمامی کارهایمان داریم؛ بنابراین بهتر است حداقل تا یک ساعت قبل خواب خود از انجام این ۱۰ کار سر باز بزنیم تا بتوانید از خواب آرام و لذت بخشی بهره‌مند شوید.

۱۰ عامل که منجر به کاهش کیفیت خواب شما خواهند شد

(قسمت اول)

  1. نوشیدن یک لیوان قهوه

افزایش کیفیت خواب

نوشیدن قهوه تأثیرات زیادی را بر روی بدن انسان اعمال می‌کند که در واقع برخی از مردم را به اشتباه میندازند (همانند این تفکر که مصرف کافئین درون قهوه موجب خواب آلودگی شما خواهد شد).

هر زمانی که یک فنجان قهوه می‌نوشید باید به یاد داشته باشید که ضربان قلب شما افزایش می‌یابد، عروق تنگ شده و ذهن شما نیز سرعت بیشتری را برای تفکر می‌طلبد که منجر به عدم تمرکز شما خواهد شد. اگر به دنبال یک خواب راحت هستید، هیچ‌گاه قبل از خوابتان قهوه ننوشید.

  1. استفاده از یک گوشی و یا دستگاه هوشمند برای مطالعه

افزایش کیفیت خواب

به نظر می‌رسد که مطالعه توسط یک محصول الکترونیکی در آخر شب به یک روتین تبدیل شده است. در حالی که برخی از افراد بر این باورند شما با این کار به آرامش خواهید رسید، ولی در واقع ساطع شدن نورهای آبی برای چشمان شما فوق‌العاده مضر است و می‌تواند تا ساعاتی قبل از خواب بر روی کیفیت خواب شما تأثیرگذار باشد. اگر قصد مطالعه در آخر شب را دارید ترجیحاً از نسخه‌های فیزیکی کتاب‌ها استفاده کنید. هرچند که پیشنهاد می‌شود تا ۲ ساعت قبل از خواب هیچ‌گونه فعالیت مغزی سنگینی نداشته باشید.

  1. ارسال پیام و ایمیل به دوستان

افزایش کیفیت خواب

بسیاری از افراد به‌خصوص جوان‌ها عادت دارند تا آخرین لحظه از خواب به ارسال و دریافت پیام و یا ایمیل بپردازند. این کار بدون در نظر گرفتن سن افراد می‌تواند منجر به کاهش کیفیت خواب شما شود. اگر قصد دارید برای کسی پیامی بفرستید بهتر است این کار را چند ساعت قبل از خوابتان انجام دهید.

  1. خالی نکردن بینی قبل از خواب

افزایش کیفیت خواب

احتقان (گرفتگی) بینی که بعضاً به دلیل بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی به وجود می‌آید می‌تواند خواب شما را در طول شب سخت کند. اگر با این مشکل مواجه شده‌اید حتماً قبل از خوابتان به خالی کردن بینی بپردازید. این کار منجر به آن می‌شود تا تنفس شما راحت باشد.

  1. خواب همراه با حیوانات خانگی

افزایش کیفیت خواب

امروزه بسیاری از زوج‌ها تمایل دارند تا از حیوانات خانگی نگهداری کنند. اگر شما هم از آن دست افراد هستید به هیچ عنوان نباید این حیوانات را علیرغم بانمک بودنشان به رختخواب خود راه دهید. البته منطق حکم می‌کند به جهت چنگ انداختن و یا صدمه زدن احتمالی این حیوانات به‌صورت غریزی شما از راه دادن این حیوانات در رختخواب خود جلوگیری کنید. علاوه بر آن ممکن است مو و یا پشم این حیوانات به محل خواب شما ریخته شود که در نهایت از نظر بهداشتی بسیار برای بدن انسان زیان‌آور است.

← ادامه در قسمت دوم (۲۶ اردیبهشت ماه)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. سلام ممنون بابت این مطلب عالی و تلاش هایه بی وقفه شما من که سرم میزارم رو بالشت خوابم میبره البته چون گرفتگی بینی دارم یکم جدیدا اذیت میکنه بقیه موارد رو رعایت میکنم