تیونینگ خودرو

ممنوعیت تیونینگ خودرو در کشور؛ متخلفان جریمه می‌شوند !

تیونینگ خودرو به‌تازگی جنجال زیادی به پا کرده است. ظاهرا مسئولان در پی افزایش اعمال تغییرات این‌چنینی روی خودروها، تدبیری تازه‌ اندیشه‌‌اند تا متخلفان برخورد کرده و آن‌ها را جریمه کنند.

این خبر از جایی شروع شد که رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ در گفتگویی با یکی از رسانه‌ها خبر از ممنوع بودن هرگونه تیونینگ و دست‌کاری خودرو داد. وی ضمن اعلام این‌که با خودرو‌های تحت شرایط برخورد خواهد شد گفت: «مطابق قانون هرگونه دست‌کاری در ارکان خودرو شامل موتور، اتاق، بدنه و شاسی ممنوع است.»

اگر از مفهوم دقیق تیونینگ آگاه نیستید، باید این‌طور تصریح کرد که به دسته‌ای از تغییرات در خودرو که موجب افزایش قدرت موتور، ترمز و تغییراتی در داخل و خارج آن می‌شود، تیونینگ می‌گویند.

البته تیونینگ خودرو به‌هیچ‌وجه امری غیرعادی نیست؛ در خارج از کشور هم تعدادی از بزرگ‌ترین کارخانه‌های خودروسازی، چنین تغییراتی را با استفاده از شرکت‌های زیرمجموعه‌ی خود بر روی خودروها اعمال می‌کنند؛ اما آنچه باعث شده این کار در ایران غیرقانونی خوانده شود، اعمال تیونینگ در مغازه‌ها و مراکزی به‌جز کارخانه‌ی اصلی است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران در ادامه صحبت‌هایش در خصوص نحوه‌ی برخورد با این‌گونه تخلفات توضیح داد: «پلیس در صورت مشاهده این‌گونه خودروها، آن‌ها را متوقف و به پارکینگ منتقل خواهد کرد و بعد از انتقال خودرو به پارکینگ، مالک ملزم به تغییر وضعیت خودرو به حالت استاندارد است.»

سردار حسنی، استفاده از رینگ‌های شناخته‌نشده اسپرت، فیبر کربن بدنه و تغییرات در ارتفاع خودرو را از دسته اقداماتی عنوان کرد که پلیس در صورت مشاهده، با آن برخورد خواهد کرد. وی همچنین اظهار کرد: «ارتفاع یک خودرو بر اساس ظرفیت و قدرت مشخص می‌شود بنابراین هرگونه دست‌کاری در آن باعث کاهش ایمنی شده و لذا باعث بروز حادثه خواهد شد.»

ممنوعیت تیونینگ در ایران، اولین قدم مسئولان به جهت کاهش خطرات جاده‌ای است. البته تیونینگ اگر به روش درست انجام شود خطر آفرین نخواهد بود اما متاسفانه در داخل کشور به دلیل عدم وجود سرمایه‌گذاری اصولی، شاهد چنین رخدادی هستیم.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۸ دیدگاه

 1. مجوز خاصی لازمه؟؟
  چون تو ایران یکی دو تا شرکت دارن کار میکنن

 2. ای بابا بازم یه تصمیم غیر منطقی مث تمام فرمایشات مسئولین بیعقل دیگه.اینم از همون بی عقلاست دیگه.

 3. بابا پس جوونای این مملکت چجوری تفریح کنن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  یکی تمام عشقش همین ماشینش
  انوقت انتظار ی جامعه شاد هم دارن هه

 4. اگه واقعا نگران امنیت مردم هستن باید تولید پراید و بقیه ماشینهای بی کیفیت رو متوقف کنن.

 5. کلاً هر چی که به آدم حال بده حرام است وسلام

 6. این دیگه آخر نامردیه
  آخه اینا هم ممنوعه !!!!!!

  سردار حسنی، استفاده از رینگ‌های شناخته‌نشده اسپرت، فیبر کربن بدنه و تغییرات در ارتفاع خودرو را از دسته اقداماتی عنوان کرد که پلیس در صورت مشاهده، با آن برخورد خواهد کرد

  چرااااااا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  حتما منظورش اینه همه رینگ سمند و پژو بندازن
  وگرنه رینگای شناخته شده رو کدوم پلیسی میشناسه ؟؟؟؟
  ممنوع کردن فیبر کربن دیگه واقعا مسخره هستش !!!
  تنوع خودروهامون خیلی زیاده دیگه تغییرشون هم نباید بدیم
  😐

  • سلام محمد. منظور سردار این بوده که اگر کسی برای خودرویی که سوار هست تغییراتی رو اعمال کنه که از نظر خود تولیدکنندش امنیت خودرو رو کاهش می‌ده باهاش برخورد خواهد شد. مثلا فرض کنید رینگ پراید سایز ۱۳ هست اما یه شخصی رینگ ۱۷ بهش ببنده یا ارتفاع ۱۶ سانتی پراید از سطح زمین رو با تغییراتی مواجه کنه و…

 7. سلام و درود
  انقدر که تفریح تو کشور زیاده یه تفریح و علاقه ام که جوونا دارن ممنوع میکنن .این خودش یه عامل اشتغال زایی بود متاسفم برای کشورم که فقط محدودیت ها رو زیاد میکنن