روش امنیتی قفل تلفن‌های هوشمند

بهترین روش امنیتی قفل تلفن‌های هوشمند چیست؟

به‌کارگیری یک روش امنیتی مناسب جهت قفل تلفن‌های هوشمند در دنیای امروزی از اهمیت بالایی برخوردار است؛‌ به هر حال در تلفن ما اطلاعات و دیتای خصوصی متعددی از قبیل تصاویر و اسناد ذخیره شده‌اند و هرگز نمی‌خواهیم آن‌ها را در اختیار کاربران قرار دهیم. در تلفن‌های امروزی جهت قفل تلفن همراه، گزینه‌های متعددی پیش روی کاربران قرار گرفته‌اند: اثرانگشت، الگو، پین‌ کد و غیره ، اما بهترین روش امنیتی قفل تلفن‌های هوشمند چیست؟

در انتخاب یک روش امنیتی جهت قفل تلفن‌های هوشمند، فاکتور‌های مختلفی دخیل هستند که در این مقاله به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. با مشروح مقاله همراه گجت ‌نیوز باشید.

آیا اثرانگشت یا پین کد امن هستند؟

اگر فکر می‌کنید در میان روش‌های قفل تلفن‌های هوشمند، اثرانگشت شما – که برایتان منحصربه‌فرد است – قابل هک شدن نیست، کاملا در اشتباه هستید. این تفکر متداول تا حدی درست است، اما با این حال برخی از پژوهشگران و هکر‌ها توانسته‌اند راهی جهت دور زدن این روش قفل پیدا کنند.

به‌عنوان مثال، گروهی در مرکز تحقیقاتی دانشگاه ایالت میشیگان پرینت یک اثرانگشت خاص را در کیفیت ۳۰۰ دی‌پی‌آی بر روی کاغذ گلاسه‌ ثبت کردند و به کمک آن موفق شدند حسگر اثرانگشت گلکسی اس ۶ و سیستم امنیتی آن را دور بزنند.

در سال ۲۰۱۳، کلوپ کامپیوتری کیاس در آلمان از اثرانگشتی فردی بر روی شیشه تصویری با رزولوشن بالا را ثبت کرد و پس از پرینت آن بر روی یک کاغذ خاص توانست سیستم امنیتی و اثرانگشت یک تلفن را دور بزند. مطمئنا روش‌های دیگری نیز در این زمینه طراحی شده‌اند که هنوز رسما در رسانه‌ها از آن سخن به میان آورده نشده است.

اما امنیت این روش به نسبت پین کدها چه تفاوتی دارد؟‌ پاسخ این سوال به عناصر امنیتی تلفن شما بستگی دارد. به‌عنوان مثال، آیفون کمپانی اپل در پی اختلافات این شرکت با سازمان امنیتی جاسوسی آمریکا شامل قابلیتی است که محتوی تلفن را پس از ۱۰ پین کد اشتباه پاک می‌کند؛‌ این قابلیت به‌صورت پیش‌فرض در آیفون‌های اهالی کوپرتینو فعال است.

اگر چنین قابلیتی در تلفن شما فعال باشد، هر کس بخواهد به‌صورت غیرقانونی وارد تلفن شما شود، باید حدس‌های بسیار دقیق و غیرممکنی را در ذهن خود پیدا کند. در غیر این صورت در این کار موفق نخواهد بود، مگر اینکه از روش‌های دیگری استفاده کند.

روش امنیتی قفل تلفن‌های هوشمند

از طرف هک کردن پین کد تلفن‌های همراه – هر چقدر هم تعداد ارقام زیاد باشد – در طول زمان امکان‌پذیر است. ممکن است پروسه کار کمی طولانی باشد، اما با تعداد حدس‌های کافی، هر رایانه یا انسانی می‌توانند در نهایت تلفن را از حالت قفل خارج کند، چراکه تعداد ارقامی که می‌توان آن‌ها را در پین کد دخیل کرد، محدود (هرچند کمی زیاد) هستند. با این حال در صورت استفاده از الگو یا پسورد، تعداد عبارات و حالات مورد استفاده شما گستردگی بسیار بیشتری خواهد داشت.

حتی در صورت عدم موفقیت فرد مهاجم در حدس زدن رمز عبور، اگر آن‌ها انگیزه بسیار بالایی داشته باشند، هر طور شده وارد تلفن شما خواهند شد. به‌عنوان مثال اگر با هر بار حدس غلط، آیفون را ریستارت کنید، پروسه محدودیت ۱۰ حدس پین کد دیگر کاربردی نخواهد داشت. این باگ مدتی پیش توسط اهالی کوپرتینو برطرف شد، اما به هر حال حاکی از سیستم امنیتی نامطمئن تلفن‌های هوشمند است.

یک فرد مهاجم می‌تواند پسورد و یا پین‌ کد شما را حدس بزند، اما آیا امکان حدس زدن اثرانگشت فرد مالک نیز وجود دارد؟ امکان دزدیدن و کپی اثرانگشت وجود دارد، اما هرگز نمی‌توان آن را حدس زد و بدون در اختیار داشتن ابزار به کار گرفت. بنابراین از این لحاظ، اثرانگشت به نسبت پین کد امن‌تر است.

قانون در این زمینه چه می‌گوید؟

استفاده از اثرانگشت و یا پین کد (یا حتی هر دو) جهت قفل تلفن‌های هوشمند ، بستگی به فرد یا افرادی دارد که می‌خواهید اطلاعات خود را از دسترس آن‌ها خارج کنید. اگر می‌خواهید فردی که تلفن شما را از روی میز کافی‌شاپ بر می‌دارد را از دسترسی به اطلاعات خود منع کنید، هر دو روش مناسب هستند و اثرانگشت بیشتر پیشنهاد می‌شود.

قفل تلفن‌های هوشمند با پین‌کد به مسافران آمریکا پیشنهاد می‌شود

اما اگر از دسترسی مقامات دولتی و جاسوسی به اطلاعات تلفن خود واهمه دارید، بهتر است راهکار دیگری را در پیش گیرید. در دادگاه‌های ایالات متحده آمریکا، قانونی وجود دارد که به‌واسطه آن هیچ دادگاهی نمی‌تواند از فرد بخواهد رمز پین کد خود را رسما اعلام کند. بدین ترتیب افراد محکوم از این نظر شامل یک حق بزرگ جهت محافظت از اطلاعات خود می‌شوند. اما متاسفانه چنین قانونی برای اثرانگشت کاربران وجود ندارد.

روش امنیتی قفل تلفن‌های هوشمند

بدین ترتیب مطابق خبر ثبت شده در تصویر بالا، قاضی دادگاه می‌تواند به‌سادگی از متهم بخواهد تا تلفن را با اثرانگشت خود آنلاک کند. بنابراین از این لحاظ پیشنهاد می‌کنیم در محافظت از تلفن خود، روش پین کد را انتخاب کنید.

بهترین روش امنیتی قفل تلفن‌های هوشمند

خیل عظیمی از کاربران معتقدند، اثرانگشت امن‌ترین روش جهت قفل تلفن هوشمند به شمار می‌رود. حتی با وجود فعال بودن قابلیت محدودیت ۱۰ حدس، بازهم امکان حدس زدن رمز عبور شما توسط فرد مهاجم وجود دارد. اما آن‌ها نمی‌توانند به‌سادگی به اثرانگشت شما دسترسی پیدا کنند. همچنین دور زدن این دو روش برای افراد تازه‌کار بسیار گران‌قیمت و سخت تمام خواهد شد.

با این حال اگر در ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کنید یا قصد سفر کردن به این کشور را دارید، جهت جلوگیری از دسترسی دولت و FBI به اطلاعات شخصی خود پیشنهاد می‌کنیم حتما از پین کد استفاده کنید. چراکه اگر به‌عنوان مسافر، خبرنگار یا دانشمند، اطلاعات محرمانه‌ای در تلفن خود داشته باشید، قانون همراه و پشتیبان شما خواهد بود.

شما از چه روشی در آنلاک تلفن هوشمند خود استفاده می‌کنید؟ الگو، پین کد، اثرانگشت، تشخیص چهره یا پسورد؟ نظرات و سوالات خود در این زمینه را با ما و سایر خوانندگان مطلب به اشتراک بگذارید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

 1. حسگر عنبیه چشم لومیا ۹۵۰ و ۹۵۰ اکس ال به نظم امن ترین راهه

 2. بسم الله الرحمن الرحیم
  .
  .
  .
  .
  ناک کد (: