آموزش کامل سفارشی‌سازی بخش خمیده‌ی نمایشگر گلکسی اس ۷ اج

آموزش کامل سفارشی‌سازی بخش خمیده‌ی نمایشگر گلکسی اس ۷ اج

مهم‌ترین مشخصه‌ای که نمایشگر گلکسی اس ۷ اج (Galaxy S7 Edge) را از دیگر اسمارت فون‌های مشابه در بازار جدا می‌کند، مطمئنا بخش خمیده‌ یا همان قسمت اج در این دیوایس است که با این که ممکن است خیلی‌ها از قابلیت‌هایش مطلع نباشند، اما کاربران می‌توانند از آن استفاده‌های کاربردی و قابل توجهی داشته باشند.

احتمالا برای اکثریت دارندگان این دیوایس، بخش خمیده‌ی نمایشگر گلکسی اس ۷ اج بیشتر از آنکه خود را به‌عنوان ابزار کاربردی معرفی کند، به‌عنوان یک قسمت تزئینی و با هدف افزایش زیبایی اس ۷ اج به نظر برسد. البته همین‌طور هم هست و هدف سامسونگ نیز از طراحی این قسمت به‌گونه‌ای بوده است که طراحی ظاهری مدل اج نسل هفتم گلکسی های خود را به شکل متفاوتی دربیاورد؛ اما این به معنای آن نیست که شما نمی‌توانید استفاده‌های فراتری از زیبایی را برای این قسمت در نظر بگیرید.

در واقع از ابتدا هدف اصلی سامسونگ هم به این شکل بوده که قسمت خمیده‌ی نمایشگر گلکسی اس ۷ اج را به‌گونه‌ای طراحی کند که تا وقتی‌که کاربران خودشان نمی‌خواهند از آن استفاده کنند، قابلیت‌هایش به شکلی مخفی باقی بمانند و تنها به‌عنوان یک قسمت تزئینی و برای افزایش جلوه‌ی دیوایس به کار روند.

ما نیز در این آموزش در گجت نیوز قصد داریم که تمام قابلیت‌های این قسمت و تمام کاربردهایی که می‌توانید برای لبه‌ی نمایشگر گلکسی اس ۷ اج در نظر بگیرید را به شما عزیزان معرفی کنیم؛ بنابراین اگر شما هم یکی از این اسمارت فون‌های زیبا را در خانه دارید، پیشنهاد می‌کنیم که این آموزش را تا انتها دنبال کنید زیرا ممکن است که به احتمال زیاد به نکته‌ها و قابلیت‌هایی اشاره شود که برایتان جالب باشد و تا به حال از آنها اطلاع نداشته باشد.

قابلیت‌های اصلی قسمت خمیده‌ی نمایشگر گلکسی اس ۷ اج

آموزش کامل سفارشی‌سازی بخش خمیده‌ی نمایشگر گلکسی اس ۷ اج

در واقع لبه‌ی خمیده نمایشگر این دیوایس می‌تواند به سه شکل مختلف عمل کند و در هر حالت از این سه شکل، قابلیت‌های منحصر به فردی را برای کاربر به همراه داشته باشد؛ این سه شکل عبارت هستند از:

  • استفاده به‌عنوان پنل (Panel): برای دسترسی به این شکل از لبه‌ی خمیده‌ی نمایشگر گلکسی اس ۷ اج کافی است که دست خود را بر روی هر قسمتی از بخش مسطح نمایشگر این دیوایس بگذارید و آن را به سمت لبه‌ی خمیده بکشید. با این کار می‌توانید به مجموعه‌ای از میانبرها، اپلیکیشن‌ها، مخاطبان و ابزارها دسترسی داشته باشید (در ادامه آموزش تعیین این موارد را توضیح خواهیم داد).
  • استفاده برای نمایش فیدها (Feeds): در این حالت کاربران می‌توانند بدون اینکه نمایشگر خود را به‌طور کامل روشن کنند، تنها قسمت لبه‌ی خمیده را مشاهده کنند و با کشیدن دست خود بر روی ابتدا تا انتهای این لبه (سوایپ کردن) انواع نوتیفیکیشن‌های مربوط به شبکه‌های اجتماعی، تماس‌ها و پیام‌های مختلف برایشان نمایش داده شود.
  • استفاده به‌عنوان روشنایی (Lighting): احتمالا در تبلیغات مربوط به نمایشگر گلکسی اس ۷ اج هم این حالت را بارها مشاهده کرده‌اید که قسمت خمیده‌ی این نمایشگر می‌تواند با پخش نورهای مختلف و به رنگ‌های متفاوت، شما را از دریافت و یا تغییر موارد مختلف آگاه کند و حتی وقتی دیوایس خود را بر روی نمایشگر خود و بر روی سطحی مانند میز قرار داده‌اید، از طریق این نوتیفیکیشن‌های نوری از دریافت پیام‌های مهمتان آگاه شوید.

هرکدام از این سه حالت می‌توانند به‌صورت هم‌زمان فعال شوند و یا در صورت درخواست کاربر، هر سه مورد آنها غیرفعال شوند و در واقع بخش خمیده نیز مانند دیگر بخش‌های نمایشگر گلکسی اس ۷ اج عمل کند. سامسونگ برای راحتی کار کاربران و سرعت بالاتر برای تغییر این تنظیمات، یک صفحه‌ی مخصوص را برای قسمت اج در تنظیمات دیوایس تعبیه کرده است.

برای دسترسی به این صفحه کافی است که قسمت نوتیفیکیشن‌ها را از بالای صفحه به سمت پایین بکشید تا نوتیفیکیشن سنتر باز شود. حالا همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، بر روی آیکون تنظیمات تپ کنید تا وارد این قسمت بشوید و تمام تنظیمات دیوایس خود را مشاهده کنید:

آموزش کامل سفارشی‌سازی بخش خمیده‌ی نمایشگر گلکسی اس ۷ اج

سپس لازم است که صفحه را به سمت پایین اسکرول کنید تا به تنظیمات مخصوص لبه‌ی خمیده‌ی نمایشگر برسید. این صفحه با نام Edge screen مشخص شده است و باید بر روی آن تپ کنید:

آموزش کامل سفارشی‌سازی بخش خمیده‌ی نمایشگر گلکسی اس ۷ اج

حالا می‌توانید در صفحه‌ی مخصوص تنظیمات این قسمت و در پایین صفحه، هر سه حالتی که در بالا توضیح دادیم را مشاهده کنید و هرکدام از آنها را که می‌خواهید، فعال و یا غیرفعال نمایید. برای فعال کردن و یا غیرفعال کردن هر قسمت لازم است که ابتدا بر روی نام آن قسمت تپ کنید. سپس به صفحه‌ی جدیدی وارد می‌شوید که در قسمت بالایی صفحه می‌توانید سوئیچ خاموش و روشن (On/Off) را مشاهده کنید؛ با تغییر حالت این سوئیچ می‌توانید آن شکل از نمایش را بر روی قسمت خمیده‌ی نمایشگر گلکسی اس ۷ اج فعال کنید و یا برعکس:

حالا که متوجه شدید چگونه می‌توانید هر سه شکل مخصوص این قسمت را فعال و غیرفعال کنید، نوبت آن می‌رسد که وارد مرحله‌ی بعدی بشویم و تنظیمات هر سه شکل را بررسی کنیم تا ببینیم که چگونه می‌توانیم موارد مورد علاقه‌ی خود را در سفارشی‌سازی آنها اعمال کنیم.

آموزش سفارشی‌سازی حالت پنل (Panel)

از بین این سه حالتی که معرفی کردیم، حالت پنل را می‌توانیم جالب‌ترین و البته کاربردی‌ترین شکل استفاده از قسمت خمیده‌ی نمایشگر گلکسی اس ۷ اج بدانیم. این حالت در زمان‌هایی که از آن استفاده‌ای نمی‌کنید، تقریبا هیچ توجهی را به خود جلب نمی‌کنند، اما زمانی که از خارج از بخش اج به سمت آن سوایپ کنید و پنل را فعال کنید، می‌توانید سرعت کار خود را بسیار بالا ببرید و از انواع ابزارها و نرم افزارهای مختلف در این قسمت بهره ببرید:

آموزش کامل سفارشی‌سازی بخش خمیده‌ی نمایشگر گلکسی اس ۷ اج

برای دسترسی به تنظیمات قسمت پنل لازم است که بار دیگر مسیر قبلی را تکرار کنید (مسیر Settings > Edge screen) و با تپ کردن بر روی عنوان Edge panels، وارد تنظیمات مربوط به این بخش شوید:

آموزش کامل سفارشی‌سازی بخش خمیده‌ی نمایشگر گلکسی اس ۷ اج

حالا در این قسمت همان‌طور که مشاهده می‌کنید، تمام پنل هایی که به‌صورت پیش‌فرض برای استفاده در این قسمت آماده شده‌اند را می‌توانید ببینید و هرکدام را به همان شکلی که می‌خواهید و با تنظیماتی که به آن بیشتر علاقه دارید، در قسمت خمیده‌ی نمایشگر دیوایس خود قرار دهید. ابتدا توصیه می‌کنیم که به خود پنل‌ها توجهی نکنید و به سراغ تنظیمات نحوه‌ی نمایش آنها بروید.

در واقع هرکدام از این پنل‌ها دارای تعدادی آیتم مشخص هستند و عملکرد مشخصی هم دارند، بنابراین ابتدا بیایید نحوه‌ی نمایش آنها بر روی لبه‌ی نمایشگر را مشخص کنیم و بعد از آماده‌ کردن قالب اصلی، سپس به سراغ انتخاب خود پنل‌ها برویم. برای دسترسی به تنظیمات نحوه‌ی نمایش پنل‌ها، بر روی گزینه‌ی Edge panel handle settings که در قسمت پایینی پنل‌ها و در تصویر زیر نیز مشخص است، تپ کنید:

بعد از ورود به این قسمت شما می‌توانید با تغییر گزینه‌ی Position، محل نمایش پنل‌ها را از سمت راست به سمت چپ منتقل کنید و یا برعکس. در گزینه‌ی دوم که با نام Size مشخص شده است، شما می‌توانید اندازه‌ی این پنل‌ها را تغییر دهید و آنها را در حالت‌های کوچک، متوسط و یا بزرگ به نمایش دربیاورید. گزینه‌‌ی سوم نیز که با عبارت Transparency مشخص شده، سطح شفافیت این پنل‌ها را نشان می‌دهد.

وقتی این حالت را بر روی صد در صد قرار می‌دهید، پنل‌ها به‌صورت کاملا شفاف و نامرئی درمی‌آیند و تا زمانی که به سراغ آنها نروید (با سوایپ کردن)، به‌صورت مخفی باقی می‌مانند. بنابراین تعیین این بخش به سلیقه‌ی شما بستگی دارد و هر چه که این مقدار را به صفر نزدیک‌تر کنید، وضوح پنل‌ها بیشتر می‌شود و بر روی نمایشگر کاملا دیده خواهند شد؛ در ضمن در سمت راست صفحه‌ی تنظیمات نیز یک پیش نمایش از این پنل‌ها را مشاهده خواهید کرد و می‌توانید با تغییر مکان آن بر روی صفحه، تعیین کنید که پنل‌ها بر روی چه قسمتی از بخش اج نمایش داده شوند.

بعد از اینکه تنظیمات نحوه‌ی نمایش پنل‌ها را تعیین کردیم، حالا زمان آن فرا رسیده است که به سراغ محتویات خود پنل‌ها برویم و تعیین کنیم که چه آیتم‌هایی بر روی قسمت خمیده‌ی نمایشگر گلکسی اس اج نمایش داده شود. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، در این قسمت تعداد قابل توجهی از پنل‌های پیشفرض وجود دارد که می‌توانید با انتخاب هرکدام و زدن تیک بالای آنها، آن پنل را فعال کنید.

این پنل‌‌ها که شامل پنل اپلیکیشن‌ها، مخاطبان، یاهو اسپورتس، اینترنت، ابزارهای سریع، آب و هوا و چند مورد دیگر می‌شوند، قابلیت این را هم دارند که محتویات متفاوتی را نمایش دهند و شما این کار را با لمس کردن آیکون مداد در زیر هرکدام از آنها می‌توانید مشاهده کنید. در ضمن می‌توانید با لمس کردن عبارت Reorder در بالای صفحه و در کنار عنوان Download, ترتیب نمایش این پنل‌ها را تغییر بدهید و کاری کنید که پنل‌هایی که بیشتر مورد استفاده‌ی شما قرار می‌گیرند، قبل از پنل‌های دیگر نمایش داده شوند؛ پیشنهاد می‌کنم که با مدتی با تنظیمات این قسمت کار کنید و حالت‌های مختلف پنل‌ها را به همراه حالت‌های مختلف نمایشی برای هرکدام آزمایش کنید تا بتوانید بهترین حالت ممکن که بیشتر با سلایق و نیازهای روزانه‌ی شما در ارتباط است را به دست بیاورید:

آموزش کامل سفارشی‌سازی بخش خمیده‌ی نمایشگر گلکسی اس ۷ اج

البته همان‌طور که گفتیم، تعداد قابل توجهی از پنل‌های مختلف به‌صورت پیش‌فرض در این قسمت قرار دارد که شما می‌توانید از بین آنها و مطابق علایق خود انتخاب کنید، اما خب این تعداد ممکن است که برای بعضی از کاربران کافی نباشد. در واقع سامسونگ هم از این موضوع باخبر بوده و به همین دلیل فروشگاه مخصوصی را برای عرضه و دریافت پنل‌های شخص ثالث ایجاد کرده است.

اگر شما هم نتوانسته‌اید پنل مورد نظر خود را از میان گزینه‌های پیشفرض انتخاب کنید، کافی است که بر روی عبارت Download تپ کنید و با ورود به فروشگاه نرم افزار پنل‌ها، مانند هر فروشگاه نرم افزاری دیگری، پنل‌های مورد علاقه‌ی خود را جستجو کنید و از میان ده‌ها گزینه‌ی متنوع نظیر پنل‌های مخصوص اپلیکیشن‌های پیام رسان، سرویس‌های آنلاین موسیقی و حتی پنل‌های بازی و سرگرمی، آیتم مورد نظر خود را پیدا کنید. علاوه بر اینکه تعداد قابل توجهی از پنل‌های با ارزش و با قیمت‌های مناسب در این فروشگاه قرار داده شده و هر روز هم بر تعداد آنها افزوده می‌شود، شما می‌توانید با مراجعه به تب FREE، تعداد زیادی از پنل‌های کاربردی جذاب را پیدا کنید که رایگان هستند و برای نصب آنها نیازی به پرداخت هیچ هزینه‌ای ندارید:

آموزش کامل سفارشی‌سازی بخش خمیده‌ی نمایشگر گلکسی اس ۷ اج

آموزش سفارشی‌سازی حالت فیدها (Feeds)

حالت نمایش فیدها نیز همان‌طور که از نام آن مشخص است، به‌جای این که بیاید و تعدادی از آیکون‌ها و تصاویر را برای شما به نمایش در بیاورد، قسمت خمیده‌ی نمایشگر گلکسی اس ۷ اج را به یک تابلوی اطلاعات تبدیل می‌کند و با نمایش اطلاعات مختلف، نوتیفیکیشن‌ها، تماس‌های دریافتی و نمودارهای اطلاعاتی بهتان کمک می‌کند که با سرعت بالا و بدون نیاز به وارد شدن به اپلیکیشن مربوطه، از آن مورد آگاه شوید و به‌سرعت به فعالیت اصلی خود بازگردید.

برای ورود به تنظیمات حالت فیدها نیز مطابق روش قبلی کافی است وارد تنظیمات بخش Edge (مسیر Settings > Edge screen) شوید و این بار به‌جای گزینه‌ی پنل‌ها، بر روی عبارت Edge Feeds تپ کنید تا وارد تنظیمات این قسمت شوید. تفاوت این حالت با حالت پنل‌ها در این است که شما نمی‌توانید تنظیمات مربوط به نحوه‌ی نمایش فیدها، اندازه‌ی آنها و محل نمایششان را تغییر دهید.

در این قسمت تنها می‌توانید بر روی گزینه‌ی Edge Feed Timeout در پایین قسمت فیدها تپ کنید و همان‌طور که از آن این گزینه مشخص است، مدت زمان نمایش فیدها بر روی صفحه را تعیین کنید. این گزینه در حالت پیش‌فرض بر روی سی ثانیه تنظیم شده است و این به معنای آن است که هر فید بعد از ظاهر شدن بر روی صفحه، به میزان سی ثانیه بر روی قسمت خمیده‌ی نمایشگر گلکسی اس ۷ اج باقی می‌ماند و سپس ناپدید می‌شود؛ شما می‌توانید این مقدار را کاهش دهید و یا مدت آن را زیادتر کنید.

به غیر از این مورد، شما می‌توانید تمام فیدهایی که به‌صورت پیش‌فرض توسط سامسونگ در این قسمت قرار گرفته را در صفحه‌ی تنظیمات آن مشاهده کنید و مشابه حالت قبلی، با زدن تیک‌های بالای سر هرکدام، آن فید را فعال کنید و یا با برداشتن تیک، فید مورد نظر را از چرخه‌ی نمایش، حذف کنید. گزینه‌ی Reorder نیز برای تغییر ترتیب نمایش فیدها در بالای صفحه و در کنار گزینه‌ی Download قرار گرفته است.

خود گزینه‌ی Download نیز همانطور که در حالت قبلی توضیح دادیم، شما را به فروشگاه نرم افزاری فیدهای آماده شده توسط توسعه دهندگان شخص ثالث می‌برد که البته برخلاف فروشگاه پنل‌ها، در این فروشگاه شما آیتم‌های زیادی را مشاهده نخواهید کرد و در واقع تا زمان نوشته شدن این آموزش در گجت نیوز، تنها دو فید رایگان در این فروشگاه برای دانلود قرار گرفته‌اند که هر دو مخصوص فیدهای خبرگزاری‌ها و لینک‌های RSS سایت‌های مختلف هستند.

البته این موضوع کاملا منطقی است زیرا تعداد حالاتی که یک فید می‌تواند در لبه‌ی نمایشگر اس ۷ اج نمایشگر داده شود، مقدار محدودی دارد و همین مقدار محدود هم توسط خود سامسونگ و با استفاده از فیدهایی نظیر فید مربوط به اپلیکیشن سلامتی و شمارنده‌ی قدم‌ها، فید مربوط به یاهو اسپورتس برای نمایش نتایج مسابقات ورزشی، فید نمایش پیام‌ها و تماس‌های دریافتی، خروجی و از دست رفته و فید مربوط به اخبار سهام پوشش داده شده است؛ بنابراین شما عزیزان اگر کمی صبر کنید، می‌توانید احتمالا تا چند ماه دیگر، شاهد عرضه‌ی فیدهای بیشتری در فروشگاه مخصوص این قسمت باشید.

آموزش سفارشی‌سازی حالت روشنایی (Lighting)

حالت سوم که در واقع ساده‌ترین کاربرد قسمت خمیده‌ی نمایشگر گلکسی اس ۷ اج را به نمایش می‌گذارد، حالت نمایش روشنایی یا همان لایتنینگ است. البته این حالت علیرغم این که تنظیمات خاصی ندارد و بسیار ساده و ابتدایی به نظر می‌رسد، اما جزو پرکاربردترین و محبوب‌ترین حالت‌های مخصوص لبه‌ی نمایشگر این دیوایس است.

بعد از اینکه به مسیر Settings > Edge screen رفتید، لازم است بر روی گزینه‌ی سوم که با عنوان Edge Lighting مشخص شده، تپ کنید تا وارد تنظیمات مربوط به حالت روشنایی شوید. در این صفحه شما می‌توانید این روشنایی را فعال کنید و یا با تغییر حالت سوئیچ از On به Off، آن را خاموش کنید؛ اگر حالت روشنایی فعال باشد، وقتی‌که دیوایس را به‌صورت برعکس بر روی سطحی قرار داده‌اید (یعنی تاچ اسکرین بر روی سطح قرار گرفته است) و نوتیفیکیشنی دریافت می‌کنید، قسمت خمیده روشن می‌شود و شما بدون این که نیازی به شنیدن صدای یا دیدن نمایشگر داشته باشید، متوجه دریافت آن نوتیفیکیشن می‌شوید.

تنها گزینه‌ای که در این قسمت قابل تغییر است و شما آن را در زیر تصویر دموی این حالت مشاهده می‌کنید، قابلیت ارسال پیام سریع است. با تپ کردن بر روی عبارت Quick reply و وارد شدن به تنظیمات این قسمت، شما می‌توانید حالت پیام سریع را فعال کنید تا هنگام دریافت تماس‌های دریافتی، بدون این که نیازی به لمس نمایشگر گلکسی اس ۷ اج باشد، آن تماس را رد کنید.

در واقع هنگامی‌که این گزینه فعال باشد و شما تماسی را دریافت کنید، این امکان برایتان وجود خواهد داشت که انگشت خود را بر روی سنسور اندازه‌‌گیری ضربان قلب که بر روی پنل پشتی گلکسی اس ۷ اج و در کنار دوربین قرار دارد، بگذارید و با این کار، تماس دریافتی را رد کنید. بعد از اینکه شما انگشت خود را بر روی این سنسور قرار داده و دو ثانیه صبر کنید، تماس دریافتی رد شده و پیامی برای مخاطب مورد نظر ارسال می‌شود.

متن این پیام به‌صورت پیشفرض بر روی یک عبارت انگلیسی شامل عبارت «نمی‌توانم صحبت کنم و بعدا تماس خواهم گرفت» تنظیم شده است که شما می‌توانید با تپ کردن بر روی آن، متن را تغییر دهید و هر پیامی که خودتان می‌خواهید را جایگزین این پیام پیشفرض کنید.

در انتها امیدواریم که این مطلب برایتان مفید واقع شود و شما عزیزان گجت نیوزی که از گلکسی اس ۷ اج استفاده می‌کنید، بتوانید با استفاده از آموزش بالا استفاده‌ی بهتری از قسمت خمیده‌ی نمایشگر این دیوایس زیبا داشته باشید و با استفاده از میانبرها و امکاناتی که سامسونگ برای این قسمت تعبیه کرده است، سرعت کار روزانه‌ی خود را بالا ببرید و حس لذت‌بخشی از تکنولوژی جدید به دست بیاورید!

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. سلام تازه این گوشی اس ۷اج رو گرفتم ..میخواستم بپرسم دکمه های لمسی رو چجوری میشه دایم روشن کرد؟مدت زمان زمان نور کلید لمسی کجاس.
    و اینکه واسه دریافت پیامک زمانی ک گوشی برعکسه کجا میشه نوری ک میافته رچ تغییر رنگ بدیم؟منتظر جوابتون هستم سریعتر ..تشکر