باکتری کشنده

نفس نکشید؛ این باکتری کشنده از راه بینی شما را مبتلا خواهد کرد

هر چیزی ممکن است که خطرناک باشد. ایستادن زیادی بد است، نشستن‌ زیاد نیست مضر است و حال نفس کشیدن نیز ممکن است باعث مرگ گردد. عملی که به‌راحتی می‌تواند ما را در معرض باکتری کشنده‌ای قرار دهد که به‌احتمال ۵۰ درصد ما را از پای درخواهد آورد.

این باکتری نام طولانی را یدک می‌کشد، Burkholderia pseudomallei نام این باکتری است که باعث بیماری melioidosis می‌شود. ملیودوسیس نام یک بیماری عفونی ناشی از همان باکتری کشنده با نام طولانی است که در خاک و آب زندگی می‌کند. این بیماری در آسیای جنوب شرقی و استرالیا شناخته شده است؛ اما تا زمانی که این تحقیقات در اوایل این هفته در مجله ایمنی و جامعه (Immunity and Society) منتشر نشده بود، نمی‌دانستیم که افراد چگونه در معرض این باکتری قرار گرفته و به آن مبتلا می‌شوند. با مطالعه بر روی موش‌های آزمایشگاهی، مشخص شد که این باکتری کشنده از راه بینی به ساقه مغز و نخاع در کمتر از ۲۴ ساعت وارد شده و این مناطق را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

James St John، رئیس مرکز نوروبیولوژی و سلول‌های بنیادی کِلِم جونز در دانشگاه گریفیث – گریفیث در این مطالعه با دانشگاه Bond همکاری نزدیکی داشته است – می‌گوید: “ تصور کنید که در منطقه جنوب شرق آسیا در حال قدم زدن هستید، با تمام وجود هوا را استشمام کرده و از مناظر اطراف لذت می‌برید. این باکتری کشنده خود را به‌ مغز رسانده و به نخاع آسیب وارد می‌کند”

باکتری کشنده

نکته جالب و یا شاید وحشتناک دیگر درباره این باکتری این است که مدت زمان زندگی این باکتری بسیار طولانی است. طولانی‌ترین دوره کمون شناخته شده برای این باکتری ۶۲ سال است. مورد شگفت‌انگیزی است. یک مرد می‌تواند در جنگ جهانی دوم توسط ارتش ژاپن به اسارت گرفته شده باشد و اکنون پس از گذشت شش دهه، هیچ نظری درباره او نمی‌توان داد.

دکتر جیمز در ادامه می‌گوید: “این باکتری می‌تواند برای ده‌ها در انتظار بنشیند تا در یک لحظه مناسب وارد عمل شود و یا تنها آسیب‌های کمی را در طول زندگی یک فرد به او وارد آورد. این باکتری می‌تواند عملکرد‌های مغز را به‌تدریج از بین برد”. باکتری مرموزی است هر کاری از دستش برمی‌آید.

او همچنین فکر می‌کند که این باکتری می‌تواند به‌عنوان یک اسلحه بیولوژیکی قابل توجه برای توسعه علم مورد استفاده قرار گیرد. خبر بسیار بزرگی برای جامعه علمی جهان است؛ اما مسلما این باکتری با چنین قابلیت‌هایی می‌تواند برای ما وحشتناک به نظر برسد.

بیماری ملیودوسیس سالانه ۸۹,۰۰۰ نفر را با علائمی چون تب، استخوان درد و ورم کبد به کام مرگ می‌کشاند. تقریبا نیمی از جمعیت جنوب شرق آسیا ممکن است که آن را داشته باشند. میزان مرگ و میر در مکان‌هایی مانند کامبوج و شمال استرالیا تا بیش از ۵۰ درصد نیز گزارش شده است.

اما پس از این همه ترس، خبرهای امیدوارکننده‌ای نیز در راه است. دانشمندان در حال مطالعه بر روی راه‌هایی هستند تا با تحریک سلول‌های نزدیک این باکتری بتوانند آن‌ها را از نخاع دور کنند. بله، لطفا به تلاش‌های خود ادامه داده و شر این بیماری را کم کنید. سپاسگزاریم!

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*