دعوای مدیرعامل شرکت بلک بری با اپل

رئیس شرکت بلک بری از اپل در مورد پرونده آیفون تروریست سن برناردینو انتقاد کرد

«جان چن» مدیرعامل شرکت بلک بری (Blackberry) با انتقاد از تیم کوک مدیرعامل اپل می‌گوید که این شرکت زمانی که حس می‌کند جهان در خطر است باید خودخواهی را کنار گذاشته و به بهبود وضعیت آن کمک کند. روی صحبت چن در خصوص عدم بازگشایی آیفون یک مهاجم تروریست سن برناردینو است که این شرکت در مقابل خواسته‌های اف بی آی ایستاد و از انجام آن‌ها سر باز زد.

هفته گذشته آقای «جان چن» مدیرعامل شرکت بلک بری در مصاحبه خود کلماتی را به کار برد که همگی شرکت اپل را نشانه گرفته بودند. طی یک کنفرانس پرسش و پاس در اجلاس سران امنیتی شرکت بلک بری ، چن عنوان کرده است که دیگر کمپانی میوه‌ای با امتناع از رمزگشایی آیفون 5 سی تروریست سن برناردینو، خودش را فراتر از جامعه تصور کرده است.

مدیرعامل شرکت بلک بری : اپل به خاطر خودخواهی خود حاضر به بهتر شدن وضعیت جهان نیست

چن گفته است که چنین اقداماتی از سوی مدیران اپل بسیار نگران کننده است. اگر جهان در خطر است ما باید به بهتر شدن آن کمک کنیم. با اعلام موضع خود، مدیرعامل شرکت بلک بری می‌گوید که وی در برابر قانون قرار دادن یک راه فرار پشتی به جهت بازگشایی آسان‌تر گوشی‌های هوشمند توسط مقامات دولتی سر تعظیم فرود خواهد آورد. در حال حاضر این یک قانون پیشنهادی در ایالات متحده است و او مطمئن است که به زودی در اتحادیه اروپا نیز اجرایی خواهد شد تا هر فروشنده نیاز به ارائه نوعی درب پشتی مخصوص مقامات دولتی داشته باشد. اما به گفته‌ی چن هنوز چنین چیزی عملی نشده است.

دعوای مدیرعامل شرکت بلک بری با اپل

در حالی که وی اپل را به جهت عدم بازگشایی تلفن مهاجم سن برناردینو مواخذه می‌کند، حقیقت امر آن است که اپل تا به حال گوشی‌های آیفون متعددی را برای سازمان‌های اجرای قوانین رمزگشایی کرده است. حال چه چیزی آیفون مربوط به این تروریست را ویژه ساخته است که اپل از این کار امتناع می‌کند عجیب است. تنها راهی که برای رمزگشایی چنین محصولاتی وجود دارد، طراحی یک نسخه ویژه آی او اس خواهد بود که مقامات را در هرچه راحت‌تر باز شدن دستگاه کمک خواهند کرد.

دعوای مدیرعامل شرکت بلک بری با اپلاپل به رهبری «تیم کوک» در این قضیه حاضر به پیروی نشد و این مدیر اجرایی اعلام کرد که دولت ایالات متحده چیزی از ما خواسته است (منظور ساخت نسخه ویژه‌ای از آی او اس به جهت رمزگشایی مقامات دولتی است) که به هیچ عنوان ساده نیست و بیش از حد خطرناک خواهد بود. کوک ابراز نگرانی کرده بود که قرار دادن این سیستم عامل که «سیستم عامل دولتی» آن را نام گذاشته است، موجب می‌شود تا به‌راحتی هکرها بتوانند به سیستم‌های کاربران اپل دستبرد بزنند. درنهایت اف بی آی با پرداخت هزینه‌ای و از طریق راهی اعلام نشده مجبور به رمزگشایی گوشی این مهاجم شده است.

مدیرعامل شرکت بلک بری (Blackberry) می‌گوید:

یکی از رقبای ما که ما آن را «کمپانی میوه‌ای دیگر» می‌دانیم، دارای یک نگرشی است که بر اساس آن برایشان مهم نیست چقدر ممکن است جامعه آسیب ببیند، آن‌ها کمکی به این موضوع نخواهند کرد. من کر می‌کند که شرکت بلک بری همانند تمامی شرکت‌ها باید مسئولیت پذیر باشد. اگر جهان در خطر است، ما باید به آن کمک کنیم تا از این وضعیت بیرون آید.

این نخستین باری نیست که چند مدیران اپل را در مقابل جامعه قرار می‌دهد و از آن‌ها انتقاد می‌کند. سال گذشته نیز شاهد چنین اتفاقاتی در سطحی کوچک‌تر بودیم که چن در وبلاگ رسمی شرکت بلک بری نوشت که ما در یک مکان تاریک قرار خواهیم داشت وقتی‌که بیشتر از هر چیز دیگری به شهرت شرکت خود فکر می‌کنیم.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*