اتوبوس استرادلینگ

اتوبوس استرادلینگ کار خود را در چین آغاز کرد؛ حمل و نقل هوایی بر روی زمین

اتوبوس استرادلینگ کار خود را در چین آغاز کرده و شروع به جابه جایی مسافران کرد. در ماه مه گذشته، خبرهایی از چین به گوش رسید که در نوع خود بسیار جالب توجه بود. به منظور کاهش ترافیک در پر جمعیتترین کشور جهان مقامات چینی نوع جدیدی از اتوبوس را در نظر گرفته‌اند که با اتوبوس های معمولی ناوگان حمل و نقل عمومی بسیار فرق داشت. یک وسیله نقلیه بزرگ با نام اتوبوس straddling که آنقدر بلند و عریض است که اتومبیل‌ها به راحتی می‌توانند از زیر آن عبور کنند.

ایده ساخت چنین اتوبوسی بسیار هیجان‌انگیز بود با این شیوه، ترافیک به شکل قابل توجهی کم شده و هم راننده اتوبوس و هم دیگر رانندگان خودروهای سواری به راحتی می‌توانند در طول مسیر رانندگی کنند بدون آنکه مزاحمتی برای یکدیگر داشته باشند.

اتوبوس استرادلینگ یک وسیله حمل و نقل عمومی عجیب؛ اما بسیار کاربردی

از آن زمان تنها چند ماه می‌گذرد و همین مدت کافی بود تا از روی عجیب ترین اتوبوس جهان پرده برداری شود. اتوبوس استرادلینگ این هفته و با حرکت در یک مسیر ۳۰۰ متری در کینگهوانگداو (Qinhuangdao)، شهرستانی واقع در شمال شرقی استان هبی، افتتاح شد. این وسیله نقلیه با سرعتی برابر با ۶۰ کیلومتر بر ساعت می‌تواند مسافران را که حدود دو متر بالاتر از سطح جاده در آن نشسته‌اند را جا به جا کند و جالب آنکه در زیر این اتوبوس فضایی وجود دارد که دو ماشین سواری به راحتی می‌توانند در کنار هم از زیر آن عبور کنند. چنین وسیله‌ای به خوبی می‌تواند ترافیک بدنام بزرگترین شهرهای چین را به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد.

Song Youzhou، مهندس ارشد این پروژه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رسمی چین گفت: “بزرگترین مزیت این اتوبوس‌ها آن است که فضای بسیار زیادی از جاده را آزاد خواهند کرد.” او می‌گوید که هزینه ساخت این اتوبوس عجیب حدود یک پنجم ساخت و سازهای سیستم حمل و نقل زیر زمینی بوده و می‌تواند با سرعت بسیار بیشتری نیز ساخته شده و اجرایی گردد.

اتوبوس استرادلینگ

اتوبوس استرادلینگ ۲۱ متر طول و بیش از ۷ متر عرض داشته و می‌تواند تا ۱۴۰۰ مسافر را جا به جا کند و جالب آنکه چند دستگاه از این اتوبوس را می‌توان به سادگی به یکدیگر متصل نمود. Song می‌گوید که سیستم حمل و نقل اتوبوس‌های مرتفع (TEB) می‌تواند تا ظرفیتی برابر با ۴۰ اتوبوس معمولی را در خود جای دهد. البته هنوز معلوم نیست که این سیستم حمل و نقل و عجیب چینی چگونه با کامیون و وسایل نقلیه بلند، همزیستی و تعامل خواهد داشت.

اتوبوس استرادلینگ در نمایشگاه فناوری پکن که در ماه مه برگزار شد، به نمایش درآمد. خلق چنین وسیله‌ای برای کشوری که بزرگترین و شلوغ‌ترین ترافیک جهان را دارد بسیار هیجان انگیز است. چین در سال ۲۰۰۹ با پیشی گرفتن از ایالات متحده تبدیل به پرترافیک‌ترین کشور جهان شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*