گلکسی نوت ٧ سامسونگ

گلکسی نوت ٧ سامسونگ ؛ نخستین گوشی حاوی صفحه نمایش سازگار با استاندارد HDR10

گلکسی نوت ٧ سامسونگ با ارائه یک صفحه نمایش سوپر AMOLED همراه با پشتیبانی از استاندارد HDR10 حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. سامسونگ ادعا می‌کند که این صفحه نمایش با کیفیت‌ترین صفحه در بین گوشی‌های هوشمند است. در حالی که ما به طور قطع این صفحه را بررسی نکرده‌ایم، بد نیست کمی موشکافانه‌تر به این تکنولوژی موجود در آن نگاه کنیم.

سالیان قبل جنگ فرمت‌های تصویری نظیر VHS و Betamax – VCD و DVD – Bluray و  HD DVD و غیره بسیار داغ بوده است و با دقت بیشتر به این فرمت‌ها متوجه خواهید شد که عملاً با آمدن فرمت‌های مدرن‌تر، قدیمی‌ها رفته رفته محو شده‌اند. با این حال چه اتفاقی افتاده که ما از سال 2007 تا به حال هنوز هم از فرمت HD DVD استفاده می‌کنیم؟

یکی از سیاست‌های کلی شرکت‌های فعال در حوزه صفحه نمایش دفاع کردن از یک اتحاد صنعتی است تا برای آینده فناوری‌های موجود در پشت میز مدیران بالارده تصمیم گرفته شود. به عنوان مثال می‌توان به اتحاد اخیر صنعت تلویزیون اشاره کرد که اتحاد Ultra HD را از ابتدای سال 2015 میلادی آغاز کرده‌اند.

این اتحاد که همراه با برترین بازیگران این حوزه از صنعت شامل تولیدکننده‌ای نظیر سامسونگ، استودیو فیلم سازی نظیر فاکس و ارائه دهنده‌ی محتوایی نظیر نتفلیکس رو به جلو در حال حرکت است، استانداردی را ارائه‌ داده است که در کل صنعت تلویزیون استفاده می‌شود و اینک به عنوان یک استاندارد موفق شناخته می‌شود. این کار موجب شده است تا استاندارد UHD همچنان به عنوان یک استاندارد محبوب و رده بالا شناخته شود و مصرف کنندگان نیز همچنان از آن به حمایت بپردازند.

همراه با اتحاد خلق شده‌ی UHD به عنوان کسی که قصد خرید یک تلویزیون  بالارده را دارد شما قادر به خرید تلویزیون‌هایی با محدوده دینامیک بالا (HDR یا نام فنی HDR10) را می‌توانید به عنوان تازه‌ترین استاندارد موجود خریداری کنید. این استاندارد در اواخر سال گذشته میلادی پدیدار شد و در چندین تلویزیون بالارده‌ای که طی این 2 سال عرضه شده‌اند نیز شاهد حضور HDR بوده‌ایم.

سخن ما در خصوص استانداردهای تلویزیون و صفحه نمایش کاملاً با تیتر این خبر و صنعت موبایل مرتبط است. در حالی که این تکنولوژی مدرن تنها در صنعت تلویزیون سازی مورد استفاده قرار می‌گرفت، اینک بزرگ‌ترین تولیدکننده گوشی‌های هوشمند با ارائه‌ی گوشی گلکسی نوت ٧ سامسونگ در واقع نخستین گوشی هوشمند ارائه دهنده‌ی استاندارد HDR10 را ارائه خواهد کرد. بدون شک این حرکت سامسونگ پیامد‌های بزرگی را برای کل صنعت ساخت گوشی‌های هوشمند به همراه خواهد داشت.

HDR10 چه چیزی است و چه چیزی نیست؟

گلکسی نوت ٧ سامسونگ

یک تصویر مملو از نورها و رنگ‌های مختلف همراه با HDR خیلی طبیعی‌تر جلوه می‌کند.

بدیهی است که این تکنولوژی تصویر را متفاوت به نمایش خواهد گذاشت.

بر خلاف برخی از اقدامات مربوط به بازاریابی که توسط سازندگان تلویزیون‌ها در گذشته به کار گرفته می‌شد، HDR یک حیله نیست و تنها جنبه‌ی تبلیغاتی ندارد. در واقع آنچه که HDR می‌تواند به تجربه‌ی تماشای فیلم شما ببخشد کاملاً قابل توجه است. برای درک بهتر این حرف کافی است به نزدیک‌ترین فروشگاه تلویزیون محل زندگی خود رفته و تلویزیون‌هایی با پشتیبانی از این استاندارد را با چشمان خود ببینید.

تکنولوژی HDR که ما در دوربین‌های عکاسی حرفه‌ای DSLR و گوشی‌های هوشمند می‌بینیم نیز دارای مفهوم بسیار ساده‌ای هستند. در واقع محدوده دینامیکی از روشن‌ترین الی تاریک‌ترین نقطه از یک تصویر به شدت افزایش می‌یابد تا بتوانید رنگ‌های سیاه را با سیاهی بیشتر و رنگ‌های روشن‌تر را با روشنی بیشتری مشاهده کرده و جزئیات بیش از پیش در اختیار شما قرار گیرند. برای یک تلویزیون منطبق با HDR10 نیاز رسیدن به یک سطح خاص از «نیت روشنایی» و همچنین سطوح سیاه و سفید به اندازه کافی وجود دارد.

گلکسی نوت ٧ سامسونگحالا دیگر ما تعریف مقدماتی از استاندارد HDR10 را می‌دانیم و نوبت به آن رسیده تا نگاه جدی‌تری را به آن داشته باشیم. اینک دیگر معنای HDR برای شما گنگ نخواهد بود چرا که طی سال‌های گذشته شاهد تبلیغات بسیار زیادی از سوی تولیدکنندگان تلویزیون در این زمینه بودیم که همگی به قدرت رنگ بالای دستگاه‌هایشان اشاره می‌کرده‌اند.

اغلب ما سعی می‌کنیم تا به طور کامل وب، اندروید و تقریباً تمامی نرم افزارهای موجود را مطابق وسعت رنگ کوچکی به نام 709 یا sRGB تجربه کنیم. با این حال محتوا در وسعت قابل ملاحظه بزرگ‌تری به صورت DCI-P3 به نمایش در می‌آیند که بخش بزرگی از رنگ را به صورت طبیعی به نمایش در می‌آورند.

نکته مهم در مورد محتوای HDR10 آن است که برای صفحات نمایش 10-بیتی تهیه شده‌اند و این در حالی است که در صفحه نمایش گلکسی نوت ٧ سامسونگ از یک پنل 8-بیتی با تنها 16 میلیون رنگ (به جای 1 میلیارد رنگ) استفاده شده است. این در حالی است که حتی در آزمایش‌های انجام شده نیز پنل‌های 10-بیتی برای ارائه جزئیات ایده آلی از HDR10 عنوان شده است. با کنار گذاشتن بحث تکنیکی، بدون شک استاندارد جدید دنیای صفحات نمایش به ما لذت بیشتری از مشاهده دانه دانه رنگ‌ها می‌دهد و با ارائه طیف رنگی بسیار وسیع‌تر، یک تصویر بسیار طبیعی‌تر را نمایش می‌دهد.

حتی برای کسانی که طرفدار تکنولوژی سوپر AMOLED سامسونگ نیستند هم این قضیه که غول کره‌ای دنیای فناوری پیشرفت چشمگیری را در صفحه نمایش محصول خود به وجود آورده است جذاب به نظر می‌رسد. این شرکت با ارائه گلکسی اس 5 نیز چندی پیش تغییرات عمده‌ای را در صفحه نمایش گوشی‌های بالارده به وجود آورده بود. بدون استثنا این مدل از صفحه نمایش جدید سامسونگ نیز تجربه بیشتری از نظر کیفیت را در اختیار مصرف کنندگان قرار خواهد داد. هرچند که بسیاری بر این باورند اشباع رنگ در این تکنولوژی بیش از حد صورت می‌گیرد و این یک ایراد برای صفحه نمایش گلکسی نوت 5 سامسونگ به حساب می‌آید؛ ولی واقعیت امر آن نیست و مشخصات فنی چیز دیگری را نشان می‌دهد.

گلکسی نوت ٧ سامسونگ

در هر صورت گلکسی نوت ٧ سامسونگ (Samsung Galaxy Note 7) همراه با HDR10 مزایای زیادی به ارمغان آورده است. نتفلیکس، آمازون، وودو و تقریباً کل صنعت فیلم سازی با حمایت از این امر به تولید فیلم‌هایی حاوی این ویژگی می‌پردازند. اگر سامسونگ به صورت کامل این تکنیک را پیاده سازی کرده باشد، بدون شک می‌توانیم انتظار تماشای تصاویر جذابی را با ترکیبی از پنل Super AMOLED و استاندارد HDR10 مشاهده کنیم. به خصوص آن که شاهد آن هستیم که چگونه سامسونگ همراه با تکنولوژی سوپر AMOLED وسعت رنگ DCI-P3 را هدف گرفته است. برای لذت هرچه بیشتر از این تکنولوژی باید همراه با گلکسی نوت ٧ سامسونگ از حالت سینمایی صفحه استفاده کنید.

بدون شک مقایسه صفحه نمایش گوشی جدید سامسونگ با رقبایش بی معنی است؛ چرا که این صفحه فوق‌العاده قدرتمند است. هرچند که به احتمال زیاد با دیدن کیفیت گلکسی نوت ٧ سامسونگ ، بسیاری از رقبای این کمپانی نیز به فکر تولید محصولی حاوی تکنولوژی صفحه نمایش HDR افتاده‌اند.

نتیجه گیری؛ گلکسی نوت ٧ سامسونگ حاوی بهترین صفحه نمایش؟

گلکسی نوت ٧ سامسونگ

هیچ قضاوتی نمی‌توان در این مورد کرد! ما برای قضاوت در خصوص این محصول نیازمند آن هستیم که گلکسی نوت ٧ سامسونگ را در آزمایشگاه‌های خود مورد بررسی قرار دهیم؛ اما نمی‌توانیم خیلی ساده از کنار ادعای بزرگ سامسونگ در برابر برتری آن نسبت به تمامی رقبایش ساده رد شویم.

با تمام این تفاسیر می‌توان حدس زد که گلکسی نوت ٧ سامسونگ با ارائه صفحه نمایش سوپر AMOLED، پشتیبانی از HDR10 و وسعت رنگ DCI-P3 می‌تواند کیفیت بسیار خوبی از تماشای محتوا را ارائه کند. از آن جایی که هیچ چیز را نمی‌توان تنها با توجه به نتایج به دست آمده بر روی کاغذ قضاوت کرد، به ما زمان بدهید تا با آزمایش‌هایی دقیق‌تر به نتایج واقعی دست یابیم. به هر حال ما از حرکت مثبت و رو به جلو به جهت ارائه صفحه نمایشی با کیفیت‌تر و قدرتمندتر استقبال می کنیم.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*