بیوهکرها

بیوهکرها موفق شدند توانایی‌های فرابشری انسان را شکوفا کنند

همواره پیشرفت‌های علمی و تکنولوژیکی سبب توسعه علوم مختلف از جمله پزشکی و زیست شناسی شده است. بارها و بارها نام هکرهای کامپیوتری را بر سر زبان‌ها شنیده‌ایم که عمده فعالیت آنها به‌قصد نفوذ به یک سیستم یا نرم افزار بوده و یا در حالت مثبت قضیه به افزایش سطح امنیتی یک شبکه کمک می‌کنند؛ اما در مورد بیوهکرها چقدر می‌دانید؟

اگر هکرها را از دنیای مجازی رایانه‌ای خارج کرده و وارد دنیای علم پزشکی و زیست شناسی کنیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در چند سال گذشته شاهد شکل‌گیری گروه‌هایی با نام بیوهکرها (هکرهای زیستی) بوده‌ایم که فعالیت‌های آنها روی بدن انسان‌ها نتایج فوق‌العاده باورنکردنی و عجیب را رقم زده است. آنها با کار کردن برو روی سیستم مغزی و عصبی انسان و قرار دادن تراشه‌ها و چیپست‌هایی در اندام‌های بدن سبب شده‌اند تا انسان‌ها به توانایی‌هایی خارق‌العاده دست پیدا کنند.

ایمپلنت‌ها درواقع یکی از انواع فرستنده‌های امواج رادیویی هستند که می‌توانند پیام‌ها و فرکانس‌هایی با سرعت‌های بسیار بالا را بین دو جسم مخابره کنند

برای اولین بار در سال 1998 بیوهکرها موفق به جاسازی یک ایمپلنت درون بازوی فرد شدند که به او امکان باز و بسته کردن درب اتاق و یا روشن کردن لامپ‌ها خانه را با استفاده از تفکرات وی می‌داد! پزشکان و بیوهکرها پس از اینکه اطمینان حاصل کردند در محل جاسازی ایمپلنت هیچ نوع عفونتی مشاهده نمی‌شود و دستگاه به‌خوبی کار می‌کند اقدام به فعال‌سازی تراشه کردند. علاوه بر ایمپلنت‌ها برای دریافت امواج ارسالی از سوی این قطعات لازم است تا گیرنده‌ای بسیار قدرتمند خارج از بدن شخص وجود داشته باشد تا پیام‌های ارسالی از سوی ایمپلنت‌ها را دریافت کرده و به آنان پاسخ دهد.

این قطعات دریافت کننده امواج، RFID نام دارند که نام مختصر عبارت Radio Frequency Identification Device یا همان دستگاه شناسایی کننده فرکانس‌های رادیویی است. RFID دقیقا عملکردی مشابه با فناوری NFC دارند بدین ترتیب که بدون لمس اشیای مورد نظر قادر به ارسال و دریافت پیام هستند. RFID ها در سال 1998 دارای طولی به‌اندازه یک اینچ بودند اما امروزه به لطف توسعه فناوری به ‌اندازه یک دانه برنج شده‌اند تا قرارگیری آنها در بدن و یا سایر قسمت‌های خارجی با سهولت امکان‌پذیر باشد.

بیوهکرها

Mark Gasson یکی از محققین و دانشمندان این فناوری توانسته تا با بهبود عملکرد این تراشه‌ها پایداری و استحکام این قطعات را به‌طور چشمگیری افزایش دهد تا لازم نباشد هرچند سال محل قرارگیری تراشه‌ها در بدن شکافته شده تا قطعه مورد نظر تعویض گردد. Gasson و تیم تحقیقاتی او بر روی پروژه‌ای بسیار خیره کننده کار می‌کردند که نتایج آن در ماه ژانویه سال 2015 همگان را متحیر ساخت.

آنها بر روی کارکنان یکی از دفاتر دولتی در سوئد کار می‌کردند که درنهایت موفق شدند قدرت‌هایی باورنکردنی را به کارکنان آن دفتر انتقال دهند. آنان قادر بودند تا با ایمپلنت‌های خود که توسط خال‌کوبی در زیرپوست قرار داده بودند درب‌های شرکت را باز و بسته کرده و یا دستگاه کپی را راه‌اندازی کنند!

بیوهکرها

با توسعه وسایل و قطعات الکترونیکی بیوهکرها قادر خواهند بود تا طیف کاری و فعالیت خود را افزایش داده و توانایی‌های زیادی را برای افراد ایجاد کنند. Moon Ribas یکی از افرادی است که تحت عمل‌های بیوهکران توانسته تا سنسوری بسیار حساس به لرزش را در آرنج خود جاسازی کند که این سنسور او را قادر می‌سازد تا از کوچک‌ترین زلزله‌ها و لرزش‌های ناشی از زمین مطلع شود همچنین Neil Harbisson یکی از افرادی بود که تا چند سال پیش دچار بیماری کور رنگی حادی شده بود تا جایی که کاملا توانایی تشخیص رنگ‌ها را از دست داده بود. او توانست به لطف بیوهکرها دوربینی فوق پیشرفته در جمجمه خود قرار دهد. این دوربین رنگ‌هایی با طیف‌های بسیار بزرگ را شناسایی کرده و آنها را از طریق ارتعاشات الکترونیکی به مغز ارسال می‌کند.

بدین ترتیب هم‌اکنون Neil Harbisson یکی از قدرتمندترین چشمان بشر را در زمینه تشخیص رنگ‌ها و شناسایی طیف‌های بسیار نزدیک رنگی را دارد. در این میان نباید Stelarc یکی از هنرمندان حوزه نقاشی دیجیتال را که موفق شد بر روی بازوی خود یک گوش انسانی را رشد دهد فراموش کنیم!

بیوهکرها

برخی از بیوهکران نیز اقدام به انجام آزمایش بر روی بدن خود کردند تا جایی که با قرار دادن آهنرباهایی مخصوص در کنار سیم‌پیچ‌های با اشکال مختلف موفق شدن تا امواج فراصوتی یا مادون قرمز را تشخیص دهند همچنین آنها توانایی لمس اشیا از راه دور و تشخیص حرارت را از فواصل بسیار طولانی را با بهره‌گیری از سنسورهای خارجی پیدا کردند.

در حال حاضر پیشرفته‌ترین تکنولوژی این زمینه neurohacking نام دارد که بیوهکران و متخصصین مغز قادرند تا با بهره‌گیری از آن سیستم عصبی بدن را اصلاح نمایند. این فناوری افراد فلج یا معلولان حرکتی را قادر می‌سازد تا دوباره سیستم عصبی و تحرکی خود را بازیابی نموده و بار دیگر توانایی حرکت را پیدا کنند. BrainGate یکی از کسانی است که با استفاده از این فناوری توانسته با قدرت تفکر خود یک ربات را از طریق اتصال اینترنت کنترل کند. بدین شیوه که هر حرکت فیزیکی که از ذهن او می‌گذرد بلافاصله به مفاصل حرکتی ربات منتقل شده و ربات در جهت افکار او حرکت می‌کند!

بدون شک تکنولوژی biohacking در سال‌های آینده رنگ و بوی جامع‌تری به خود خواهد گرفت و شاهد بهره‌گیری از آن در تمام علوم مختلف خواهیم بود. همچنین محققین در حال تلاش هستند تا مرزهای کاربرد این فناوری را بیش از پیش توسعه داده و انقلابی عظیم را در حوزه‌های پزشکی و علمی خلق کنند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

2 دیدگاه

  1. جه عجیب ، نمیدونستم هم چیز چیزایی هم هست

  2. اره! بدون اینترنت اصلا نمیشه زندگی کرد و دائم هم سرمون هم تو گوشیمونه. عینک گوگل و هلولنز رو هم که بیاد، قبول می کنم.
    اما
    بیشتر از این و اونم ایجوری رو، نه.
    نه عزیز!
    تو قرن بیستم به دنیا اومدم.