سرعت نور

فیزیکدانان توانستند سرعت نور در خلاء را کاهش دهند

احتمالا تاکنون به این موضوع برخورد کرده‌اید که گفته شده سرعت نور در خلا، ثابت است؛ اما دانشمندانی از فیزیکدانان فیلیپینی توانسته‌اند خلاف این امر را ثابت کنند.

نکته‌ای که در مورد این خبر وجود دارد نحوه‌ی کاهش سرعت نور در خلا بوده و جالب است بدانید این محققین با تغییر در چرخش پرتوهای نور باعث شده‌اند که سرعت آن در خلا کاهش یابد. آن‌ها از پرتوهای نور متقارن مدور که به پرتوهای لاگر-گاوس نیز شناخته می‌شود استفاده کرده‌اند تا بتوانند نحوه‌ای که نور به دور خود می‌چرخد را تغییر دهند. همین امر سبب شده تا پرتوهای نور به آهستگی گسترده شوند.

باید بدانید که سرعت نور با توجه به اشیا و متریال‌هایی که از آن عبور می‌کند متفاوت بوده و این امر در دقت و صحت انتقال اطلاعات نیز همسان است. به همین منظور، این روزها شاهد افزایش محققین و دانشمندانی هستیم که علاقه دارند سرعت نور را بدون آنکه دقت و صحت آن لطمه ببیند، کاهش و یا افزایش دهند. به عبارتی میزان سرعت نور را به دست گیرند.

سال گذشته، محققینی از دانشگاه گلاسکو توانستند با استفاده از تکنیکی به نام ماسک، سرعت نور را کاهش دهند. در این تکنیک امواج تخت (امواج در این حالت به یکدیگر موازی هستند) به امواج مخروطی شکل (امواج نامنظم) تبدیل شده بود. در آخرین تحقیقات، محققین بر روی امواج نامسطح نیز تمرکز داشته‌اند؛ اما حالت آن را تغییر نداند.

امواجی که محققین مورد بررسی قرار داده بودند دارای حرکاتی با زوایای مشخص بوده که می‌توان پرتوهای نور را در یک مسیر مارپیچ تنگ تصور کرد. هر پرتوی نور لاگر-گاوس دارای زوایای مختص به خود بوده و محققین توانسته‌اند بدون دخالت مستقیم، سرعت آن‌ها را کاهش دهند.

جالب است بدانید که این نتیجه‌ی خارق العاده در واقع هیچ یک از قوانین فیزیک را به زیر سوال نمی‌برد و فوتون‌ها نیز به یک باره با کاهش سرعت رو به رو نمی‌شوند، در واقع مسیری که قرار است طی کنند طولانی‌تر می‌شود و در نتیجه پرتوی نور در زمان دیرتری به مقصد خود می‌رسد. فیزیکدانان نخبه‌ی داستان ما حتی قادر هستند تا زمان دقیقی که قرار است این پرتوها با تاخیر به مقصد خود برسند را نیز محاسبه کنند.

با وجود اینکه این تحقیق از نظر دیگران امکان دارد یک تحقیق صریح و چکیده به نظر برسد؛ اما باید بدانید که اپلیکیشن‌های متعددی از تکنولوژی‌های محاسباتی و ارتباطاتی را درگیر می‌کند. در نظر داشته باشید که این تحقیق شاید باعث افزایش انتقال اطلاعات نشود؛ اما بی‌شک در دقت و صحت ارسال اطلاعات، کمک شایانی خواهد کرد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

2 دیدگاه

  1. آخه عزیز من این چه خلاء نوشتنی ست که شما نوشته اید مگر خلاء بصورت خلع نوشته میشود