طرح رجیستری گوشی‌های موبایل

طرح رجیستری گوشی‌های موبایل آغاز شد؛ نمونه‌های قاچاق در انتظار جمع آوری

بر اساس اعلانیه‌ای که پیش‌ازاین توسط ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ابلاغ شد، در پی کلید خوردن طرح رجیستری گوشی‌های موبایل ، گوشی‌های جدیدی که شماره سریال IMEI آن‌ها در سامانه وزارت صنعت به ثبت نرسیده باشند قاچاق تلفی شده و ازاین‌رو، در شبکه‌های اپراتورهای موبایلی، جایی نخواهند داشت.

مدتی پیش بود که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و عرض، طی بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که پایلوت طرح ریجستری گوشی‌های موبایل باهدف مبارزه با نمونه‌های قاچاق، از امروز اول مردادماه آغازشده و بر آنچه تاکید داشته، اصرار می‌ورزد.

به‌منظور تکامل و افزایش کاربرد هر چه بیش‌تر طرح رجیستری گوشی‌های موبایل ، وزارت ارتباطات نیز بر اجرای دوباره‌ی طرح رجیستری تاکید داشته است.

با توجه به اعلام این ستاد، از نخستین روز مردادماه، گوشی‌های جدیدی که IMEI (شماره‌سریال) ثبت‌شده‌ای در سامانه ندارد، در شبکه‌های اپراتور فعال نخواهند شد. البته این شرایط، برای گوشی‌هایی که قبل از این تاریخ به هر شکلی وارد کشور شده‌اند، تصدیق نکرده و شماره‌سریال آن‌ها ثبت می‌شود اما گوشی‌هایی که از این به بعد وارد کشور می‌شوند، به دلیل طرح مبارزه با قاچاق، مبانی سخت‌تری را برای ثبت IMEI سپری خواهند کرد.

کمیته‌ای متشکل از نمایندگان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت صنعت، معدن و تجارت، رگولاتوری و اپراتورهای تلفن همراه به‌منظور بررسی نحوه‌ی اجرای مجدد طرح رجیستری گوشی‌های موبایل راه‌اندازی شده که درنهایت دو طرح در نظر گرفته‌شده است.

طبق سناریوی نخست، سیم‌کارت روی گوشی‌های قاچاق کاملا قطع خواهد شد که این طرح مورد موافقت قرار نگرفته و بنا بر گفته‌ی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات، در حال حاضر سناریو دیگری برای اجرا در نظر گرفته‌شده است.

طرح رجیستری گوشی‌های موبایلدر دومین طرح برگزیده که اجرای آزمونه‌ی آن از امروز آغاز می‌شود، IMEI گوشی‌های وارداتی در سامانه‌ای در وزارت صنعت ثبت و توسط سازمان تنظیم مقررات ارتباطات و اپراتورهای موبایل بررسی‌شده و مورد تطبیق قرار می‌گیرد.

طی شواهد و قرائن فعلی، طرح نسختین، از اول مردادماه تا شهریورماه اجراشده و پس از طی یک دوره اجرای آزمایشی به طول یک ماه و شناسایی نقاط قوت و ضعف، احتمالا از اول مهرماه یا آبان ماه کاملا به مرحله‌ی اجرا خواهد رسید.

ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز همچنین در واکنش به شائبه‌های بالا رفتن قیمت گوشی‌های موبایل پس از اجرای طرح رجیستری، اطمینان داده که رجیستری هزینه جدیدی را به مصرف‌کننده، فروشنده یا توزیع‌کننده کالا تحمیل نخواهد کرد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۵ دیدگاه

  1. وضعیت گوشی های شرکت شیائومی در طرح ریجستری جطوریه

  2. سلام. برای من به تازهگی یک گوشی سامسونگ S7 از آلمان رسیده که وقتی سیم کارت می گذارم از من کد آن لوک میخواهد لطفا راهنمایی کنید

    • سلام دوست عزیز گوشی شما قفل شده بر روی یک اپراتور میباشد که فقط با همون اپراتور کار میکنه باید گوشیتون رو انلاک کنید انلاک کردن ممکنه برا گوشی مشکلاتی پیش بیاره .

  3. برای اگاهی از سرقتی نبودن یا دست دوم نبودن گوشی خودتون از سامانه زیر استعلام بگیرید
    http://www.hamyab24.com

  4. لطفا یکی به من بگه اگر من الان که میگند این طرح رجیستری آزمایشی اجرا شده ی برم آیفون بخرم من هم باید برم رجیستری کنم و سیم کارت نمیشناسه؟ یا در حالت آزمایشی مشکلی برای رجیستری برام بوجود نمیاد؟