گم شدن فضاپیمای ناسا

ارسال سیگنال ماهواره استریو-بی؛ فضاپیمای ناسا پس از 2 سال غیبت پیدا شد

فضاپیمای ناسا به نام استریو-بی پس از گذشت 2 سال غیبت، سیگنال‌هایی را به کره زمین فرستاده است. این در حالی است که ناسا طی یک عملیات نجات دهنده دو سال پیش قصد اعمال تنظیمات مجدد بر روی دو ماهواره خود را داشته است که از آن دو تنها ماهواره استریو-ای به کره زمین بازگشته است.

اگر یک خودرو گم شود، قطعاً راه‌های زیادی برای پیدا کردن آن وجود خواهد داشت و در نهایت شما می‌توانید از پلیس برای پیدا کردن آن کمک بگیرید؛ اما اگر یک فضاپیما گم شده و یا ارتباطش را با مبدا قطع شده ببیند، در اینجا داستان کمی متفاوت است. در واقع باید به طور قطع گفت که دیگر این فضاپیما دست یافتنی نخواهد بود و باید خودتان را برای یک شکست بزرگ و پر هزینه آماده کنید. حال به نظر می‌رسد که قضیه برای ناسا متفاوت است و فضاپیمای ناسا پس از مدت طولانی غیبت بار دیگر دیده شده است!

چندین سال قبل، ناسا از کاوشگر استریو-بی رونمایی کرد اما اولین روز از ماه اکتبر سال 2014 میلادی، خبر گم شدن فضاپیمای ناسا بر روی خروجی رسانه‌ها قرار گرفت. به هر حال روز یکشنبه آژانس هوایی ایالات متحده رسماً اعلام کرد که موفق به برقراری دوباره ارتباط با این ماهواره شده و آن‌ها از طریق شبکه عمیق فضایی سیگنال‌هایی را دریافت کرده‌اند.

گم شدن فضاپیمای ناسا

تنظیمات مجدد جهت تغییر مسیر؛ عامل اصلی گم شدن فضاپیمای ناسا

فضاپیمای ناسا زمانی گم شد که آن‌ها تصمیم گرفتند تنظیمات این کاوشگر را تغییر دهند و یکی از دو ماهواره مشغول بر روی پروژه تحقیقاتی طغیان خورشید دچار چنین مشکلی شد. البته ناسا مجبور به این تنظیم مجدد بود تا این دو ماهواره به سرعت از خورشید دور کنند که متأسفانه ارتباط با این دو کاوشگر به نحوی در حال غیر ممکن شدن گشت. آنتن این دو فضاپیمای ناسا به سرعت در حال نزدیک شدن به خورشید بودند و خطر ذوب شدن نیز به شدت آن‌ها را تهدید می‌کرد.

بر همین اساس ناسا تصمیم می‌گیرد تا زاویه این آنتن‌ها را تغییر داده و مسیر آن‌ها را در جهت ایمنی تا ارتباط دوباره و در نهایت بازگشت به زمین تغییر دهد. در حالی که کاوشگر استریو-ای از این آزمون و خطای ناسا سربلند به بیرون آمد و موفق به بازگشت بر روی کره زمین شد، کاوشگر استریو-بی شکست خورد و دیگر سیگنالی از آن به کره زمین ارسال نشد!

از آن زمان به بعد ناسا خیلی سخت به دنبال ارتباط مجدد با این ماهواره بود. حال پس از مدت‌ها تیم مشغول بر روی بازیابی این ماهواره موفق به دریافت سیگنال‌هایی از استریو-بی شده‌اند که می‌تواند خبر خوبی برای این سازمان به حساب آید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*