اسكلت خارجي

تماشا کنید: ساخت نخستین اسکلت خارجی برای کودکان معلول

انجمن ملی تحقیقات اسپانیا به‌تازگی موفق شده با تولید یک اسکلت خارجی در اندازه‌ای خاص، کودکی را که از بیماری آتروفی عضلانی نخاعی رنج می‌برد چند قدمی راه ببرد. این اسکلت برای کودکان معلول طراحی‌شده و قرار است به بچه‌هایی که از مشکلات نخاعی رنج می‌برند کمک کند.

این اسکلت رباتیک برای توان‌بخشی به کودکانی طراحی‌شده که از ناهنجاری‌های ستون مهره و مشکلات ماهیچه‌ای رنج می‌برند. در این دسته از مشکلات حرکتی، با از دست رفتن نورون‌های حرکتی، بدن بیمار شروع به زوال می‌کند و تا نقطه‌ای ادامه پیدا می‌کند که شخص دیگر قادر به راه رفتن نیست.

اسکلت خارجی موردبحث از ترکیب آلومینیوم و تیتانیوم تولیدشده تا در عین مقاومت وزن کمی‌ نیز داشته باشد. بدنه‌ی این ماشین حرکتی ۱۱.۸ کیلوگرم است که با استفاده از ۵ موتور تعبیه‌شده برای هر پا سعی دارد کودکان را فعال نگه‌ دارد تا از عوارض بی‌تحرکی آن‌ها پیشگیری شود.

اسکلت خارجی

این پاهای حرکتی شامل حس‌گرهایی برای تشخیص کوچک‌ترین قصد حرکت پاها هستند. همچنین کامپیوتر کوچکی به جهت ایجاد هماهنگی در این اسکلت خارجی تعبیه‌شده تا گام‌های کودک را پردازش کرده و راه رفتن به‌طور منظم‌تر و طبیعی‌تری صورت گیرد. ازآنجاکه کودکان مداوم در حال رشد و حرکت هستند، کل بازو‌های این اسکلت خارجی به‌صورت تلسکوپی طراحی و تولیدشده تا در صورت لزوم همراه بیمار بلندتر شود.

در رویکرد انجمن ملی تحقیقات اسپانیا برای تولید این محصول چیزی شبیه به الگوریتم وجود دارد که این گروه آن را با کمک شرکت‌های دیگر طراحی کرده است. همچنین احتمالا خواهند توانست در نسخه‌ی نهایی با افزایش سرعت الگوریتم عمر باتری آن را افزایش دهند.

باتری نصب‌شده بر روی این اسکلت خارجی توان این را دارد تا ۵ ساعت کاربر را همراهی کند. البته همان‌طور که پیش نیز گفتیم، امکان افزایش طول عمر باتری در آینده وجود دارد.

هم‌اکنون نیز این انجمن در حال آزمایش بر روی سه کودک داوطلب در مناطق مادرید و بارسلون است تا مشکلات و نواقص فعلی آن را به حداقل کاهش دهند. البته تنها این تیم نیست که پی توسعه اسکلت خارجی فعالیت می‌کند؛ در ایالات‌متحده نیز گروهی از مهندسان دانشگاه هاروارد با همراهی کمپانی ReWalk Robotics در حال آزمون و درنهایت عرضه محصول مشابهی هستند که برای افراد بزرگ‌سال طراحی‌شده. در ادامه شما را به تماشای ویدئویی از این اسکلت خارجی دعوت می‌کنیم:

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*