مقایسه دوربین اچ تی سی 10

مقایسه دوربین اچ تی سی ۱۰ با دوربین اکسپریا ایکس

حدس بزنید: کاربران بیشتر از چه چیزی عکس می‌گیرند؟ خودشان یا مناظر و صنایع دستی همچون برج ایفل و تابلوی مونا لیسا؟ شاید این روزها بیشتر از غذا و حیوانات با نمک عکس می‌گیریم. پاسخ هر چه باشد، مطمئنا تلفن‌های هوشمند کمک بسیاری در رسیدن ما به این نقطه کرده‌اند. اکثر تلفن‌های هوشمند با دوربین قدرتمندی همراه هستند که هر کس می‌تواند از آنها ببرد؛ اما در مقایسه دوربین اچ تی سی ۱۰ (HTC 10) با دوربین اکسپریا ایکس (Sony Xperia X) کدام‌یک عملکرد بهتری دارد؟

با مقایسه دوربین اچ تی سی ۱۰ و اکسپریا ایکس همراه ما باشید.

دوربین تلفن هوشمند اکسپریا ایکس سونی اخیرا در مقایسه با محصولاتی نظیر آیفون ۶s و گلکسی S7 ناموفق بود؛ اما در این مقاله می‌خواهیم شانس دیگری را به این محصول بدهیم. در اینجا قصد داریم به مقایسه دوربین اچ تی سی ۱۰ با اکسپریا ایکس سونی بپردازیم. توجه شما را به جدول زیر و مقایسه کلی مشخصات دوربین این دو محصول جلب می‌نماییم:

مقایسه دوربین اچ تی سی 10

با نگاهی به جدول بالا می‌توان فهمید که اچ تی سی ۱۰ به لطف پیکسل‌های بزرگ‌تر و همچنین گشادگی بیشتر لنز عملکرد بهتری در موقعیت‌های کم نور و تاریک دارد؛ اما از طرفی کمیت مگاپیکسل‌ها در دوربین سونی اکسپریا ایکس حدود دو برابر اچ تی سی ۱۰ است؛ اما در مقایسه دوربین اچ تی سی ۱۰ با دوربین اکسپریا ایکس متوجه شدیم که تلفن هوشمند سونی علی‌رغم وعده تجربه ۲۳ مگاپیکسلی دوربین، به‌صورت پیش‌فرض تصاویر ۸ مگاپیکسلی با ابعاد ۱۶:۹ ثبت می‌کند؛ اکثر کاربران نیز به احتمال زیاد این حالت را تغییر نداده و از آن استفاده می‌کنند. از طرفی اچ تی سی ۱۰ به‌صورت پیش‌فرض تصاویر ۱۲ مگاپیکسلی ثبت می‌کند.

توجه داشته باشید که تصاویر قرار گرفته در این مقاله به‌صورت کم حجم و کراپ شده هستند و جهت مشاهده تصویر در ابعاد و حجم اصلی باید بر روی آنها کلیک کنید.

منظره اول: عمارت بزرگ

مقایسه دوربین اچ تی سی 10

مقایسه دوربین اچ تی سی 10

یک موضوع کاملا مشخص است: هرکدام از این دو تلفن هوشمند، جهت نحوه به تصویر کشیدن یک منظره روش و استایل خاص خود را دنبال می‌کنند. دوربین سونی اکسپریا ایکس به دنبال تجربه ثبت تصاویری با فوکوس و تمرکز بالاست که به همین دلیل تصاویر تولیدی دوربین آن طبع سردی دارند و اصلا جذاب نیستند. از طرفی در مقایسه دوربین اچ تی سی ۱۰ با این محصول، تصاویر ثبت شده در این تلفن هوشمند طبع گرم و جذابی را به همراه داشتند. در زمینه دقت رنگ و طبع تصویر، هیچ‌کدام از تصاویر تولیدی دو محصول را نمی‌توان کاملا دقیق و طبیعی در نظر گرفت و نقطه اصلی چیزی مابین دو تصویر است.

به نظر می‌رسد دوربین اچ تی سی ۱۰ در ثبت جزئیات عملکرد بهتری داشته است. البته اگر در تصاویر این محصول زوم کنیم، متوجه دستکاری‌های زیاد می‌شویم، اما در مجموع در مقایسه دوربین اچ تی سی ۱۰ با اکسپریا ایکس، عملکرد پرچم‌دار تایوانی بهتر بود؛ اما با کمی دقت در تصویر ثبت شده با دوربین سونی متوجه می‌شویم که این محصول در مدیریت و ثبت جزئیات با مشکل روبروست، به همین خاطر است که اشیاء در تصویر ثبت شده توسط آن کمی لکه‌دار هستند، به‌خصوص اگر به قسمت‌های کناری تصویر مراجعه کنیم. در مجموع به خاطر عملکرد بهتر دوربین پرچم‌دار تایوانی، امتیاز این بخش به اچ تی سی ۱۰ اختصاص داده می‌شود.

برنده در منظره اول: اچ تی سی ۱۰

منظره دوم: در گل فروشی

مقایسه دوربین اچ تی سی 10

مقایسه دوربین اچ تی سی 10

در این بخش از مقایسه دوربین اچ تی سی ۱۰ با اکسپریا ایکس ، تصاویر دوربین سونی همچون منظره عمارت طبع سردی دارد. به همین خاطر است که در این قسمت از بررسی نیز برنده را پرچم‌دار تایوانی می‌دانیم، چراکه تصاویر طبیعی و زیباتری را تولید می‌کند. با نگاهی نزدیک‌تر به تصویر ثبت شده توسط اکسپریا ایکس، متوجه لکه‌های روی جزئیات تصویر می‌شویم. از طرفی اچ تی سی ۱۰ عملکرد مناسبی در ثبت جزئیات تمیز و زیبا دارد که البته نمی‌توان آن را بسیار ایده آل در نظر گرفت اما به نسبت محصول سونی قطعا بهتر است.

برنده در منظره دوم: اچ تی سی ۱۰

منظره سوم: پس از باران

مقایسه دوربین اچ تی سی 10

مقایسه دوربین اچ تی سی 10

صادقانه بگوییم که هر دو تصویر ثبت شده در این بخش از مقایسه دوربین اچ تی سی ۱۰ با دوربین اکسپریا ایکس به نظر زیبا هستند؛ اما به هر حال تقریبا اکثر تصاویر کلوز آپ جذابیت خاصی دارند. این دو تصویر در مجموع شامل جزئیات متعددی هستند که می‌توان با زوم کردن آن‌ها را مشاهده کرد. تنها مورد قابل ذکر در این بخش، زیباسازی بیش از حد در اچ تی سی ۱۰ است. در مجموع عملکرد این دو تلفن هوشمند در منظره سوم نسبتا یکسان ارزیابی می‌شود.

برنده در منظره سوم: مساوی

منظره چهارم: گوشه‌ای از اتاق

مقایسه دوربین اچ تی سی 10

مقایسه دوربین اچ تی سی 10

یک گوشه گرم و نرم و راحت که بتوان بر روی کاناپه لم داد و به مطالعه یا وب گردی پرداخت! چنین منظره‌ای نیز سوژه خوبی برای مقاله مقایسه دوربین اچ تی سی ۱۰ با اکسپریا ایکس است. نتایج به دست آماده در این بخش از بررسی آنچنان غافلگیر کننده نبودند: تصاویر ثبت شده توسط دوربین سونی همچنان با طبع سرد ثبت شده‌اند. از طرفی پرچم‌دار تایوانی به‌خوبی توانسته است رنگ‌ها را با دقت و بسیار طبیعی تولید کند؛ کامیون آتش نشانی بالای قفسه واقعا قرمز است و برخلاف تصویر اکسپریا ایکس خبری از رنگ صورتی نیست. همچنین دقت تصویر در اچ تی سی ۱۰ بیشتر است و جهت فهمیدن این موضوع به زوم کردن در تصویر نیازی نیست.

برنده در منظره چهارم: اچ تی سی ۱۰

منظره پنجم: کلیسای بزرگ در شب

مقایسه دوربین اچ تی سی 10

مقایسه دوربین اچ تی سی 10

با بررسی تصاویر ثبت شده توسط اکسپریا ایکس متوجه شدیم که اوضاع در دوربین این تلفن هوشمند اصلا خوب نیست. برخلاف سنسور رزولوشن بالای دوربین این محصول، تثبیت جزئیات آن در شب و نور کم بسیار ضعیف است. برای فهمیدن برتری بی‌چون و چرای اچ تی سی ۱۰ در این زمینه حتی نیاز به زوم کردن در تصاویر هم نیست! دوربین پرچم‌دار تایوانی در تاریکی شب نیز به‌خوبی جزئیات را به تصویر می‌کشد. با این حال دقت رنگ هنوز هم آنچنان ایده‌آل نیست و این موضوع در دوربین هر دو محصول مطرح است.

برنده در منظره پنجم:‌ اچ تی سی ۱۰

منظره ششم: مجسمه

مقایسه دوربین اچ تی سی 10

مقایسه دوربین اچ تی سی 10

آخرین سوژه تصویر مربوط به دوست عزیزمان است که از قرار گرفتن در تصاویر مربوط به مقایسه دوربین اچ تی سی ۱۰ با اکسپریا ایکس بسیار خوشحال شد! در زمینه کیفیت تصویر مشخص است که اچ تی سی ۱۰ بازم هم جزئیات بیشتری را با کیفیت بالا به تصویر کشیده است. با این حال عملکرد دوربین اکسپریا ایکس در باز تولید رنگ‌ها تا حدی امیدوار کننده بود. عملکرد هر دو محصول در این بخش از بررسی تقریبا یکسان بود.

برنده در منظره ششم: مساوی

نتیجه‌گیری: سومین شکست، بازنده بزرگ

این سومین شکست پیاپی سونی اکسپریا ایکس در مقایسه دوربین‌ها بود. دوربین این محصول نتوانست در برابر آیفون ۶s، گلکسی اس ۷ سامسونگ و حالا اچ تی سی ۱۰ حرفی برای گفتن داشته باشد.

البته نمی‌خواهیم عملکرد دوربین اکسپریا ایکس را نامطلوب نشان دهیم. از طرفی این محصول با نقاط قوتی نیز همراه است که از جمله آنها می‌توان به فوکوس خودکار بسیار سریع و چشم‌انداز گسترده اشاره کرد؛ اما وقتی به کیفیت واقعی تصاویر می‌رسیم، دوربین اکسپریا ایکس در حد انتظارات ظاهر نمی‌شود، به‌خصوص که قیمتی مشابه با پرچم‌دار کنونی سامسونگ دارد. آیا مشکل از لنز‌های به کار گرفته شده در اکسپریا ایکس است؟ یا بخش نرم‌افزاری محصول باید بهبود یابد؟ در این زمینه پاسخ خاصی نداریم؛ اما در یک زمینه مطمئن هستیم: سونی می‌تواند بهتر عمل کند و باید در آینده عملکرد بهتری از آن ببینیم.

مقایسه دوربین اچ تی سی 10

نظر شما در رابطه با تصاویر ثبت شده در مقایسه دوربین اچ تی سی ۱۰ با دوربین سونی اکسپریا ایکس چیست؟