کمپانی ARM

کمپانی ARM به قیمت 32 میلیارد دلار توسط سافت‌بانک خریداری شد

سافت‌بانک ژاپن که مالک اپراتور آمریکایی Sprint و بسیاری از شرکت‌های دیگر است، کمپانی ARM را با قیمت 32 میلیارد دلار تصاحب کرد. این کمپانی انگلیسی طراح پردازنده‌هایی است که تقریبا در بیشتر گوشی‌های هوشمند امروزی از جمله بیشتر مدل‌های اپل، سامسونگ و اچ تی سی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این درحالیست که کمپانی ARM این پردازنده‌ها را خود تولید نمی‌کند بلکه جواز فناوری آن را به کمپانی‌هایی چون کوالکام، مدیاتک، سامسونگ و دیگر شرکت‌هایی از این دست، می‌فروشد. با انجام این معامله، یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های تکنولوژی اروپا به تصرف سافت‌بانک ژاپن درآمد.

سافت‌بانک یک شرکت مخابرات ژاپنی است که در زمینه ارائه خدمات خطوط تلفن ثابت، شبکه تلفن همراه، خدمات اینترنت و پهنای باند، بازاریابی و تجارت الکترونیک، همچنین در حوزه رسانه‌های گروهی فعالیت می‌کند. این کمپانی به‌تازگی در معاملات مختلفی وارد شده و به‌شدت در حال سرمایه‌گذاری بر روی شرکت‌های بزرگ تکنولوژی جهان است. اخیرا Supercell (سازنده بازی کلش آف کلنز) را با قیمت 8.6 میلیارد دلار به کمپانی تنسنت واگذار کرد و 10 میلیارد دلار از ارزش سهام خود در غول خرده‌فروشی چینی علی بابا را وصول کرد. مالک اپراتور آمریکایی اسپرینت، 28 درصد از سهام خرده‌فروشی Alibaba، بخش ژاپنی یاهو و کمپانی Vodafone را در اختیار دارد. بر اساس گزارش‌ Financial Times، کمپانی Softbank در 10 سال گذشته در 140 معامله تجاری بزرگ به ارزش بیش از 82 میلیارد دلار شرکت کرده است.

کمپانی ARM به قیمت 32 میلیارد دلار به سافت‌بانک واگذار شد

کمپانی ARM یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری در انگلستان است. با استفاده از تکنولوژی این کمپانی، سال گذشته بیش از 15 میلیون تراشه به بازارهای جهانی عرضه شد. این یک معامله بزرگ و وسوسه‌انگیز پس از برگزیت بود که منتهی به جدا شدن انگلستان از اتحادیه اروپا شد. جنبش برگزیت باعث شد تا پوند بریتانیا 28 درصد در مقابل ین ژاپن سقوط کرده و خرید این شرکت را برای سافت‌بانک ارزان‌تر کند.

جنبش برگزیت یک تفکر سیاسی است که از سوی افراد، گروه‌های مدافع، و احزاب سیاسی در بریتانیا از زمان پیوستن آن به اتحادیه اروپا در سال ۱۹۷۳ شکل گرفت. افراد وابسته به این جنبش خواهان جدایی از اتحادیه اروپا بودند که با همه‌پرسی 23 ژوئن امسال، این امر محقق شد؛ اما درحال حاضر این جدایی باعث شده تا تاثیرات منفی بر روی ارزش پول بریتانیا بگذارد.

کمپانی ARM از سوی سافت‌بانک اطمینان حاصل کرده که موجودیت و استقلال خود را حفظ کرده و همچنان می‌تواند مقر اصلی خود در کمبریج انگلستان را نگه دارد. این کمپانی ژاپنی می‌گوید که قصد دارد تا مبالغ قابل توجهی را بر روی کمپانی ARM سرمایه‌گذاری کند، ازجمله کارکنان بریتانیایی این کمپانی تا پنج سال آینده دو برابر خواهند شد و همچنین کارمندانی غیر بریتانیایی نیز به آن‌ها اضافه می‌شوند. این قرارداد تقریبا انجام شده است؛ اما هنوز موارد اندکی باقی مانده تا توافق نهایی صورت گیرد.

کمپانی اینتل در چند سال اخیر به‌شدت به دنبال خرید کمپانی آرم بود؛ اما گویی مبلغ این معامله بیش از حد برای اینتل بالا بوده و به مذاق این کمپانی خوش نیامده است. درحالی‌که آرم بیشترین تراشه‌های موبایلی بازار را عرضه می‌کند؛ اما درآمد این کمپانی در سال 2015 تنها 1 میلیارد دلار بوده و سافت بانک با چنین معامله‌ای بیش از 70 برابر درآمد خالص این کمپانی را صرف خرید آن کرده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*