پروژه‌ی تایتان اپل به سمت رانندگی خودکار تغییر حرکت داده است؟

پروژه‌ی تایتان اپل به سمت رانندگی خودکار تغییر حرکت داده است؟

پروژه‌ی تایتان اپل یکی از مرموزترین طرح‌هایی است که توسط این کمپانی آمریکایی در حال توسعه و انجام است و هیچکس به‌طور دقیق نمی‌داند که اپل در این پروژه به چه دستاوردهایی رسیده است و یا قصد دارد که آن را در چه زمینه‌ای به کار بگیرد؛ تولید یک خودروی کامل و یا تنها یک سیستم نرم افزاری رانندگی خودکار؟
پروژه‌ی تایتان اپل که نام تایتان (Titan) به معنی غول‌های باستانی و به‌منظور نشان دادن اهمیت و سطح وسعت آن نزد اپل به‌صورت رمزی برای آن انتخاب شده است، همان مسیری است که اپل احتمالا از چندین سال پیش در حال حرکت در آن است و قصد دارد که با رسیدن به پایان مسیر، یک خودروی اختصاصی هوشمند تحت برند خود را روانه‌ی بازار کند؛ کاری که کمپانی تسلا و در راس آن، شخص ایلان ماسک از مدت‌ها قبل موفق به انجام آن شده‌اند.

اما اگر تا به امروز فکر می‌کردیم که اپل در حال تولید یک طرح جدید برای ساخت یک خودروی اختصاصی الکتریکی و احتمالا با قابلیت‌هایی نظیر همگام‌سازی با آی‌دیوایس‌های این کمپانی است، شاید باید از این پس حساب دیگری بر روی آن باز کنیم. به گزارش خبرگزاری اقتصادی بلومبرگ گویا سیاست‌های کلی پروژه‌ی تایتان اپل تغییر کرده است و این برند کوپرتینویی قصد دارد به‌جای تولید یک خودروی اختصاصی، یک سیستم نرم افزاری اختصاصی برای رانندگی خودکار را روانه‌ی بازار پویای این صنعت کند.

پروژه‌ی تایتان اپل به سمت رانندگی خودکار تغییر حرکت داده است؟

این پروژه که تحت رهبری آقای باب منسفیلد (Bob Mansfield) در حال پیشرفت است، گویا اخیرا با تغییراتی همراه شده است و حتی به نظر می‌رسد که اپل تصمیم گرفته است با طراحی یک سیستم نرم افزاری رانندگی خودکار و خرید یک کمپانی خودروسازی دیگر، این سیستم را بر روی محصولات تولید شده تحت نظارت خود و توسط آن کمپانی پیاده کند. به گزارش بلومبرگ برای رسیدن به این هدف، دن دوج (Dan Dodge) خالق سیستم QNX به عضویت پروژه‌ی تایتان اپل درآمده است.

هدف نهایی از پیگیری پروژه‌ی تایتان اپل چیست؟

سیستم QNX یک پلتفرم نرم افزاری است که در زمینه‌ی رانندگی خودکار کاربرد دارد و با اینکه سال‌ها پیش توسعه یافته است، اما هنوز هم در خودروهای مدرنی به کار می‌رود. این پلتفرم در سال ۲۰۱۰ میلادی توسط بلک بری خریداری شده بود و حالا اپل با استخدام آقای دوج، قصد دارد مغز متفکر خالق آن سیستم پیشرفته را در طراحی یک پلتفرم مشابه برای خودروی هوشمند اپل به کار بگیرد؛ البته اپل در حالی اولویت اصلی خود را برای طراحی این سیستم تعیین کرده است که هنوز هم گفته می‌شود ساخت یک خودروی اختصاصی و با برند اپل از گزینه‌های روی میز مدیران این کمپانی حذف نشده است.

چندی پیش و در جریان یک نشست اعلام درآمدهای اپل، تیم کوک بیان کرده بود که کمپانی تحت مدیریت او در زمینه‌های فراوانی در حال طراحی محصولات جدیدی است که تا به حال در تاریخ این کمپانی سابقه نداشته است. البته مشخص نیست که آیا منظور او سیستم رانندگی خودکار بوده و یا یک خودروی تحت برند اپل مد نظر او قرار داشته است، اما چیزی که مسلم است، نتایج حاصل از پروژه‌ی تایتان اپل یکی از هیجان انگیزترین و مهمترین این محصولات خواهند بود.

پروژه‌ی تایتان اپل به سمت رانندگی خودکار تغییر حرکت داده است؟

باب منسفیلد، مدیر جدید پروژه‌ی تایتان اپل

همچنین گفته می‌شود که اپل به‌تازگی و با یک سیاست تهاجمی به استخدام چندین متخصص بسیار زبده و نام آشنا در صنعت خودروسازی جهان روی آورده است و این متخصصان در سه دسته‌ی نرم افزاری، سنسورها و طراحی سخت افزاری تحت نظارت منسفیلد به فعالیت خود ادامه می‌دهند. در بخش انتهایی گزارش بلومبرگ آورده شده است که پروژه‌ی تایتان اپل به دلیل مشکلات و موانعی که بر سر راه پیشرفت آن به وجود آمده است، نظیر عدم تمرکز بر روی هدف اصلی، محدودیت‌های فنی و جدا شدن نفرات تاثیرگذار، با تاخیر مواجه شده است و زمان رونمایی از محصول نهایی که برای سال ۲۰۲۰ تعیین شده بود، حالا به سال ۲۰۲۱ موکول شده است؛ این دقیقا همان دلیلی است که باب منسفیلد به عنوان رهبر جدید این پروژه ایفای نقش خواهد کرد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*