موتور الکتریکی هارلی دیویدسون (HarleyDavidson) تا پنج سال دیگر وارد بازار می‌شود

موتور الکتریکی هارلی دیویدسون تا پنج سال دیگر وارد بازار می‌شود

همانطور که در دنیای خودروسازی ما شاهد برندهای محبوب و فوق ستاره‌ای نظیر بنز، بوگاتی و شورلت هستیم، در دنیای موتورسازان نیز کمپانی‌هایی وجود دارند که توانسته‌اند خود را در حد یک ابر برند محبوب بالا بکشند؛ کمپانی‌های نظیر شرکت تولید موتور سیکلت هارلی دیویدسون (HarleyDavidson).

موتورهای هارلی دیویدسون به‌قدری در سطح جهان و البته در کشور خودمان محبوب هستند که محال است نام این کمپانی به گوش فرد علاقه‌مندی به دنیای موتورسواری برسد و آن موتورهای عضلانی هارلی دیویدسون با اگزوزهای کشیده و البته فرمانی که دارای شاخ‌های بلندتر از خود بدنه است، به ذهن او خطور نکند؛ خیلی‌ها که از این مرحله هم فراتر می‌روند و آن راننده‌های معروفش که عضو کلاب‌های موتورسواری و دارای ریش و موی بلند هستند و عینک دودی و دستمال سر بر روی صورت و سر خود دارند را هم به همراه موتور تصور می‌کنند!

موتور الکتریکی هارلی دیویدسون (HarleyDavidson) تا پنج سال دیگر وارد بازار می‌شود

موتورهای لوکس هارلی دیویدسون همواره دارای سبک طراحی عضلانی و حجم موتور بالایی بوده‌اند و از چندین دهه قبل‌تر تا همین حالا هم مشتریان خاص و پر و پا قرص خود را حفظ کرده‌اند. با اینکه موفقیت این برند در زمینه‌ی ساخت و فروش موتورسیکلت‌های کارآمد همواره پایدار بوده است، اما زمزمه‌هایی از سوی کارشناسان بازار شنیده می‌شود که نگرانی‌هایی را نشان می‌دهند و به نظر می‌رسد که این نگرانی‌ها باعث به وجود آمدن تغییراتی در رویکرد این کمپانی در آینده‌ی نه‌چندان دور بشوند.

اگر پیگیر مدل‌های مختلف این کمپانی آمریکایی بوده باشید، حتما می‌دانید که هارلی دیویدسون تا به حال هیچ یک از مدل‌هایش را به همراه موتور الکتریکی عرضه نکرده است و خریداران نمی‌توانند یک موتورسیکلت با سوخت الکتریکی را از برند محبوبشان خریداری کنند. شما هم که حتما می‌دانید که هر کمپانی موفقی برای اینکه بتواند موفقیت خود را ادامه دهد، باید اهداف خود را بر مبنای تغییرات بازار سازگار کند تا از نیازهای جدید هر روزه‌ی مشتریان خود عقب نماند.

حالا در این مورد خاص، تغییر بازار مربوط می‌شود به موتورسیکلت‌های الکتریکی و کمپانی‌ هارلی دیویدسون هم خوشبختانه به نظر می‌رسد که در برابر این تغییرات از خود انعطاف‌پذیری نشان داده و قصد دارد که به‌زودی اولین مدل از موتور‌سیکلت‌های قدرتمند خود که دارای موتور الکتریکی هستند و شارژ می‌شوند را تا حداکثر پنج سال آینده به بازار عرضه کند.

طرفداران هارلی دیویدسون پنج سال دیگر منتظر بمانند

موتور الکتریکی هارلی دیویدسون (HarleyDavidson) تا پنج سال دیگر وارد بازار می‌شودمعاون ارشد بخش تقاضای بازار جهانی در کمپانی هارلی یعنی آقای شان کامینگز (Sean Cummings) این موضوع را در نشریه‌ی میلواکی بیزینس ژورنال برای اولین بار اعلام کرده است و خبرگزاری Asphalt And Rubber نیز به نقل از این اظهار نظر، در گزارشی مدعی شده است که موتورسیکلت الکتریکی هارلی دیویدسون در مراحل ابتدایی تحقیق و طراحی است و قرار است که تا پنج سال دیگر و احتمالا ابتدا در بازار ایالات متحده‌ی آمریکا و سپس در سراسر جهان عرضه شود.

البته در این گزارش آمده است که این کمپانی برای اینکه بتواند اولین مدل الکتریکی از محصولات خود را تولید کند، راه دراز و پر پیچ و خمی در پیش دارد و احتمالا باید با چالش‌های ریز و درشت فراوانی دست و پنجه نرم کند. این موضوع به دو دلیل اتفاق رخ می‌دهد: اول اینکه برند هارلی در سراسر جهان به یک برند بسیار شناخته‌شده و محبوب تبدیل شده است که همه‌ی خریداران از کیفیت محصولات این برند تعریف می‌کنند؛ بنابراین مدیران کمپانی باید مطمئن شوند که همان‌طور که مدل‌ها‌ی بنزینی آنها توانسته‌اند خیلی از رقبای هم تراز خود را از میدان رقابت خارج کنند، موتور الکتریکی هارلی هم بتواند همان سطح از کیفیت را که همه‌ی خریداران احتمالی انتظار دارند، به آنها تحویل دهد؛ اگر هارلی در این راه موفق نشود، حتی ممکن است که به سبب خدشه‌ای که به اعتبارش وارد می‌شود، فروش موتورهای بنزینی این کمپانی هم با کاهش رو به رو شود و اوضاع اقتصادی و اجتماعی نه‌چندان مناسبی برای این برند با سابقه رخ دهد.

موتور الکتریکی هارلی دیویدسون (HarleyDavidson) تا پنج سال دیگر وارد بازار می‌شود

دلیل دومی که ساخت موتور الکتریکی هارلی دیویدسون را به یک چالش جدی تبدیل می‌کند، این است که مهندسان این کمپانی تا به حال برای ساخت مدل‌های الکتریکی تلاش چندانی نکرده‌اند و خطوط تولید هارلی با این نوع از فناوری ساخت، بیگانه است؛ بنابراین مدیران باید تلاش و هزینه‌ی دو چندانی در بخش تحقیق و توسعه‌ی ساخت مدل جدید به خرج دهند تا بتوانند استانداردهای طراحی خود را با این سیستم تامین قدرت کاملا ناشناخته (برای آنها)، سازگار کنند و برای رسیدن به این هدف نیاز است که سبک طراحی، ساختار مهندسی و سیستم انتقال قدرت معروف موتورهای هارلی دیویدسون به‌طورکلی دست‌خوش تغییرات گسترده‌ای شود؛ خاص بودن این کمپانی آمریکایی و تمایل کم آن برای همکاری مشترک با دیگر برندها و دخالت آنها در اصول طراحی سنتی هارلی نیز بر این موضوع تاثیرگذار است.

مدیرعامل هارلی دیویدسون از راه سخت پیش رو می‌گوید

موتور الکتریکی هارلی دیویدسون (HarleyDavidson) تا پنج سال دیگر وارد بازار می‌شود

جالب است بدانید که مت لواتیچ (Matt Levatich) مدیرعامل کمپانی هارلی دیویدسون نیز از این موضوع کاملا آگاهی دارد و در گفتگویی که اخیرا با نشریه‌ی وال استریت ژورنال انجام داده است، اعلام کرده که برای ساخت یک مدل الکتریکی قدرتمند از محصولات خود، آنها منتظر پیشرفت در زمینه‌ی باتری‌های شارژی هستند. آقای لواتیچ خاطر نشان کرده است که آنها نمی‌توانند در این فرصت کوتاه که برای خود تعیین کرده‌اند، به یک محصول الکتریکی ایده‌آل برسند که از نظر قیمت، کیفیت کارایی و مسافت قابل پیمودن در بهترین شرایط ممکن باشد، اما مهندسان و تمام کارکنان این کارخانه تمام تلاش خود را خواهند کرد تا بتوانند تا آنجایی که ممکن است به آن سطح نزدیک شوند.

بنابراین خیال هواداران این برند می‌تواند راحت باشد که مدیران هارلی دیویدسون کاملا از تغییر و تحولات بازار آگاهی دارند و با چشمانی باز به سمت آینده پیش می‌روند. البته شاید با توجه به صحبت‌های اخیر مدیرعامل هارلی که بیشتر برای کاهش انتظارات غیرواقعی بازار انجام گرفته است، این دسته از هواداران کمی دلسرد شده باشند اما خطاب به آن دسته از هواداران باید گفت مگر می‌شود برند دیویدسون بر روی یک غول الکتریکی فلزی بخورد، صدای موتورهای هارلی در مسیر اگزوزهای آن به دود تبدیل بشود و حاصل کار در مجموع، یک محصول ضعیف باشد؟!

موتور الکتریکی هارلی دیویدسون (HarleyDavidson) تا پنج سال دیگر وارد بازار می‌شود

گفتنی است که کمپانی هارلی دیویدسون در سال‌های اخیر چندان هم در بازار موتورهای الکتریکی بدون تحرک نبوده است و پروژه‌ی موتورسیکلت الکتریکی آنها با نام پروژه‌ی LiveWire مدتی است که در بین اعضای تیم ایده‌پردازی هارلی وجود داشته و حتی چند نمونه‌ی فیزیکی و کانسپت واقعی از این ایده هم ساخته شده است و این موتور در طی مسیر‌های کوتاهی به‌صورت آزمایشی توانسته است موفق عمل کند. حالا باید منتظر بمانیم و ببینیم که آیا این سبک از طراحی با کمی تغییر به همان موتوری تبدیل خواهد شد که قرار است پنج سال دیگر وارد بازارهای جهانی شود و یا طراحان این برند آمریکایی قصد دارند ورودشان به این حوزه را با یک طراحی مدرن و انقلابی جشن بگیرند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*