اتوبوس های خودران

شهر هلسینکی فنلاند به زودی شاهد حضور اتوبوس های خودران خواهد بود

اتوبوس های خودران به زودی در هلسینکی جولان می‌دهند. چند ماه پیش گزارش‌هایی از سنگاپور به گوش رسید که این شهر قصد دارد تا خودروی بدون راننده‌‌ای را به عنوان یک وسیله نقلیه عمومی در جاده‌های کوچکی مانند مسیرهای داخل محوطه دانشگاه یا کالج و یا در جاده‌های اطراف شهر به طور آزمایشی به کار گیرد. این ایده چندان هم جدید نبود و پیش از این چنین وسیله‌ای برای حمل و نقل عمومی شهر ابوظبی در نظر گرفته شده بود.

اکنون به نظر می‌رسد که این ایده برای فندلاند اجرایی خواهد شد؛ چرا که دولت این کشور قصد دارد تا اتوبوس های خودران را به شهر هلسینکی وارد کرده و آنرا به ناوگان حمل و نقل عمومی خود اضافه کند. بر اساس خبرگزاری فندلاندی YLE، مینی بوس‌‌های EyeMile در واقع مدتی بود که در این کشور مورد آزمایش قرار داشت؛ اما این برای اولین بار است که اتوبوس های خودران به صورت یکپارچه در این شهر و در جاده‌های پرترافیک آن رفت و آمد خواهند کرد.

اتوبوس های خودران به زودی جاده‌های هلسینکی را به تصرف خود در خواهند آورد

به نظر می‌رسد که با توجه به قوانین موجود در فندلاند، وجود رانندگان در وسایل نقلیه، لزوما مورد نیاز نخواهد بود و این امر بدان معناست که در این کشور یک بستر بسیار ایده‌آل برای آزمایش‌های سیستم رانندگی خودران وجود دارد. آزمایش این اتوبوس های خودران انتظار می‌رود که به زودی آغاز شده و تا یکی دو ماه آینده به طور کامل اجرایی شود. البته این اتوبوس ها با سرعت زیادی حرکت نکرده و حداکثر سرعت آنها در خیابان‌های شهر هلسینکی از 6 مایل بر ساعت (حدود 10 کیلومتر بر ساعت) تجاوز نخواهد کرد.

شاید گمان کنید که با این سرعت، نمی‌توان آن را یک وسیله حمل و نقل عمومی کارآمد به حساب آورد؛ اما این اتوبوس های خودران برای سفرهای کوتاه درون شهری استفاده خواهد شد؛ مانند حرکت بین ایستگاه قطار تا یک ایستگاه اتوبوس و یا هر مسیری شبیه به آن، در هر صورت این وسیله نقلیه به زودی در هلسینکی مورد آزمایش قرار گرفته و مسلما پس از قبولی در تست‌های مختلف به طور رسمی به ناوگان حمل و نقل عمومی این شهر اضافه خواهد شد.

از دیگر اتوبوس‌ های بدون راننده که در دیگر نقاط جهان در حال گذراندن تست‌های اولیه هستند، می‌توان به EZ10 در کالیفرنیا و سنگاپور، Navia همچنین در سنگاپور و IBM-powered Olli در واشنگتن دی سی اشاره کرد که این آخری حتی می‌تواند در طول مسیر با مسافران صحبت کند. شاید تا چند سال آینده هنگام حرکت در جاده‌ها دیگر راننده‌ای را در پشت فرمان اتومبیل خود نبینید. این موضوع می‌تواند بسیار هیجان انگیز و البته کمی هم ترسناک باشد!

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*