تماشا کنید: ساخت یک شمشیر چهار صد ساله از طریق تکنیک‌های باستانی

تماشا کنید: ساخت یک شمشیر چهار صد ساله از طریق تکنیک‌های باستانی

در زمان‌های قدیم اینگونه بود که از هرچند صد نفر در میان هر قوم و گروهی، تنها چند نفر متخصص در زمینه‌ی هنرها و مهارت‌های فنی خاص وجود داشت و به‌طور مثال ساخت یک شمشیر از جمله مهارت‌هایی بود که شاید تنها یک خانواده در کل کشور نحوه‌ی انجام آن را به روش اصولی بلد بودند.
این‌گونه هنرها به‌قدری خاص بود که از هر نسل به نسل دیگری منتقل می‌شد و به‌نوعی به عنوان یکی از گران‌بهاترین میراث آن خانواده و طایفه به حساب می‌آمد. به همین دلیل هم بود که معمولا روش ساخت یک شمشیر و یا دیگر سلاح‌ها تنها توسط چند نفر از اعضای یک خانواده در میان هزاران نفر از جمعیت یک شهر و یا حتی یک کشور به اجرا در‌می‌آمد و این روش‌ها به عنوان یک راز محرمانه به‌جای دیگری نفوذ پیدا نمی‌کرد.

به دلیل این اصرار شدید و حفظ آنها توسط افراد، هنرهایی نظیر ساخت یک شمشیر و یا دیگر سلاح‌ها به‌صورت انحصاری باقی می‌ماند و کمتر کسی می‌توانست آن را فرا بگیرد. البته تصور نکنید که تنها این موضوع باعث سختی انجام چنین کارهایی و رسیدن به درجه‌ی استادی در مهارت‌های تولیدی می‌شد، زیرا دلیل مهم‌تری نیز وجود داشت و آن‌هم زحمت و سختی بسیار زیاد برای ساخت اینگونه وسایل بود.

تماشا کنید: ساخت یک شمشیر چهار صد ساله از طریق تکنیک‌های باستانی

در واقع استادان اسلحه‌‌ساز ابتدا باید نوع خاک مورد نظری که برای ساخت یک شمشیر مورد نیاز است را تشخیص می‌دادند، سپس نوبت به تهیه‌ی این خاک کمیاب که معمولا از طریق شکاندن سنگ‌های سخت و مستحکم به دست می‌آمد، می‌رسید. بعد از آن‌هم باید آن خاک در کوره‌های مخصوصی ذوب می‌شد تا فلز مورد نیاز با درصد خلوص بسیار بالا برای ساخت شمشیر مورد نظر تهیه شود. البته این پروسه‌ی طاقت‌فرسا به همینجا نیز خلاصه نمی‌شود و اتفاقا در این مرحله بود که سازندگان باید با ترکیب مواد مختلف با عناصر اولیه‌ی فلز و شکل دادن به آن، کاری می‌کردند که شمشیرشان بر هر سلاح دیگری غالب باشد و بر اثر برخورد با سلاح‌های دیگر از وسط به دو تکه تقسیم نشود.

تمام این پروسه که ما آنها را در چند خط خلاصه کردیم، ممکن بود تا چند هفته طول بکشد و این در شرایطی است که آن کشور در شرایط عادی قرار داشته باشد و مطمئنا در زمان‌های جنگ و قحطی، این زمان بر اثر دشواری‌های محیطی افزایش می‌یافت! مطمئنا سن هیچکدام از ما و شما عزیزان گجت نیوزی آنقدر قد نمی‌دهد که بخواهیم روند ساخت چنین سلاح‌های ارزشمندی را از نزدیک ببینیم، به همین دلیل است که کانال یوتیوب Baltimore Knife and Sword به تازگی کلیپی را تهیه کرده است و در این کلیپ جذاب به سراغ ساخت یک شمشیر چهار صد ساله از طریق روش‌ها و تکنیک‌های باستانی رفته است!

نحوه‌ی‌ ساخت یک شمشیر باستانی را تماشا کنید

آنها در این کلیپ قصد دارند یک شمشیر داندائو (Dandao) که از سلاح‌های افسانه‌ای چین باستان می‌شود را از ذرات خاک حاوی فلز تا پرداخت نهایی بسازند. نکته‌ی جالب اینجاست که این افراد ماجراجو برای ساخت این شمشیر تقریبا از هیچ وسیله‌ی مدرنی استفاده نمی‌کنند و تلاش دارند که تا آنجایی که می‌شود از ابزارها و تکنیک‌هایی استفاده کنند که در زمان‌های قدیم به کار گرفته می‌شده است. آنها برای این کار ابتدا ذرات خاک مورد نظر را در کوره ذوب می‌کنند و بعد هم قالب ذوب شده و گداخته را در یک آسیاب غلتکی که برای هشتاد سال از آن برای ساخت نعل‌های فلزی اسب‌ها استفاده می‌شده است، شکل می‌دهند!

بنابراین اگر شما هم با مشاهده‌ی سریال‌هایی نظیر افسانه‌ای جومونگ ترغیب شده‌اید که ساخت یک شمشیر به این روش را در عمل و البته در عصر مدرن مشاهده کنید، حتما دعوت می‌کنم که به تماشای این کلیپ جذاب بپردازید تا متوجه شوید که استادان اسلحه‌ساز در صدها سال پیش برای ساخت چنین وسایلی، چه پروسه‌ی طاقت فرسایی را پشت سر می‌گذاشتند:

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. عالی بود . ممنون