Megaraptor

با مگارپتور ؛ ترسناک ترین دایناسور تاریخ آشنا شوید

دایناسور ها و موجودات عظیم الجثه ماقبل تاریخ همواره بحث برانگیز ترین موجودات تاریخ جهان بوده اند. رپتور ها (Raptor) یکی از محبوب ترین گونه های دایناسوری هستند که اغلب به دلیل ویژگی هایی مانند پنجه های داسی شکل وحشتناک و سرعت بسیار زیاد در دسته دایناسور های گوشتخوار بزرگ جای می گیرند که معروف ترین گونه های رپتور عبارتند از ولاسی رپتور یوتارپتور ، داینونیکوس و…

شاید رپتور ها در نگاه اول دزدانی خشن و موجوداتی بی پروا باشند اما مگارپتور ها (Megaraptor) بوجود آمدند تا رقیبانی سر سخت برای رپتور های معمولی باشند. همانطوری که از اسم مگارپتور ها پیداست آنها گونه ای بزرگ تر با پنجه هایی کشیده تر نسبت به رپتور ها بودند که جانورشناسان طول پنجه آنها را به طور تقریبا ۳۰ سانتی متر اعلام کرده اند.

Megaraptor

اگرچه اطلاعاتی محدودی در مورد نحوه زندگی و مشخصات فیزیکی مگارپتور ها موجود است اما فسیل های یافت شده از این جانداران, آنها را در دسته ترسناک ترین دایناسور های عصر خود قرار میدهد. اسکلت و جمجمه های کشف از این دایناسور در منطقه پاتاگونیا واقع در ناحیه جنوبی آرژانتین و شیلی توسط دیرینه شناسان دانشگاه آلبرتا و محققین شورای ملی پژوهش آرژانتین نشان میدهد که مگارپتور ها ۸۰ میلیون سال پیش در دوره کرتاسه پسین می زیستند.

استخوان بندی مرغی در ترکیب با ساختمان استخوانی دایناسوری, مگارپتور ها را به شکارچیانی بسیار چابک با قدرت جهش و مانور زیاد مبدل کرده است. جدیدترین فسیل یافت شده از این گونه دایناسوری نشان می دهد که طول آنها بیش از ۸ متر بوده است. فک قدرتمند این دایناسور به همراه دندان های تیز ۹ سانتی متر آن هیچ طعمه ای را در امان نمی گذاشته است.

Megaraptor

یکی از کلیدی ترین سوالاتی که محققین و جانورشناسان با آن رو به رو هستند این است که مگارپتور ها در حقیقت به کدام گونه دایناسوری متعلق هستند؟ آنها با داشتن پر هایی کوچک و استخوان بندی مرغی از لحاظ ساختار بدنی و فیزیکی در دسته دایناسور های پرنده و مرغ سانان قرار میگیرند اما از لحاظ تغذیه, نوع پنجه ها و قد و قامت در دسته دایناسور های جهنده مانند رکس و.. قرار میگیرند.

متاسفانه فسیل های کشف شده نیز ابهامات گونه مگارپتور ها را بر طرف نساخته است و از طرفی کشف فسیل های جدیدی از این دایناسور ویژگی های فیزیکی آن را به طیف گسترده تری از دایناسور ها مرتبط می کند.

Megaraptor

فیلیپ کری یکی از نویسندگاه مقالات مرتبط با مگارپتور ها و یکی از دیرینه شناسان مشهور این چنین می گوید:

مگارپتور ها تلفیقی از چند گونه مختلف دایناسوری هستند که هر یک از ویژگی های آنها به گونه خاصی مرتبط می شود. وجود پر های کوچک و توانایی پریدن در ارتفاعات زیاد آنها به دایناسور های مرغ سان و وجود پنجه های بزرگ و شیوه تغذیه آنها را به دایناسور های خزنده و یا شکاری مرتبط می سازد.

با تمام مشاهدات و تحقیقات انجام شده مگارپتور ها در دسته دایناسور های شکاری و مرغ سانانی چابک قرار میگیرند. شاید مگارپتور ها را بتوان به عنوان ترسناک ترین موجودات دوره خود دانست.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

  1. رپتور باهوش ترین گروه دایناسور ها بودند و باوش ترین انها ترودون بوده و دومین انها ولی سیوراپتر است و بزرگ ترین انها مگا راپتور که از اسمش هم مشخص است او بک راپتور است و بزرگترین رپتور ها یوتاراپتور و مگاراپتور هست

  2. تا جایی که می دونم خیلی هم باهوش بودن.
    میون دایناسور جز زرنگترین بودن، حتی درست مثل به نسبت جمجمه شون مغز بزرگی داشتن.

    • دقیقا درسته. رپتور ها خودشون جز دایناسور هایی بودن که از هوش زیادی برخوردار بودند و برای حمله های خودشون برنامه ریزی میکردند به همین خاطر به دزدان باهوش هم معروف هستن!